"Fatih Terim'in büyüsü altındayım"

Galatasaraylıların yeri...
Kullanıcı avatarı
raven111
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

"Fatih Terim'in büyüsü altındayım"

Mesaj gönderen raven111 »

Galatasaraylı futbolcular Hakan Balta, Yekta Kurtuluş ve Çağlar Birinci "Türk Telekom Kamp Günlüğü" programında yeni sezon hazırlıklarını değerlendirdi. İşte o röportaj...

Resim

Galatasaraylı futbolcular Hakan Balta, Yekta Kurtuluş ve Çağlar Birinci "Türk Telekom Kamp Günlüğü" programında yeni sezon hazırlıklarını değerlendirdi.

Üç futbolcu da teknik direktör Fatih Terim'in futbolcular üzerinde büyük bir etkisi olduğunu dile getirirken; bu konunun özetini ise Yekta yaptı; "Terim'in büyüsü altındayım"...

- Hakan Balta, Yekta Kurtuluş ve Çağlar Birinci ile birlikteyiz. Öncelikle yeni sezon hayırlı olsun. Avusturya kampıyla hazırlıklar sürüyor. Hakan seninle başlayalım, Fatih Terim'in gelişiyle birlikte çok değişik bir hava var geçtiğimiz yıllara göre.

Hakan Balta: Şu an her şey dört dörtlük gözüküyor. Otelimiz, antrenman sahalarımız. Fatih Hoca'yı da hepimiz yakından tanıyoruz, güveniyoruz. Onun da futbolcularına güvendiğini düşünüyorum. Çalışmalarımızı en iyi şekilde burada tamamlayıp, daha sonra bir dönem İstanbul'da çalışıp sonra tekrar kampa gideceğiz. Ondan sonra zaten lig başlıyor."

- Kötü geçen bir sezonun ardından böyle güzel bir başlangıcı sen nasıl değerlendiriyorsun?

Hakan Balta: Hepimizin istemediği bir sezonu geride bıraktık. Gerçekten kötü günler geçirdik. Taraftarımız ve camiamızı üzdüğümüzü biliyoruz. Bunu düzeltmek ve daha iyi günler görmek için en iyi şekilde çalışıyoruz. Hoca değişimi, özellikle Fatih Terim olunca, otomatikman bir hava değişimi oluyor. Bir rekabet oluşuyor. Bu rekabet de oyuncuların bireysel performanslarını yükseltecektir. Takım da daha iyi yerlere gelecektir.

FATİH TERİM MOTİVASYONU VAR...

- Sezonun bitiminin ardından nasıl bir yaz dönemi geçirdin?

Hakan Balta: Yaz döneminde futboldan biraz uzak kalmaya çalışıyorum. Kötü sezonu unutmaya çalıştım. İyi de dinlendim.

- Çağlar'la devam edelim. Nasıl geçiyor çalışmalar?

Çağlar Birinci: Kampımız gerçekten iyi geçiyor. Fatih Terim gibi büyük bir ismin gelmesi, futbolcular için ayrı bir motivasyon sağlıyor. Bu da saha içerisinde rekabeti sağlıyor. İyi idmanlarla, iyi yüklemelerle geçiyor. Geçen sezon bizim açımızdan kötü geçti. Bu sezon bunun tekrarlanmaması için daha çok çalışarak, daha çok motive olarak hazırlıklarımızı sürdürüyoruz.

- Geçen yıl şanssız sakatlıklar yaşadın. Son durumun nasıl, onu merak ediyorum...

Çağlar Birinci: Geçen sezon başı ameliyat oldum. Ameliyat yüzünden sezon başındaki temel kuvvet çalışmalarını kaçırdım. Bu sebeple sezon için de ne kadar idman yaparsanız yapın, toparlayamıyorsunuz. Bunun sıkıntılarını çektim. Şu an için eskiden kalma ağrı ve sızım yok. Gayet iyi gidiyor benim için.

- Geçen yılı geride bırakırsan, Çağlar Birinci Galatasaray'a bu sene transfer oldu diyebilir miyiz o zaman?

Çağlar Birinci: Dediğiniz doğru. Bu sene inşallah daha verimli olurum.

- Yekta, hem geçen sezonla ilgili düşüncelerini hem de bu sezondan beklentilerini merak ediyorum?

