Adam gibi geldi, adam gibi gitti....

Bütün Beşiktaşlılar buraya....
Kullanıcı avatarı
reha37
Asi Üye
Asi Üye

Adam gibi geldi, adam gibi gitti....

Mesaj gönderen reha37 »

İstifasını açıklayan Ertuğrul Sağlam, kendisine çifte standart yapanları kendisine yakışan bir üslüpla yerin dibine batırdı. Sözlerini basın bile alkışladı!

Resim

Siyah-beyazlı takımın UEFA Kupası 1. turunda deplasmanda Ukrayna'nın Metalist Kharkiv takımına 4-1 yenilerek elendiği rövanş maçı sonrası yoğun biçimde eleştirilere uğrayan Beşiktaş Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam, BJK Nevzat Demir Tesisleri'nde düzenlediği basın toplantısıyla istifasını açıkladı. Sağlam, kendisine çifte standart yapanları yerden yere vurdu. Sağlam, ''Kendime olan saygım, Beşiktaş'a olan Sevgim ve Türk antrenörülüğünün saygınlığı için istifa ediyorum'' dedi.

Ertuğrul Sağlam, BJK Nevzat Demir Tesisleri'nde düzenlediği basın toplantısında, Metalist Kharkiv maçından sonra kendisine yapılanları içine sindiremediğini ve istifa ettiğini söyledi.

Toplantıya Hakkari'de şehit düşen askerlerle ilgili açıklama yaparak başlayan sağlam, ''Şehit olan kahramanlarımızın ailelerine başsağlığı dilemek istiyorum. Terör örgütlerini de lanetliyorum'' dedi.

2007-08 sezonu başında Sayın Yıldırım Demirören yönetimi tarafından teknik direktörlük görevine getirildiğini kaydeden Sağlam, şöyle konuştu:

''Beşiktaş'ın 100. yılından sonra hasret kaldığı şampiyonluğa ulaşması ve bu süreçte gençleştirilecek kadroyla uzun vadeli bir yapılanmaya gidilmesi gibi hedeflerle teklifi kabul ettim. 2.5 yıllık anlaşma imzaladım. İlk yılımızda ligde ve Şampiyonlar Ligi'nde yarışmacı bir takım oluştururken, bir taraftan da Beşiktaş'ın geleceğini oluşturacak kadroyu yapılandırma çalışmaları içinde olduk. Serdar Özkan, Batuhan, Aydın, Emre, Necip, Erdem, Bülent Korcan gibi altyapıdan yaklaşık 15 oyuncuyu (A) takıma kazandırdık ve kazandırmakla kalmadık (A) takımda kullandık.''

-LIVERPOOL HEZİMETİ-

Sağlam, Beşiktaş'ın başında ilk kez Şampiyonlar Ligi'nde mücadele eden Türk teknik adam olduğunu kaydederek, ''Liverpool, Marsilya gibi galibiyetlerin yanı sıra Liverpool hezimeti de yaşadık. Ancak 6 puan topladık ve çok da başarılı maçlar çıkardık. Porto maçında iyi oynadık, 3 puanı alsaydık bugün çok daha değişik yerlerde olabilirdik'' dedi.

Geçen sezon Süper Lig'de Beşiktaş'ın uzun bir aradan sonra liderlik koltuğuna oturduğunu anlatan Sağlam, ''Son 8 haftaya lider girdik. Bir taraftan rakiplerle mücadele ederken, bir taraftan da içimizde önümüze çıkarılan engellerle mücadele ettik. Bu yarışta taraftarımız bize tam destek verdi. Büyükşehir Belediyespor maçından sonra yaşanan hakem hataları, sakatlıklar ve bireysel hatalarla şampiyonluğu kaçırdık. En büyük üzüntümüz taraftarlarımıza şampiyonluğu yaşatamamak oldu'' şeklinde konuştu.

