Arda için ne dedi?

Galatasaraylıların yeri...
Kullanıcı avatarı
raven111
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Arda için ne dedi?

Mesaj gönderen raven111 »

Resim

Almanya’nın Bayern Munich takımında forma giyen milli futbolcu Hamit Altıntop, “Arda daha iyi takım oyunu oynayan bir takımda çok büyük futbolcu olur” dedi

Almanya'nın Bayern Munich takımında forma giyen milli futbolcu Hamit Altıntop, “Arda daha iyi takım oyunu oynayan bir takımda çok büyük futbolcu olur” dedi. Radyospor'da “Aydın Cingöz ile Haber Aktif” programına katılan milli futbolcu, Mesut Özil'in Almanya'yı seçmesinden, Türkiye'nin dünya kupasına katılma şansına, Türkiye'ye transferinden İspanya maçına ve görevden ayrılan teknik direktör Juergen Klinsmann'dan Bayern Munich'in son durumuna ilişkin çok çarpıcı açıklamalar yaptı.

AVRUPA ŞAMPİYONASINDA SAKATLIĞIM NÜKSETTİ

Söyleşiye bu sezon yaşadığı sakatlıklar hakkındaki sorularla başlayan Hamit Altıntop, Alman liginde son maçta forma giyebileceğini belirterek, yaşadığı sakatlıkları anlattı: “Geçen yılın mart ayında oynadığımız Belarus maçında tarak kemiğim kırılmıştı ve tam hazır olmadan Avrupa Şampiyonası'nda forma giydim. Doktorlar bir sıkıntının olmayacağını bana ifade ettikleri için Avrupa Şampiyonası'nda forma giydim. Sıkıntısız oynadığımı söylemeliyim. Ama fazla yoğun bir tempo olduğu için sakatlığım nüksetti. Takıma yeniden katılmak için uzun bir süre bekleyince şansızlık sezonu yaşadım. Bu iyi ve büyük bir futbolcu için önemlidir.”

MESUT İNŞALLAH PİŞMAN OLMAZ

Geçtiğimiz aylarda çok tartışılan Mesut Özil'in milli takımn tercihine değinen Hamit, Mesut'un Türk Milli Takımını seçmesi için konuştuğunu söyledi. “Bu konuda konuşma taraftarı değilim ama Mesut kendi tercihini yaptı ve ona saygı göstermek gerekiyor. Bir arkadaşı olarak ona yardımcı olmaya çalıştım, Türk milli takımını seçmesi için öneride bulundum ama Alman milli takımını seçti. İnşallah pişman olmaz ve istediği başarılara kavuşur.”

KLİNSMANN İLE ANLAŞAMADIK

Bu sezon Bayern Munich'in bekleneni veremediğinin altını çizen Hamit, görevden ayrılan teknik direktör Juergen Klinsmann ile anlayamadıklarını ve iyi çalışmadıklarını söyledi. Hamit, Barcelona karşısında aldıkları 4-0'lık yenilgiyi değerledirerek şöyle konuştu: “Barcelona maçında bazı talihsizlikler yaşadık. Çok sayıda futbolcumuz eksikti. Bütün sezon boyunca takım olarak iyi çalışmadığımız Barcelona gibi takımlarla yaptığımız maçlarda belli oldu. Çünkü kaliteli futlocu ve takımlara karşı oynuyorsunuz ve Almanya'da çok iyi futbolcularımız olduğu için maçları iyi oynamadan kazanmasını bildik ama büyük maçlarda bunu yapamadık. Geçen sezonla karşılaştırırsak performansımız bayağı düştü. Klinsmann ile anlaşamadık halbuki çok istekli ve arzuluydu başarı gelmeyince zaten ayrılmak durumda kaldı. Umarım yeni hocamızla yeni sezonda büyük işler yapacağız.”

