"3 Yılda 3 Kupa"

Bütün Beşiktaşlılar buraya....
Siyah_Beyaz
Kurucu Yetkili
Kurucu Yetkili

"3 Yılda 3 Kupa"

Mesaj gönderen Siyah_Beyaz »

Brezilyalı dünyaca ünlü oyuncumuz Ricardinho, Beşiktaş Dergisi'nin Eylül 2006 sayısında yer alan röportajında 3 yılda 3 kupa kazanmak istediği söyledi. İşte Ricardinho'nun Beşiktaş Dergisi'ndeki röportajı:
Beşiktaşımız’ın dünya yıldızı transferi Ricardinho, sadece Beşiktaşlılar’ı değil tüm Türkiye’yi ayağa kaldırdı. Brezilya Milli Takımı forması giyen ve kariyerine 12 kupa sığdıran yeni sambacımız, “Hedefim bu sayıyı 15’e çıkartmak” diyor.

Beşiktaşımız, Ricardinho’yu Türkiye’ye getirerek son yılların en büyük transferine imza attı. Sadece Beşiktaşlılar değil, tüm futbolseverler, onun gibi bir dünya yıldızını izleme şansını yakalayacağı için çok mutlu ve heyecanlı... Türkiye ve Avrupa’da başarı için umutlarımız artık çok daha fazla... Ve yine Beşiktaşlılar için ne mutlu ki, Ricardinho da, bizle aynı umudu taşıyor...
İşte her yönüyle yeni sambacımız...

Transfer listesinde isminin geçmesi taraftarı oldukça heyecanlandırdı. Birçok takımdan transfer teklifleri aldığın konuşuluyordu. Bunlar içinden Beşiktaş’ı tercih ettin. Bu süreci senden dinleyebilir miyiz?
Transfer sürecim ne çok hızlı ne de çok yavaştı. Dünya Kupası’ndan itibaren Beşiktaş’ın benimle ilgilendiğini öğrendim.
Kulübümle ve menajerlerimle konuştum ve Beşiktaş’ı önce araştırdım. Çok büyük bir kulüp.
Büyük liglerde mücadele ediyor. Bu sene UEFA Kupası’nda oynayacak. Beşiktaş’ın hedefleri de benim hedeflerim gibi çok büyük.
Gün geçtikçe daha çok alışacağıma ve kendi yeteneklerimi daha çok gösterebileceğime inanıyorum.

Takımda Kleberson, Nobre ve Bobo ile birlikte 4 Brezilyalı oldunuz. Beşiktaş’ta olmasını avantaj olarak görüyor musun?
Gelmeden önce de telefonda görüşmüştük. Burada da diyaloğumuz gayet iyi bir şekilde devam ediyor. Bana Türkiye’yi, Beşiktaş’ı anlatıyorlar. Onların da sayesinde uyum sürecini kısa sürede aşacağıma inanıyorum.

Sol ayağını çok iyi kullanmanın yanı sıra, attığın frikik golleri, verdiğin isabetli paslar ve yaptığın asistler ile tanınıyorsun.
Sahada seni gol atmak mı, attırmak mı daha çok mutlu eder?
Benim karakteristik özelliğime göre, asist yapmak bana daha uygun.

Delgado ilk geldiğinde ona da bu soruyu sormuştum. Çağımızdaki futbol anlayışı duran toplardan ve uzaktan atılan golleri daha önemli kılıyor. Senin de uzaktan şutların ve gollerin var. Bu anlamda kendini çağın futbolcusu olarak görüyor musun?
Son Dünya Kupası’nın özelliklerinden birisi de uzaktan atılan goller oldu. Profesyonel futbolcu olarak, futbolun getirdiği yeniliklere alışmanız lazım. Zaten alışmasanız profesyonel değilsinizdir. Ben de yaklaşık 12 senedir profesyonel futbol oynuyorum. Yeniliklere de her zaman açığım.

“Ayağını raket gibi kullanmak” diye bir deyim var. Maç görüntülerin, bu deyimin sen ve senin gibi futbolcular için söylendiğini düşündürtüyor. Futbolcu olarak özelliklerini doğuştan gelen yeteneğe mi, çok çalışmaya mı borçlusun?
Bence ikisi de önemli. Sizin de yaptığınız işten örnek vereceğim. Yazı yazmak bir yetenek gerektirir ama güzel yazı yazmak için her gün çalışmanız lazım. Futbol da bu açıdan farklı değil. Belli bir yeteneğim vardı ve idman yaparak bunu geliştirdim.