-BU SEZON-

Sağlam, bu sezona yönetimin tam desteğiyle başladıklarını ifade ederek, şöyle devam etti:

''Bu sezon başında tekrar rotayı çizerken, yönetimimizin tam desteğiyle göreve devam edeceğimiz belirtildi. Yedek kulübesi çok zengin bir kadro oluşturuldu. UEFA ve ligde başarıyı hedefledik. Avusturya kampında çok güzel bir hazırlık dönemi geçirdik. Kaptanlarımızın kavgası bile güzel havayı bozmadı.

Bugün 6 maçta 4 galibiyet, 2 beraberlik ve sıfır yenilgiyle 14 puanla 3. sıradayız. Şampiyonluktaki en büyük rakiplerimizden Fenerbahçe'nin 8, Galatasaray'ın 3 puan önündeyiz. Trabzonspor deplasmanından aldığımız 1 puan da çok önemliydi.''

Bu süreçte acı veren bir olay da yaşadıklarını anlatan Sağlam, ''Metalist maçındaki 4-1'lik yenilgi ile UEFA'ya veda ettik. Bu eleniş bizi derinden yaraladı. Maç sonrası söylediğim 'Hayat devam ediyor' cümlesi farklı algılandı ve değişik yerlere çekildi. Bu ifadeleri takımının 3-4 gün sonra ligde oynayacağı önemli karşılaşma öncesinde takımını bu maça hazırlamak için söylenmişti. Bu elenişten dolayı üzdüğümüz camiamızdan özür diliyoruz'' diye konuştu.

-''BEŞİKTAŞLILIK DURUŞUNU SEBA'DAN ÖĞRENDİM''-

Beşiktaşlılık duruşunu Beşiktaş'ın Onursal Başkanı Süleyman Seba'dan öğrendiğini ifade eden Sağlam, ''Beşiktaş'a beni futbolcu olarak transfer eden, bugünlere gelmemde emeği olan saygıdeğer onursal başkanımız Süleyman Seba'ya çok teşekkür ediyorum. Gelişlerimin yanında maalesef gidişlerim de olaylı oluyor. Gerek futbolcu, gerekse teknik direktör olarak büyük camiaya yakışır şekilde davrandım. Beşiktaşlılık duruşunu Sayın Seba'dan öğrendim. Bundan da taviz vermedim. Her ortamda camiamızı en iyi şekilde temsil ettiğimi düşünüyorum'' şeklinde konuştu.

-YÖNETİCİLERE ELEŞTİRİ-

Sağlam, 15 dakika süren ve soru almadığı basın toplantısında bazı siyah-beyazlı yöneticileri de eleştirerek, şunları kaydetti:

''Alışık olmadığımız olaylarla da karşılaştık. Görevdeki teknik direktörü hakkında daha ilk günden açıklama yapan, birçok yöneticiyle çalıştım. Bu insanların neye hizmet ettiğini hala anlamış değilim. Beni yıpratmaya çalışan gazetecileri ise söylemiyorum. Biz dışarıda rakiplerle mücadele ederken bir de içerdekilerle mücadele ettik. İçimizde biz sevinirken üzülenler, üzülürken sevinenler oldu.''

-''KALIRSAM ŞAMPİYON OLACAĞIMIZA İNANIYORUM AMA...''-

Sorunları halledeceklerine, bu takımı şampiyonluğa taşıyacaklarına inandıkları için mücadelelerini sürdürdüklerini anlatan Sağlam, şöyle devam etti:

''Bugün Beşiktaş'ta kalırsam şampiyon olacağına kesinlikle inanan bir teknik direktör olarak karşınızdayım. Ama Beşiktaş'ın yetiştirdiği bir isim olarak, Türk antrenörlüğünün bir temsilcisi olarak son günlerde bana yapılanları içime sindiremiyorum. Bu yapılanları hak etmediğimizi düşünüyorum. Ben görevdeyken başka bir isimle görüşülmesinin yanı sıra bazı medya mensupları ve kuruluşları üzerinden yıpratma kampanyası ile karşı karşıya kaldık.''