ARDA'DA İYİ BİR TAKIMDA BÜYÜK YILDIZ OLUR

Barcelona maçlarında Messi'ye karşı forma giyen Hamit, Arjantinli oyuncunun performasına ilişkin değerlendirmeler yaparken, Arda'nın da Messi gibi çok büyük bir futbolcu olabileceğini söyledi. Hamit sözlerine şöyle devam etti: “Messi çok yetenekli, saha içinde bu yeteneğini olağanüstü kullanıyor. Messi'nin çok bilinçli yaşadığına inanıyorum eğer yaşamasaydı bu kadar uçzun süreli iyi performans gösteremezdi. Futbol kollektif bir oyun Barcelona takım oyununu çok iyi oynuyor ve Messi'yi de iyi kullanıldığı için çok iyi işler yapıyor. Bugün Galatasaray takımı sorunlar yaşamasa ya da Arda, daha iyi takım oyunu oynayan bir kulüpte forma giyse çok daha değerli olacaktır. Futbolda bireysel yetenek önemlidir ancak iyi bir takım oyununuz yoksa başarılı olmanız çok zor. Biz bunu Avrupa şampiyonasında bunu gösterdik. Fatih hocadan Avrupa şampiyonasında kollektif oynamayı ve düşünmeyi öğrendik bunu her futbolcu farkında ve o ruhu sahaya yansıttığınız zamanda başarı geldi.”

İŞİMİZİ YİNE ZORA SOKTUK AMA BAŞARACAĞIZ

Türkiye'nin Dünya Kupasına katılma şansını zora soktuğunu söyleyen milli futbolcu, konu hakkında yaptığı değerlendirmede umut verdi. Hamit: “İşimizi yine zorlaştırdık ama Bosna maçını ve diğer maçlarımızı kazanırsak Dünya Kupası'na gideceğimize inanıyorum. Bosna Hersek'in oturmuş bir takım olduğuna inanmıyorum ve önemli avantajlarımız var ama önemli olan iyi sonuçlar almamız. Eğer sakatlık yaşamazssak ve sorunlar yaşamazssak ilk ikiye girer Dünya Kupasına gideriz” dedi.

İSPANYA KARŞISINDA OYNAMAMAK ÜZÜNTÜ VERİCİYDİ

İspanya maçlarında forma giyememenin kendisini üzdüğünü ifade eden Hamit, “küçük bir ihtimal olsa oynardım” dedi. Hamit Altıntop, “İspanya'ya karşı oynamamak beni gerçekten üzdü. Bir ihtimal olsaydı çok oynamak isterdim ama oynayamadım. Türkiye, İspanya karşısında iki maçta da çok iyi oynadı. İspanya'ya karşı orta sahada belki daha iyi olabildik. İkinci maçtan eğer bir puan çıkartabilseydik önemli bir avantaj yakalayacaktık. İnanıyorum ki Fatih Terim bu maçları çok iyi analiz etmiştir.”

TÜRKİYE'DE OYNAMAYI İSTERİM

Son olarak merak edilen Türkiye'ye transferine açıklık getiren Hamit, “Almanya'da öğrendiklerimi Türk futboluna aktarmak istiyorum” dedi. Hamit Altıntop, “Türkiye'den teklif almak ya da kulüplerin bana karşı ilgisi olması beni sevindiriyor ama ben futbol kariyerime burada devam edeceğim. Çünkü burada kalarak daha çok şey öğreneceğimi düşünüyorum. Zamanı geldiğinde burda öğrendiklerimi Türk futboluna aktarabilirim. Ama şu anda benim Türkiye'de futbol oynamak gibi bir düşüncem yok. Türk takımlarına transferimin çok fazla yazılıp- çizilmesi açıkçası beni üzüyor çünkü değersiz hale geliyor ama benim elimde olan bir şey değil bu.

TÜRKLER DAHA YETENEKLİ

Türk futbolunun büyük bir çıkış içinde olduğunu söyleyen Hamit, Türkiye'de bir gün futbol oynayacağını söyledi: “Türkiye'de oynamayı tabi ki isterim. Hiç bir zaman Türk futbolunu küçümsemem ve kötülemem. Türkiye ligi çok ilginç bir lig, bu sezon Galatasaray ve Fenerbahçe geride kaldılar bence bu Türk futbolunda gelişme içinde olduğunun iyi bir göstergesi.Alman ve Türk futbolunu iyi biliyorum, bana göre Türk futbolcular Alman futbolculara göre çok daha yetenekli ama eksik olunan başka yerler var. Eğer bunlar aşılırsa Türk futbolunun geleceği çok parlak. Türk futbolunun 30 yıllık bir kaybı var bu kaybı çok çabuk kapatmak kolay değil.”