Seçim var mı, yok mu?

Galatasaraylıların yeri...
Kullanıcı avatarı
raven111
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Seçim var mı, yok mu?

Mesaj gönderen raven111 »

Resim

14 Mayıs'ta seçimlerin yapılıp, yapılmayacağı konusu merak uyandırmaya devam ediyor.

Galatasaray'da 14 Mayıs tarihinde yapılması beklenen olağanüstü genel seçim öncesinde karışıklık devam ediyor. Beyoğlu 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin 'olağanüstü seçime gidilmemesi' yönünde verdiği karar kafaları iyice karıştırdı.

Sabah Gazetesi'nin haberine göre; Galatasaray Kulübü'ne tebliğ edilen kararda "Davacı vekilinin ihtiyati tedbir talebinin kabulü ile 27 Mart 2011 günü Genel Kurul toplantısında alınan yönetim kurulunun idari olarak ibra edilmemesi kararının uygulanmaması ve olağanüstü seçime gidilmemesi yönünde HUMK 101 ve müteakip maddeleri gereği ihtiyati tedbir uygulanmasına.." ifadeleri yer alıyordu.

Karar sonrası Galatasaray'ın 7 ve 14 Mayıs tarihlerindeki seçimli olağanüstü genel kurul toplantısının yapılıp yapılamayacağı tartışma yarattı ve gözler 3 Mayıs'taki duruşmaya çevrildi. Konuyla ilgili olarak Aysal'ın yönetim kurulu listesindeki hukukçu Sedat Doğan, "Seçime engel yok" diyor. Hukuk profesörü, başkan adayı Mehmet Helvacı, "Seçim ertelenebilir" görüşünde...

İstifasını sunmuş olan Disiplin Kurulu üyesi Levent Yücel ise Galatasaray'da normal sezonda bile seçimin yapılmasını zor görüyor. Mahkemenin "Seçime gitmeyin" kararının idari ibra hakkındaki yürütmeyi durma ile ilgisi olmadığını belirten Yücel, "Yargı, ibrasızlığı onaylarsa ve Helvacı seçimi kazanmışsa seçime girmemesi gereken biri başkan olacak. Diyelim Helvacı seçime girmedi veya girdi de kazanamadı, mahkeme 'Mali ibra, idari ibrayı da kapsar' dedi.

Bu defa Helvacı'ya tazminat hakkı doğacak" derken, "Çözüm ne?" sorusuna, "İbrasızlığın devamını isteyenler 3 Mayıs'taki ara celsede 'İtirazımızı geri aldık. Mahkemeniz idari-mali ibra ayrılamaz keyfiyetiyle yönetimi ibra edilmiş saysın' diyecekler. İbrasızlık keyfiyeti ortadan kalktığında Galatasaray seçime gidecek" yanıtını verdi.

PEKİ ŞİMDİ NE OLACAK?

Beyoğlu 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'nden çıkan karar 14 Mayıs'ta yapılacan olan seçim ile 'direkt' olarak alakalı bir durum değil... Mahkemeden çıkan karar, tam olarak seçimin içeriği ve adaylık sürecini bağlayıcı bir durum... Yönetim kurulunun 'kendi rızası' ile seçim kararı almasından dolayı mahkemenin 'Seçim yok kararı' aslında havada kalıyor. Seçim kararı, yönetimin ibrasızlığından dolayı gerçekleşmeyeceği için Beyoğlu 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'nden çıkan karar seçime katılacak olan adayları direkt olarak ilgilendiriyor.

Mahkemenin, görevdeki yönetim kurulu veya istifa eden üyelerin aday olup olamayacakları konusuyla ilgili aldığı karar başkan adaylarından Mehmet Helvacı ve listelerde bulunan eski yöneticilerinin 14 Mayıs'ta yapılacak olan seçime katılmaları konusunda bir engel teşkil edebilir.
Mahkeme, bir anlamda Mehmet Helvacı'nın aday olmasından doğan kaosun da önüne geçmek için seçime tedbir koymak zorunda kaldı. Zira, 14 Mayıs'ta yapılacak olan seçimde Mehmet Helvacı başkan seçilirse; ibra edilmeyen yönetimden bir isim aday olmuş ve başkan seçilmiş olacak. Türkiye'de yönetim kurullarının verdiği kararları iptal edecek bir kurumun olmamasından dolayı Galatasaray'da 14 Mayıs'ta yapılacak olan seçimlerin önünde de herhangi bir engel bulunmadığı yönünde gelen haberler de ağırlık kazanmaya başladı.

MEHMET HELVACI:

"Galatasaray'da seçimlerin yapılmaması için bir neden göremiyorum. Ancak bir erteleme olabilir. Seçim kararı prosedüründe üyelere aidatlarını yatırmaları için tanınması gereken 30 günlük süre verilmemişti. Bu nedenle bir kararla seçimler en fazla haziran sonuna veya temmuz başına ertelenebilir ama bence kesin olarak seçim yapılır."

TURGAY KIRAN:

"Hukuka saygılıyım. Galatasaray başkanlık makamı çok değerlidir. Sevgili Adnan Polat'ın sıkıntıya düşmemesi için elimizden ne geliyorsa yaparız. Onun sıkıntısı Galatasaray'ın sıkıntısıdır. Bizim için başkanlık makamı seçimden daha önemlidir. Kaostan uzak olmamız lazım. Her şeye rağmen seçimin iptal edileceğini düşünmüyorum ancak Polat'ın ve mahkemenin kararına da saygılıyız."

LEVENT YÜKSEL:

"Mahkeme seçim yasağını bir kaos oluşmaması için koydu. İbra işi çözülmeden seçim yapamazsınız. Yürütmeyi durdurma kaldırılsa da seçim yasağının ibra ile ilgili davalar sonuçlanana dek sürmesi gerekir. Mahkeme bitecek, 'Bunlar seçime girer veya giremez' diyecek. Ancak o zaman seçim yapılacak. Hatta bu mahkeme normal seçim zamanını da aşarsa Galatasaray normal seçimi dahi yapamaz."

TÜRKER ASLAN:

"Benim şahsi fikrim seçimler yapılır. Elbette Beyoğlu 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin kararı önemli. Ancak seçimlerin yapılacağını düşünüyorum. 3 Mayıs'ta itirazın görüşülmesi var. Onu da beklemek lazım."

HAYRİ KOZAK:

Mahkeme kararı önemli. Bu görüntüde seçimlerin yapılmama durumu var. Hukukun önüne kimse geçemez. Mayıs başındaki itirazın görüşülmesini beklemek lazım. Ancak hukuk her şeyin üstündedir; bu unutulmasın.

SEDAT DOĞAN:

"Seçimlerin yapılmaması için hiçbir neden yok. Tüzüğümüzün 28/1 maddesine göre seçime gidiyoruz. Yani mali kongre ile ilgili değil bu seçim. Seçim kararını 28/1 maddeye göre başkan ve yönetim kurulu almıştır. Bu nedenle seçim için hiçbir engel yok."