Yekta Kurtuluş: Geçen yıl Ali Sami Yen Stadı'nda oynamayı çok isterdim. Ama yine de bu formayı giydiğim için çok şanslı ve gururluyum. Geçen sezon kötü geçti. Geçen sezon yaptığımız hataları unutmayıp, bu sezon bunları tekrarlamayacağız. Taraftarımızın özlediği şampiyonluğu almak için her şeyi yapacağız.

FATİH TERİM'iN BÜYÜSÜ ALTINDAYIM...

- Takımdaki Fatih Terim etkisi nasıl?

Yekta Kurtuluş: Onunla çalışmak bizim için büyük şans. Ben ilk kez çalışma fırsatı buldum. Ama hala O'nun büyüsü altındayım.

- Geçen yıl bir özgüven sıkıntısı mı vardı? Geçen sezona baktığımızda 10 tane milli futbolcu görüyoruz.

Yekta Kurtuluş: Onunla ilgili aslında söylenecek pek bir şey yok. Bazen şanssızlık, bazen beceriksizlik oluyor. Biz hepsini bir arada yaşadık geçen sezon. Yüzyılda bir yaşanabilecek bir şeydi, onu geçen sezon yaşadık. Tekrarlanmaz umarım.

- Çağlar'a da aynı soruyu sormak istiyorum. Çağlar sen neye bağlıyorsun? Çünkü takımda 10 tane milli takım futbolcusu var.

Çağlar Birinci: Kesinlikle size katılıyorum. İnsanlar Galatasaray'ın kadrosuna yetersiz dediler. ‘'Çok kötü bir kadro'' dediler. Türkiye'nin en iyi kadrolarından biri bizim takımımızda var. Fakat futbol beceri işi olduğu kadar biraz da şans işi. Sezon başı o şansı, havayı yakalayamadığınız zaman işler biraz ters gidiyor. Geçen sene de bizim adımıza işler çok ters gitti. Çok talihsiz maçlar oynadık. Belki de hiçbirimizin yapmayacağı hataları hepimiz yaptık. O yüzden sezon kötü geçti ama böyle bir sezon Yekta'nın da dediği gibi yüzyılda bir gelir. Umarım bu sezon bütün şanssızlıkları kıracağız. Bunları yaşamak istemiyoruz, bu sezon hedefe ulaşmak istiyoruz.

- Bu anlamda baktığımızda yeni sezona hızlı girmek, arka arkaya seri galibiyetler almak herhalde son derece önemli olsa gerek. Çünkü sezon başında o havayı yakaladığınız zaman uzun süre böyle götürüyorsunuz.

Çağlar Birinci: Tabi ki. Futbol dediğim gibi havayı yakalama olayıdır. Havayı yakaladığınızda, sizin, takımın, camianın, taraftarın özgüvenini yerine getirir. Bu da başarıyı getirir. Sezon başında işi sıkı tutup, özgüveni kazanıp, alıp götürmek istiyoruz.

- Yeni stadımızı kuşkusuz ki bizden çok sizler beklediniz. O statta maç yapmayı, stadın keyfini yaşamayı ama maalesef geçen sezon bu keyfi yaşayamadık. Bu anlamda stat açılışından önce siz gidip stadı gördünüz, inşaat halini de gördünüz. Yapılışını adım adım takip ettiniz. Ajax maçıyla, muhteşem atmosferle açılış maçını da yaptınız ama sonrasında hem bizler, taraftarlar ve sizler başta olmak üzere keyfini tam olarak yaşayamadınız. Bu sezon herhalde stadın keyfini doyasıya yaşayacaklardan biri de sensin. Öyle değil mi?

