UEFA Magazine'de Ertuğrul Sağlam Röpotajı

Bütün Beşiktaşlılar buraya....
Siyah_Beyaz
Kurucu Yetkili
Kurucu Yetkili

UEFA Magazine'de Ertuğrul Sağlam Röpotajı

Mesaj gönderen Siyah_Beyaz »

Teknik Direktörümüz Sayın Ertuğrul Sağlam ile yapılan röportaj UEFA’nın resmi sitesinde yayınlandı. ‘Beşiktaş’ın yeni yönetimi’ başlığı atılan haberi İstanbul’dan Yakir Mizrahi göndermişti. İşte UEFA’nın sitesinde yer alan o haber:
Ertuğrul Sağlam'ın soğukkanlılığı, sakin tavrı onu heyecanlı Türk futbolu dünyasında bir çok rakibinden ayırıyor. 37 yıllık pozitif bakış açısı ve çekingen tarzı, iki sezonda Inter Toto elemelerinden UEFA Kupası’na çıkardığı Kayserispor’a harikulade sonuçlar kazandırdı. Beşiktaş JK, eski oyuncusunun bu yaz antrenör olarak takımın başına getirilmesinden sonra başarısına devam etmesini ümit edecek. Türkçe’de güçlü anlamına gelen Sağlam, UEFA Şampiyonlar Ligi ikinci ön eleme turunda FC Sheriff’i yenerek Beşiktaş kariyerinde olumlu bir başlangıç yaptı. Onun bir sonraki sınavı ise, bu hafta FC Zürich karşısında zafer kazanarak kulubü grup müsabakalarına taşımadan önce bu haftasonu yeni Süper Lig sezonuna iyi bir başlangıç yapmak.

uefa.com: Sheriff’e karşı eski yönetim döneminde kadro dışı kalan bazı oyuncular kullandınız. Sizden radikal değişimler bekleyebilir miyiz?
Ertuğrul Sağlam: Ben ve teknik ekibim Beşiktaş’ a başarılı olmak için geldik. Bunu başarmak için elimizdeki tüm imkanları kullanmak zorundayız. Yaş o kadar önemli değil. 16 yaşındaki Batuhan Karadeniz’ den 34 yaşındaki Rüştü Reçber’ e kadar herkesi kullanmamız gerekir. Sheriff’e karşı oynadığımız ilk maçtaki kadronun yarısı 23 yaşın altındaydı. Bu da kulübün geleceği için iyi bir haber. Mücadeleyi bırakmayacak bir takım oluşturacağız.

uefa.com: Bu sezon Beşiktaş’tan neler bekleyebiliriz?
Ertuğrul Sağlam: Burada antrenörlüğe başladığımdan beri olumlu ve güzel bir oyun görüyorum. Yıllardır güzel futbol görmek isteyen taraftarlarımızın bu arzusunu yerine getirmeliyiz. Tempoyu tüm 90 dakika boyunca yüksek tutmalı ve taraftarımızı mutlu etmeliyiz. Top rakibimize geçtiği zaman da yapmamız gerekenleri unutmamalıyız.

Gençlik, dinamizm ve hırs bu yeni görevde benim avantajlarım olacak

uefa.com: Bu kadar genç bir antrenör olmak bir avantaj mı yoksa dezavantaj mı?
Ertuğrul Sağlam: Bu benim için bir dezavantaj değil. Elbette tecrübe işin çok önemli bir parçası ama tecrübe yaşamın her parçasından kazanılabilir. Belki Beşiktaş camiasının dışından gelen genç bir antrenör bazı zorluklarla karşılaşabilirdi ama ben bu takımda yıllarca oynadım ve onu gerçekten iyi tanıyorum. Gençlik, dinamizm ve hırs bu yeni görevde benim avantajlarım olacak. Avrupa kulüplerinde genç antrenörleri sıklıkla görüyorsunuz, ancak bu bizim ülkemizde o kadar yaygın değil. Maalesef bizlerin genç insanlara karşı biçtiği kalıplar var. Oysa ki değerlerimize daha çok güvenmemiz gerek.

uefa.com: Oyuncularına bağırmayı seven bir antrenör değilsiniz, çok sakin birine benziyorsunuz. Oyuncularınızla ne tür bir ilişkiniz var?
Ertuğrul Sağlam: Oyuncularıma karşı daima sakin bir yaklaşım seçerim. Bu yolla başarılı bir antrenör olabileceğime inanıyorum. Bir oyuncu üzerinde sert bir otorite kurmak uzun vadede iyi sonuçlar getirmez. Ben oyuncularım için bir abi ya da bir arkadaş olmayı seçiyorum. Bu yolla onlara sorumluluk verebilirsiniz ve onları kontrol etmek zorunda kalmazsınız. Bir antrenörün yapması gereken en önemli şey adil davranmaktır. Her oyuncu şöyle düşünebilir: “Oynamayı hak ediyorsam, oynarım. Eğer iyi oynamıyorsam, hak etmiyorumdur.” Eğer oyuncularınıza bu mantaliteyi kazandırırsanız daha az problemle karşılaşırsınız.

uefa.com: Kayserispor’daki başarınızın sırrı neydi?
Ertuğrul Sağlam: Oradaki başarı herkese bağlıydı. Başkan, yönetim kurulu, genel menajer, teknik ekip ve oyuncular ellerinden gelenin en iyisini yaptılar. Herkes sorumluluğunu yerine getirdi. Bu sorunla sık sık karşılaşan diğer kulüplerin aksine, üstlenilen görevlerde bir karışıklık yaşanmadı. Kulüpte, diğer kulüplerin sıkça karşılaştığı bir sorun olan insanların görevlerinde bir düzensizlik yoktu. Müthiş bir atmosfer vardı. Oyuncular varını yoğunu verdiler ve aldığımız sonuçlar moralimizi yükseltti. Ondan sonra da başarı kendiliğinden geldi.

uefa.com: Tabii ki Beşiktaş’ta atmosfer daha farklı olacak. Şartlar sizce daha mı zor olacak?
Ertuğrul Sağlam: Tepede rüzgar daha güçlü eser! Bütün büyük kulüplerin bu yüzden eleştireni çok fazla olur. Kendimizi, onlardan etkilenmeyeceğimize emin olduğumuz bir yolda hazırlayacağız. Bu yolla daha başarılı olacağız. Bunu kendi prensiplerimize ve bilgimize borçluyuz. Neye inandıysak yapacağız ve inanmadığımızı yapmayacağız.

uefa.com: UEFA Şampiyonlar Ligi’nde hedefleriniz neler?
Ertuğrul Sağlam: Her şeyden önce grup müsabakalarına hak kazanmamız gerek. Sonraki amacımız gruptan çıkıp eleme turlarına kalmak olacak. Güçlü rakiplerle karşılaşabiliriz ama biz mücadele etmeyi seviyoruz. Eleme turlarına kadar yükselmek bizim için güzel bir sonuç olacak.

LİNKİ GÖREBİLMEK İÇİN LÜTFEN KAYIT OL VEYA GİRİŞ YAP!