Cumhurbaşkanları ve tuttukları takımlar...

Bütün Beşiktaşlılar buraya....
Cevapla
Kullanıcı avatarı
reha37
Asi Üye
Asi Üye
Mesajlar: 671
Kayıt: 04 Nis 2007 [ 20:36 ]

Cumhurbaşkanları ve tuttukları takımlar...

Mesaj gönderen reha37 »

864 rakımlı tepenin renkleri ne?

Çankaya, ev sahipliği yaptığı 10 Cumhurbaşkanı siyasette olduğu gibi futbolda da rengini belli etmedi. Ta ki Evren'e kadar.. Eğer Gül seçilirse son üç isim Beşiktaşlı olacak.

Resim

Coğrafi konumuyla başkent Ankara'ya, manevi ve siyasi konumuyla Türkiye Cumhuriyeti'ne hakim 864 rakımlı tepe Çankaya, ev sahipliği yaptığı 10 Cumhurbaşkanı ile siyasette olduğu gibi futbolda da rengini belli etmedi.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 29 Ekim 1923'ten, 10 Kasım 1938'e kadar süren Cumhurbaşkanlığı sürecinde, hangi futbol takımını tuttuğu sorusunun netlik kazanmadığı Çankaya Köşkü'nde, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren'e kadar hiçbir lider, hangi renklerle gönül bağının olduğunu net bir şekilde ifade etmedi.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Atatürk'ün, özellikle Fenerbahçe Kulübü sempatizanları tarafından sarı-lacivertli renklere ilgi duyduğu iddialarının yanı sıra dönemin takımlarından Güneşspor'a sempatisinin olduğu da halen konuşuluyor.

Atatürk'ün silah arkadaşı, Türkiye Cumhuriyeti'nin 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün ise futbola ilgisinin olmadığı, ancak başkentin bir dönem birinci ligde mücadele eden takımı Ankara Demirspor'a ilgisi olduğu biliniyor.

3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar'ın futbolla fazla ilgilenmediği konuşulurken, Galatasaray Kulübü Kongre üyesi olduğu belgelere yansımış durumda. Cumhurbaşkanları içinde spora en çok önem veren lider olarak bilinen Cemal Gürsel'in takım tutmadığı söylense de İzmir Karşıyaka'ya düşkünlüğü ve futbol maçlarına ilgisi, spor tarihçilerinin buluştuğu en önemli ortak nokta olarak görünüyor.

5. Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay'ın amatör spora olan ilgisinden sıklıkla bahsedilirken, Fenerbahçe'yi tuttuğu şeklinde söylentiler de halen mevcut. Entellektüel yapısıyla Galatasaraylı olduğu konuşulan 6. Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'ün ise eşinin Fenerbahçe Kulübü'nde adının geçmesinden dolayı, sarı-lacivertlilere ilgi duyduğu da varsayımlar arasında.

EVREN İLE BELİRGİNLEŞEN RENKLER

Türkiye'de, Cumhurbaşkanlarının futbola ve renklere olan ilgisi, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in Fenerbahçe'yi tuttuğunu açıklamasıyla netleşmeye başladı.

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın da Fenerbahçe'yi tuttuğunu söylemesinin ardından, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel de görev süresi içinde gizlediği takımının Beşiktaş olduğunu açıklamasıyla siyah-beyazlı kulüp ilk kez Çankaya'nın renkleri arasına girerken, köşkün favori renkleri de sır perdesinin arkasından görünmeye başladı.

Süleyman Demirel'in ardından 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in de siyah-beyaz renklere ilgi duyduğunun öğrenilmesiyle son iki dönemde Çankaya'nın rengi siyah-beyaz olarak tescillendi.

Cumhurbaşkanlığı görevini 16 Mayıs'ta devredecek 10. Cumhurbaşkanı Sezer'den sonra Çankaya Köşkü'nün futbola olan düşkünlüğünün ve renginin ne olacağı da merak konusu...

Ancak, Türkiye Cumhuriyeti'nin 59. Hükümeti'nin iktidar partisi ve TBMM'de sandalye çoğunluğunun sahibi AK Parti'nin cumhurbaşkanlığı için aday gösterdiği Dışişleri Bakanı Abdullah Gül de sıkı bir Beşiktaş taraftarı...Cevapla