Helvacı için 100 imza!

Galatasaraylıların yeri...
Kullanıcı avatarı
raven111
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Helvacı için 100 imza!

Mesaj gönderen raven111 »

Resim

Yönetim kurulu üyeliğinden istifa eden Vedat Eşkinat, Mehmet Helvacı'nın başkanlığa aday olabileceğinin sinyallerini verdi.

Galatasaray'da başkan Adnan Polat'la bazı konularda ters düşen ve mali genel kuruldan sonra istifa eden eski 2. Başkan Mehmet Helvacı, başkan adayı oluyor. Helvacı ile birlikte istifasını veren Vedat Eşkinat, çok önemli bir ipucu verdi.

Radyospor'da Özgür Sancar'la Haber Özel Programı'nda açıklama yapan Eşkinat, “Bildiğim kadarıyla sayın Helvacı'nın aday olma yolunda bir niyeti var. Hatta, adaylık başvurusu için tüzüğün emrettiği 100 imza toplanmış durumda. Biz sonuna kadar sayın Helvacı'yı destekliyoruz. Galatasaray'a çok iyi bir başkan olacağını, kendisiyle birlikte kulübümüzün eski günlerdeki saygınlığını tekrar yaşacağına inanıyoruz. Yönetim içerisindeki tavrı bunun ispatıdır. Bu, Helvacı'nın Galatasaray'ı başarıya götürecek irade ve güce sahip olduğunu gösteriyor. Bana göre en önemli aday, başarılı olacağına inanıyorum. Tabii ki taktir kendisinin. Son sözü kendisi söyleyecek” dedi .

ŞU ANA KADAR SEÇİMLE İLGİLİ YÖNETİM KARARI ALINMADI

Vedat Eşkinat, seçimle ilgili bir yönetim kararı olmadığını belirterek, “Seçimle ilgili olarak şu anda bir yönetim kurulu kararı alınmadı. Yönetim kurulu kararı alınmadığı için herhangi bir uygulama yapılamıyor. Divan kuruluna her hangi bir adaylık başvurusu yapılamıyorum. Öncelikle olarak yönetim kurulunun seçim kararını resmen alması gerekir. Yönetim kurulu defterine resmen yazması gerekir. Sonrasında tekrar deklare olması gerekir. Bizim prosüdürümüzde minumum 100 üyenin teklifiyle başkan adaylığı geçerli hâle geliyor. Prosedürün tamamlanması gerekir” diye konuştu.

MEVCUT YÖNETİMİN ARDA'NIN TRANSFERİNE İZİN VERECEĞİNİ SANMIYORUM

Arda ile ilgili kararı yeni yönetim vermesi gerektiğine işaret eden Eşkinat, “Seçim periodunu girdiğimiz bugünlerde Arda'nın transferiyle ilgili bir operasyonun yapılması yanlış olur. Buna yeni gelen yönetimin karar vermesi gerekir. Ben şu an için Arda'nın satılacağını sanmıyorum; bunun bir dedikodu olduğunu düşünüyorum. Yönetim böyle bir uygulama yapacağına inanmıyorum. Galatasaray'da daha önce böyle bir şey olmamıştı” dedi.

BEN YÖNETİMDEYKEN ARDA İÇİN RESMİ BİR TEKLİF GELMEDİ

Yönetimdeyken bütün toplantılara katıldığını; ancak Arda ile ilgi resmi bir tekliften bahsedildiğine şahit olmadığını vurgulayan Vedat Eşkinat, “Arda için Atletico Madrid'ten resmi teklif geldiği yönünde bir bilgi almadım. Benim bulunduğum yönetim kurulu toplantılarında böyle bir bilgi gelmedi. Taner Aşkın'ın bu konuda ekstra bir bilgisi varsa bunu bilemem. Ben yönetim kurulu üyesiyken bütün toplantılara katıldım. Böyle bir tekliften bahsedilmedi” diye konuştu.

ARDA KÖTÜ YÖNLENDİRİLDİ

Arda'nın kötü yönlendirildiğini belirten Eşkinat, “Arda, hepimizin gurur kaynağıdır. Ancak son durumu Galatasaray'ın son dönemde yaşadığı duruma benziyor. Arda, tıpkı Galatasaray gibi parlak bir geleceği olan kardeşimiz. Fakat Arda, çok kötü yönlendirildi. Bu da kendisine kötü yansıdı. Maalesef futbol dışı konularla gündeme geldi ve Türkiye bir değerini kaybetme noktasına geldi; ama ben sonuna kadar Arda'ya güveniyorum. Çok yetenekli bir futbolcu. Galatasaray'a borcunun tamamladıktan sonra Avrupa takımlarında Türkiye'nin medarı iftarı olarak yer alacaktır” dedi.

Vedat Eşkinat, mahkeme olayını eleştirirken, “Galatasaray Kulübü üyesi ya da yanlısı bir kişinin Galatasaray'ı mahkemeye vermemesi gerekir diye düşünüyorum. Verene saygım var; ama mahkemeye vermeyi doğru bulmuyorum. Genel Kurul'un iradesine saygı gösterip, bunu mutlaka uygulamak gerekir” şeklinde konuştu.

POLAT, YERİNE DÖNERKEN NEDEN AYAĞA KALKMADILAR?

Divan Kurul Toplantısı ve mali genel kurulda başkan Adnan Polat yerine otururken diğer yöneticilerin aksine ayağa kalkmamalarının hatırlatılması üzerine Eşkinat, “Ayağa kalksak başka, kalkmasak başka bir yorum yapılırdı. Bu bir kişisel tercihtir. Bunun doğru olduğunu düşündük. Üstelik bu bireysel bir karardır. Birbirimizle konuşarak bunu yapmadık. Ayağa kalksak da eleştiri konusu olurdu. Bu tamamen kişisel kararımızdı” dedi.

GALATASARAY, BİR SPOR KULÜBÜ OLDUĞUNU HATIRLARSA SORUNLAR ÇÖZÜLÜR

Vedat Eşkinat, son olarak, Galatasaray'ın özüne dönmesi ve bir spor kulübü gibi yönetilmesi gerektiğini belirterek, şunları söyledi: “Bana göre temel sorun yanlış bir yönetme kararından kaynaklanıyor. Galatasaray bir şirket midir? Bir spor kulübü müdür? Galatasaraylıların buna karar vermesi gerekir. Tüzüğümüzde bu açıkça belirtir. Galatasaray, bir spor kulübü olduğunu hatırlarsa bu sorunların tamamen ortadan kalkacağına inanıyorum. 1996 yılından itibaren Galatasaray belli bir yöntem belirlemiştir. Bu yöntem geçici başarılar sağlamıştır; ama uzun vadede başarılı olamamıştır. Galatasaray'ın özüne dönmesi gerekir.