Hakan Balta: Geçen sezonun ilk yarısını Ali Sami Yen'de oynadık ve Arena'nın yapılışını sürekli, TEM'den geçerken bile görüyor, açılmasını bekliyorduk. Nitekim Ajax'la, muhteşem bir atmosferde açılışı yaptık. Hatta o maçtan sonra Fenerbahçe maçının atmosferini anlatamam. Tribünde duyulandan farklı, o ses saha içinde daha çok hissediliyor. Muhteşem bir atmosfer vardı gerçekten. Ama Çağlar'ın dediği gibi havayı yakalayamazsan işler doğru gitmez. Biz geçen sene onu yaşadık. Sürekli bireysel hatalar yaşandı. İstemediğimiz hataları yaptık ve bir türlü havayı yakalayamadık. Bu sezon onu düzeltmek için taraftarımız ilk maçtan itibaren bizi destekleyecektir. O havayı yakalamak istiyoruz. Sadece takım olarak değil, tüm camia olarak. Mutlaka daha da iyi olacağız. Galatasaray'ın kadrosuna kötü diyenlere yönelik olarak kadromuzun hiçbir zaman kötü olmadığını söylüyorum. Her sene şampiyonluğa oynayacak, Avrupa liglerinde oynamayı hedefleyen bir takımın kötü bir kadro kurmak gibi bir durumu olamaz. Galatasaray sürekli kupalar kaldıran, şampiyonluğa oynayan bir kulüptür. Buna göre de kadro kuruldu.

TAKIMIN KALİTESİNİ TARTIŞMAYA GEREK YOK AMA...

- Geçen sezon arka arkaya yaşanan şanssızlıklarda mağlubiyetler gelince, geriye düştüğünüz anda mental bir sıkıntı yaşandı değil mi? ‘'Acaba yine mi…'' diye düşündünüz, bir özgüven sıkıntısı oluyordu değil mi?

Hakan Balta: Takımın kalitesini tartışmaya gerek yok, hepimiz milli takım futbolcusuyuz, yabancılar da öyle. Ama sürekli oyun içersinde baskıyı kurmuşken ya duran toptan ya bireysel hatalardan gol yiyorduk. Hatalardan sonra çöküyorduk. Geçen sene o noktada zayıftık. Bu hatalardan dersler çıkartıp, duran toplardan olduğu gibi basit goller yememek için elimizden geleni yapacağız. Başka bir sorunumuz olduğunu düşünmüyorum. İyi maçlar da çıkardık. Sadece basit goller yedik.

- 2000 dönemindeki kadroya baktığımızda hemen hemen o kadro sayesinde, o jenerasyonla birlikte milli takım da başarılı oldu. Şu an baktığımızda bu sezon 10 milli futbolcu Galatasaray'ın kadrosunda. En kötü ihtimalle 7-8 oyuncu performanslar çok kötü olmadığı sürece Galatasaray'dan milli takıma çağrılacak bu sene. Bu dönemde, bu süreçte, bu performansın hep birlikte oynayacağınız için milli takıma yansıyacağını düşünüyor musun?

Hakan Balta: Zaten öyleydi, geçtiğimiz senelerde de öyleydi. 2008 Avrupa Şampiyonası'nda savunma hattı Galatasaray'ın oyuncularından oluşuyordu. Orta sahada, savunmanın önünde Mehmet Topal da vardı. Galatasaray'dan her zaman milli takıma futbolcular gidecektir. Performansımız milli takıma da yansıyacaktır.

- Çağlar, sen bu konuda ne söylemek istersin?

Çağlar Birinci: Hakan'ın söylediklerine fazla eklenecek bir şey yok. Tabi ki Hakan'ın söyledikleri kesinlikle doğru şeyler. Çünkü Galatasaray her sene şampiyonluğa, her sene hedefe oynayan bir camia olduğu için Türkiye'nin en iyi futbolcularının bu kulüpte olması normal. Bunun tartışılacak bir yönü yok bence. Sizin de dediğiniz gibi burada olan futbolcular milli takıma da başarımızı yansıtacaktır. Burada iyi bir sezon geçirmemiz önümüzdeki sezon milli takım maçlarına da yansır.

İKİ SOL BEK; HAKAN VE ÇAĞLAR...

- İkiniz hem Galatasaray'ın hem de milli takımı sol bekisiniz. Bu anlamda aranızda hoş da bir rekabet var. Bu rekabet şu ana kadar nasıl geçiyor?

Çağlar Birinci: Dediğiniz doğru. İkimiz hem Galatasaray'da hem de milli takımda sol bek oynuyoruz. Futbol rekabet oyunu olduğu için ve bu rekabet her mevkide yaşandığı için, bizim aramızda da yaşanıyor tabi ki. Ancak formayı hocamız verecek bu da bizim performansımıza bağlı. Biz sahada elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Hocamız da adaletli bir şekilde ikimizden birine formayı verecek.