Saha içinde ve dışında lider oyuncu vasfını bulundurman futbol dünyasında en büyük artılardan biridir. Sen de eski takımında kaptanlık yapıyordun. Her ne kadar farklı dil, farklı kültürler de olsa Beşiktaş’ta iyi bir ağabey olacağına inanıyor musun?
Öncelikle ben burada çok yeniyim. Futbol şöyle bir şey; her geçen gün tecrübenizi beraber oynadığınız insanlara verirsiniz. Onların tecrübelerinden de siz faydalanırsınız. Bu değişim ve iletişim sürekli devam eder. Ben de bunun için elimden geleni yapmaya çalışacağım.

Brezilya Milli Takımı ile 2002’de şampiyonluk, Corinthians’ta 1998 ve 1999’da, Santos’ta 2004’te Brezilya Ligi şampiyonluğu, Parana ile 1995, 1996 ve 1997’de Paranaense şampiyonluğu, Corinthians ile 1999 ve 2001’de Paulista şampiyonluğu, Corinthians ile 2000’de kıtalararası şampiyonluk yaşamışsın.
1996, 2000 ve 2004’te de Brezilya’da gümüş topun sahibi olmuşsun. Sorumuz biraz uzun oldu ama sen başarının sırrını tek kelimeyle özetleyebilir misin?
İki kelime söyleyebilirim. Biri inanmak, diğeri çalışmak.

Brezilya deyince bizlerin aklına futboldan sonra samba geliyor. Mesela Kleberson’un bir samba aleti çaldığını biliyoruz. Ama Delgado bir Arjantinli olarak tango yapmayı bilmiyor. Senin samba ile aran nasıl?
Samba, Brezilya’da çok yaygın bir müzik. Dediğiniz gibi Brezilya deyince, insanların aklına ilk olarak futbol ve samba gelir. Ben de sambadan çok hoşlanıyorum ama başka hoşlandığım müzik tarzları da var.

Daha önce 8 ve 20 numaralı formaları giydin. Sanırım başka futbolcularda olduğu için 17 numaralı formayı seçtin. Neden 17?
Evet, geç geldiğim için boşta olan numaralardan birini tercih etmem gerekiyordu. Oğlum Bruno da 17 numarayı istedi.

Ailenden söz edebilir misin?
8 yıldır evliyim ve iki oğlum var. Birisi 6, birisi 1,5 yaşında. Büyük olanın adı Bruno ve ufak olanın ise Bernardo... Şu anda Brezilya’dalar. Umarım en kısa zamanda gelecekler.

İstanbul’u nasıl buldun?
Görebildiğim kadarıyla, en beğendiğim yer İstanbul Boğazı. Hatta Boğaz’da bir restauranta yemek yeme şansı da buldum ve manzara çok hoşuma gitti.

Maçlara çıkarken bir uğurun var mı? Gerçi kramponlarının dillerinde iki oğlunun isimlerinin yazılı olduğunu duyduk ama...
Hemen bulmuşsunuz bunu (gülüyor)... Herhangi bir uğurum yok. Benim için önemli olan her gün yaptığım idmanlar.

Beşiktaş taraftarıyla havalimanındaki ilk buluşmanda neler hissettin?
Taraftarlara buradan bir mesaj vermek ister misin?
Açıkçası iyi bir karşılama bekliyordum ama havalimanında gördüklerim beklediğimin de üstündeydi.
Benim için muhteşem bir karşılama töreni hazırlanmıştı. Zaten bana gösterilen ilginin şaşkınlığını bir süre üzerimden atamadım.
Orada taraftarların çok büyük bir aşkla Beşiktaş’a bağlı olduğunu gördüm. Burada olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Gösterilen ilgiye sahada oynayacağım futbolla karşılık vereceğim. İmza töreninde söylediğim gibi, kariyerim boyunca 12 kupa kazandım. Şimdiki hedefim bu sayıyı 15’e çıkartmak.

Teşekkür ederim.