-''YÜZÜME KARŞI SÖYLENMEDİ''-

Başka bir teknik direktörle görüşüldüğünün yüzüne söylenmediğini belirten Sağlam, ''Yüzüme karşı böyle bir görüşme olmadığı dense de arkandayız dense de bu kadar inandırıcı olmayan söylemleri duyduktan sonra artık burada olmamız mümkün değil. Türkiyede yerli hocayla yabancı hocaya yapılan çifte standardın ortadan kaldırılmasını istiyorum'' dedi.

-''İSTİFA EDİYORUM''-

''Kendime olan saygım, Beşiktaş'a olan sevgim ve Türk antrenörülüğünün saygınlıgı için istifa ediyorum'' diyen Sağlam, kendisine inanan, destek veren camiaya ve vefakar taraftarlara teşekkür etti.

İstifa kararını açıklamak için 4 gün önce deklare ettiği bu basın toplantısını beklediğini belirten Sağlam, ''4 gün önce de bırakabilirdim. Karakterim ve iş ahlakım Haccetepe maçını oynamayı ve daha sonra da 3 puanı Beşiktaş'ın hanesine yazdırmayı istedim'' dedi.

-''ŞİMDİ RAHATLIKLA GÖRÜŞEBİLİRLER''-

Milli maç nedeniyle lige ara verildiğini hatırlatan Sağlam, ''Yönetimin görüştüğü iddia edilen, ama bana sorumlu kişiler tarafından şu toplantıya girene kadar 'Kesinlikle kimseyle görüşmedik, arkandayız' diyenler şimdi rahatlıkla görüşebilirler'' diye konuştu.

Bu konuda 5 gündür açıklama yapmadığını ifade eden Sağlam, şunları ifade etti:

''Benim ağzımdan '3.5 milyon Avro isterim' gibi, 'paramı almadan gitmem' gibi beni zor durumda bırakacak açıklamalar yapıldı. Beni kamuoyu önünde zor durumda bırakan bu haberlerin, yalanların ne tarafını düzelteyim. Rakamlar bile tutmuyor.''

-''PARA PEŞİNDE KOŞACAK İNSAN OLMADIM''-

Sağlam, Beşiktaş'ta Ertuğrul Sağlam olduğunu kaydederek, şöyle konuştu:

''Benim Ertuğrul Sağlam olmamda en büyük payı olan Beşiktaş'tır, vefayı da ahde vefayı da bilirim. Çalıştığım süre içinde kendimi istifaya zorlattırıp para peşinde koşacak insan olmadım, şimdi de olmuyorum. Bizim Beşiktaş sevgimizi paraya tahvil etmeye çalışanlar bu söylediklerimden sonra utanırlar mı bilmiyorum.''

-''KOL KIRILIR YEN İÇİNDE KALIR''-

Konuşacak çok şeyin olduğunu belirten Sağlam, ''Bazı yöneticilerin yaptığı gibi takıma zarar veren yolu izlemek istemiyorum. Kol kırılır yen içinde kalır. İçimizde fırtınalar kopsa da insanların yaptığı samimiyetsizlikleri anlatmak istemiyorum'' diye konuştu.

-''ADAM GİBİ BAŞLADIM, ADAM GİBİ BİTİRİYORUM''-

Soruları cevap vermek istemediğini anlatan Sağlam, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Beşiktaş'ın başarıya ulaşması en büyük dileğim. Bana ve benden önceki teknik direktörlere yapılanın yeni teknik direktöre yapılmasını istemiyorum. Taraftarlarımız geldiğim günden bu yana bana destek verdi. 'Adam gibi adam Ertuğrul Sağlam' dediler. Görevime adam gibi başladım, adam gibi devam ettim ve adam gibi bitiriyorum.''

Sağlam sözlerine teröre lanet ederek ve şehitlerimize rahmet, ailelerine de baş sağlığı dileyerek başladı.

Ertuğrul Sağlam basın toplantısının ardından basın mensuplarının alkışları arasında toplantı salonunu terketti...