- Yekta ile devam edelim. Yeni sezon hazırlıkları sürecinde kamp ortamında en önemli konu aslında hazırlık maçları. Belki ilk etap maçlarında iki kolay rakiple karşılaşacaksınız ama diğer etapta ve sonrasında çok güçlü kulüplerinden 3-4 tanesiyle oynayacaksınız. Bu anlamda baktığınızda bu kadar güçlü takımlar karşısında oynayarak sezona başlamanın çok önemli olduğunu düşünüyorum.

Yekta Kurtuluş: Bu maçlar bizim için ligi aynası olacak bence. Bu maçlarda ne kadar iyi performans gösterirsek lige de yansıyacak. Hem kendimize güven açısından hem de dışarıdan bize bakış açısından. Öncelikle sakatlık yaşamamamız lazım çünkü geçtiğimiz sezon sakatlıktan çok çektik. Sakatlık olmadığı sürece ben bu takımın başaracağına inanıyorum. Çok zorlanmayacağını da biliyorum. Eminim bundan. Dediğiniz gibi çok kaliteli bir topluluk var. Aramıza yeni katılacak oyuncular olacak mı bilmiyorum ama eğer bahsedilen isimler gelirse onlar da Galatasaray'ı kat be kat yukarı taşıyacak. İlk etap hazırlık maçlarının biraz düşük tempoda olması hazırlık aşamasında olduğumuz için. O yüzden bir problem olmaz ama daha sonra artarak gidecek. Sezona da iyi yansıyacak bence.

- Şu ana kadar sakatlık olmadan geçen bir süreç var. Tempo yavaş yavaş artıyor ama bu yine de önemli hatta bana göre kampın sonundaki en önemli konu sakatlık olmadan çıkmak. Yeni sezona takım halinde eksiksiz girmek son derece önemli. Bunun hem performansı korumak, aynı zamanda da mental yapıyla alakalı olduğunu düşünüyor musun?

Yekta Kurtuluş: Tabi ki sezona sakat girmek kadar kötü bir şey yok. Hem hazırlık kampını kaçırmış oluyorsunuz hem güç, kuvvet kaybına uğraşmış oluyorsunuz. Bu tüm sezona yansıyor. Sezon başını ne kadar iyi geçirirseniz o bütün sezona yansıyor. O yüzden mental olarak da bir sıkıntı yaratır.

- Adam Rochstein yeni kondisyoner olarak geldi. Onun şu ana kadarki çalışmasını nasıl değerlendiriyorsun?

Yekta Kurtuluş: 2 gündür beraberiz ve gerçekten tempoyu yükseltti. Tempo ne kadar yüksek olursa bizim için o kadar iyi.

- Daha önceki çalıştığın kondisyonerlerle bir kıyaslama yapacak olursak, mutlaka hepsi çok başarılı ve kaliteli insanlar ama farklı bir tarz görüyor musun?

Yekta Kurtuluş: Herkesin tarzı farklıdır. Teknik direktör Fatih Terim'in de farklı bir tarzı vardı. O da bizi çok iyi hazırlamıştı. Şimdi Adam da geldi ve o daha değişik bir sistemde çalıştırıyor. Faydalı olur umarım.

- Son derece esprili bir yapıya da sahip olarak gözlemledik kendisini.

Yekta Kurtuluş: Öyle görünüyor.

- Çağlar, yeni performans uzmanını sen nasıl değerlendiriyorsun?

Çağlar Birinci: Yeni performans uzmanımızla ilgili şunu söyleyeceğim; kendisini aramıza katan Fatih Terim'dir. Bu kişiyle daha önce de çalışmışlığı ve tecrübesi var. O insan demek ki takıma gerçekten faydalı olacak ki Fatih Terim onu bizle çalıştırmak için buraya getirtti. Yekta'nın da dediği gibi Adam'ın farklı bir stili var. Daha değişik kuvvet çalışmalarıyla yükleniyor. Bize daha faydalı olur diye düşünüyorum.

ABD'Lİ KONDİSYONER 'ADAM' YORUMLARI...

- Hakan'dan da görüş alalım Adam ile ilgili.

Hakan Balta: Ben daha önce Avrupa Şampiyonası'nda aynı şirketten gelen başka bir arkadaşla çalıştığım için az çok biliyorum yani. Adam da bize sakatlık önleyici kuvvet yüklemeleri yapıyor. Bunun faydasını Avrupa Şampiyonası'nda çok gördüm. Yani kendi adıma konuşayım. Tabi ki orada sakatlıklar oldu ama sezon başı bunları çalışmak farklı, sezon bittikten sonra turnuvaya hazırlanmak farklı. Adam'ın bize yaptırdığı antrenmanların son derece önemli olduğunu düşünüyorum. Son derece bilinçli çalıştırıyor çünkü. Bizi yorması normal çünkü sezon başında yorulmak kadar doğal bir şey yok ama mutlaka faydalarını göreceğiz.

- Kasım sonunda eğer yanlış hatırlamıyorsam Scott Piri de gelecek. Sen milli takımda hepsiyle birlikte çalıştın. Herhalde çok başarılı bir fizik kondisyon ekibi olacak.

Hakan Balta: Evet. Euro 2008'de Scott Piri gelmişti başımıza.

- Yeni transferleri sormak istiyorum. Şu ana kadar aramıza katılan Elmander olsun, Ujfalusi olsun, Selçuk olsun, Ceyhun olsun, nasıl değerlendiriyorsun yeni oyuncuları?

Hakan Balta: Son derece önemli transferler olduklarını düşünüyorum. Selçuk Türkiye'de ortasahada tartışmasız mükemmel bir sezon geçirdi. Elmander de bilinen bir futbolcu. Ujfalusi'yi ben Hamburg'dan biliyorum. O zamanlar da çok beğeniyordum kendisini ve Atletico Madrid'de de iyi performansını sürdürdü. Ceyhun'a gelince, milli takımdan tanıyorum. Milli takıma sürekli çağırılan bir oyuncu ve o da son derece kaliteli bir isim. Daha başka transferler olacak mı bilmiyorum ama başarılı transferler olduklarını düşünüyorum.

- Çağlar'a yeni transferlerin şu ana kadar antrenmanda gösterdikleri performansları soralım. Zaten hepsi kariyeri tartışılmaz oyuncular.

Çağlar Birinci: Kesinlikle kaliteleri tartışılmaz. Selçuk, Hakan'ın da dediği gibi çok muhteşem bir sezon geçirdi. Türkiye'nin en iyi orta saha oyuncuları arasında gösteriliyor. Onun gelmesi bizim için iyi oldu. Ceyhun da aynı şekilde milli takımdan tanıyoruz, yaşı genç. Galatasaray'a mutlaka faydası olacaktır. Ujfalusi defansta gayet tecrübeli, iyi bir stoper. Elmander de televizyonlarda izlediğimizin haricinde idmanlarda gördüğümüz kadarıyle top tutmayı, saklamayı, pas verip koşu yapmayı seven bir futbolcu. O da gayet faydalı olacaktır bize.

- Yekta'dan da yine yeni transferler hakkında görüş alalım.

Yekta Kurtuluş: Kaliteleri tartışılmaz. Herkesin bildiği ve tanıdığı oyuncular. Tanıdığımız kadarıyla karakter olarak da çok iyi oyuncular. Çok çabuk kaynaştılar bizimle. Bu da avantaj bizim için. Arkadaşlığımız sezon boyunca daha da ilerleyecek. Bu da bizi başarıya götürecek inşallah.

- Ceyhun olsun, Selçuk olsun seninle rekabet içerisinde olacaklar. Bu sezon orta sahada ekstradan bir rekabet var. Kadroda mutlaka çok sayıda oyuncu var ama rekabetin yaşanacağı bölge orta saha olarak gözüküyor şu an itibariyle. Bu anlamda nasıl değerlendiriyorsun rekabet olmasını? Rekabet yaşayacaksınız ama belki de yan yana oynayacaksınız.

Yekta Kurtuluş: Rekabet olmadığı zaman zaten başarı gelmez. O yüzden kaliteli oyuncu sayısı ne kadar artarsa bizim başarımız da o kadar çabuk gelecek.

- Peki sen kendi mevkiinle ilgili neler söylemek istersin? Zaman zaman sürekli değişen mevkiin var. Orta sahanın ortasında oynuyorsun, orta sahanın sağında oynuyorsun hatta savunmanın sağında oynadığını bile gördük. Kendince en verimli olduğun bölge neresi?

Yekta Kurtuluş: Benim için nerede oynadığım çok önemli değil. Beyaz çizgilerin içinde olduğu sürece problem yok. Nerede görev verirlerse layıkıyla yerine getirmeye çalışıyorum. İnşallah başarıyorumdur.

- Kale dahil mi?

Yekta Kurtuluş: Boydan kaybediyorum.

- Fatih Terim'in şöyle bir yapısı var. odalardaki dağılımlara da baktığımız zaman genç oyuncularla tecrübeli oyuncuları kaynaştırmaya çalıştığını görüyoruz. Nasıl değerlendiriyorsun gençlerin performansını şu ana kadar?

Yekta Kurtuluş: Gençler şimdiye kadar iyi çalışıyorlar. Biz de çok yaşlı sayılmayız ama. Çok iyi çalışıyorlar ancak onların formayı kazanma şansı bize göre az çünkü tecrübe eksiklikleri var ama onu da yenecekler ve çok kaliteli, çok iyi futbolcular olacaklar. Buna inanıyorum.

- Çağlar, sen nasıl değerlendiriyorsun gençlerin performansını, kamp ortamında Fatih Terim'in uyguladığı bu sistemi?

Çağlar Birinci: Fatih Terim genç oyunculara önem veren bir isim olduğu için genç oyuncular da bunun farkında ve iyi de çalışıyorlar. Gençlerimiz hakikaten çok kaliteli futbolcu olarak kapasitede isimler. Dediğim gibi yani bu çalışma ortamında bu tempoyu yakaladıktan sonra zaman içerisinde onların da Türkiye'de isimlerinden söz ettireceklerine inanıyorum.

BİR OKAN DERİCİ YORUMU...

- Hakan, özellikle yeni transferlerden birini daha unutmayalım. O da Almanya altyapısı olan bir oyuncu. Bu anlamda onu belki daha farklı bir gözle değerlendirebilirsin. Hem Okan'ın performansını hem diğer gençlerin performansını nasıl değerlendiriyorsun?

Hakan Balta: Bence ayırt etmeyelim sonuçta hepsi genç futbolcu. Okan Almanya'dan geldiği için, oradaki çalışmaları gördüğü için tabi ki ufak bir avantajı olabilir ama sonuçta hepsi genç hepsi tecrübesiz, ellerinden gelenin en iyisini yapıyorlar. Çok da iyi buldum hepsini yani bu kampta özellikle gençlere söyleyecek bir şey yok. Çağlar'ın dediği gibi hepsi de kaliteli futbolcu ve ileride adlarını da çok duyacağımıza inanıyorum.

- Şu ana kadar çok iyi çalışmalar gerçekleştiriyorsunuz. Antrenman temposu olsun, kamp ortamı olsun. Bu çalışmaları yaptıkça her geçen zamanda şunu net olarak görüyoruz. Geçen sene kaybolan özgüveniniz fazlasıyla geri geliyor şu anda. Çok net bir şekilde bunu gözlemliyoruz. Bu anlamda yeni sezona bir an önce başlamak ve o hızlı girişi yapmayı hep hayal ediyor musunuz?

Hakan Balta: İlk başlarda dediğim gibi Fatih Terim'in gelişiyle zaten çok şey değişti. Bir ortamda Fatih Terim bulununca zaten daha agresif daha istekli olmak zorundasınız. Biz de şu an onu yaşıyoruz. Geçen sene ne kadar kötü bir sezon geçirdiğimizi biliyoruz. Bunun bir daha olmasını istemiyoruz. Bunun sıkıntılarını yalnız saha içinde değil saha dışında da yaşıyorsunuz. Bunu istemediğimiz için çalışmalarımıza en iyi şekilde devam edeceğiz. Sezonu da en iyi şekilde bitirmek istiyoruz.

ANTRENMAN PERFORMANSLARI...

- Çağlar, bütün Galatasaray taraftarı özellikle basında çıkan haberler sayesinde sizin antrenman performanslarını yakından takip etme şansına sahip oluyor. Güzel görüntüler de izliyorlar. Bu güzel görüntüleri izledikten sonra hiç kuşkusuz onların da beklentisi artıyor. Lige hızlı bir giriş beklediklerini de söyleyebiliriz. Bu anlamda üzerinizde herhangi bir baskı oluyor mu?

Çağlar Birinci: Bu baskıyı hissetmemiz gerekiyor zaten çünkü başarıyı yakalamamız için bu baskıyı hissetmemiz gerekiyor. Burası büyük bir camia ve geçen seneki kötü performanstan sonra taraftarın böyle bir beklentisinin olması normal. Biz de bu beklentinin farkındayız. Bu baskı da aslında bizi bir yerde başarıya doğru itecek. O yüzden böyle bir baskının olmasının bizi kötü yönde etkileyeceğini sanmıyorum.

- Belki ilk etap kamp çalışmaları ama yarı sahada çift kale maçı fazlasıyla oynuyorsunuz ve buradaki maçlara baktığımız zaman Fatih Terim'in talimatları doğrultusunda yeni sezonda önde fazla pres yapan, fazla koşan bir takım izleyeceğimiz yönünde bir görüntü oluştu bizde. Yeni sezonda nasıl bir futbol takımı bekliyor Galatasaraylılar'ı?

Yekta Kurtuluş: Hücuma yönelik bir oyun bekliyor dediğiniz gibi. Presi çok iyi yapabilen, alanları çok iyi doldurabilen bir Galatasaray bekliyor.

- Peki, bu konuda Çağlar belki siz de zaman zaman sıkıntı yaşayacaksınız mutlaka ki. Ofansif ağırlıklı bir takım olacağınız için belki de ama ofansif ağırlıklı takım olarak hücum eden, takım olarak savunma yapan bir takım olarak düşünmek gerekiyor. Bu anlamda sen nasıl değerlendiriyorsun yeni sezondaki sistemi?

Çağlar Birinci: Bence yeni sezondaki sistem bizim için de iyi olacak hem Hakan hem benim için. Çünkü Hakan da ben de ofansı seven insanlarız. Bu şekildeki bir oyun sistemi Galatasaray'ın yapısına, Galatasaray camiasına uygun bir sistem. Fatih Hoca da buna kendi kişiliğini kattığı zaman hem ofansif hem daha agresif bir takım doğacaktır diye düşünüyorum. Bu da Galatasaray için gayet iyi olacaktır.

- Peki şu düşünceye katılıyor musun? Sistem oyuncular için önemli değildir. Biz hangi sistem olursa olsun çıkar oynarız gibi bir düşünceye sahip misin? Yoksa sistem bizleri etkiliyor ve sistem futbolcunun performansını değiştiriyor görüşü var mı?

Çağlar Birinci: Kesinlikle sistem futbolcuların performansını etkilemeyecek olsaydı futbolda sistem diye bir şey olmazdı. Birçok örneğini görebiliyoruz. Yıllardır futbolun içerisindeyiz. Sizler de. Sistem bir futbolcunun performansını kesinlikle etkiler.

- Hakan sen Fatih Hoca ile daha önce çalışma imkanı buldun. Onun sisteminde oynadın gerek stoper, gerekse sol bek. Sen bu konuda neler düşünüyorsun?

Hakan Balta: Fatih Hoca bir sisteme bağlı olan bir hoca değil. Çok farklı sistemlerde de oynadık milli takımda. Bir takım sisteme uyarsa sıkıntı yaşamaz. Hangi sistem olursa olsun. Ama bir takım dağınıklıklar olursa o sistem içerinde Dünya'nın en iyi takımı da olsa sıkıntı yaşar. İki forvet yada tek forvet oynamışsın onu nasıl kullanmışsın önemli değil.

- Geçen dönemlerde farklı sistemler oldu Galatasaray'da bu sizleri zorladı mı? Alışma konusunda sıkıntı yaşadınız mı?

Hakan Balta: Son dönemde çok fazla hoca değişikliği oldu Galatasaray'da. Her hocanın farklı bir antrenman şekli, farklı sistemi oldu. Ama sonuçta hepimiz profesyonel futbolcuyuz. Kalite de ortada olduğu için her futbolcunun her sistemde oynayabileceğini düşünüyorum.

- Son olarak yeni sezon öncesi Galatasaray taraftarlarına mesajlarınızı alalım çünkü Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Arena'yı sezonun ilk maçında doldurmak için ve belki de desibel rekorunu yeniden kırmak için bekleyen taraftarlarımız var.

Hakan Balta: Onları geçen sezon hatta ondan önceki sezonda üzdüğümüzü biliyoruz. Elimizden geldikçe en iyi şekilde sadece başarılı değil, güzel bir futbolla onları ödüllendirmek istiyoruz çünkü gerçekten çok iyi arkamızda durdular. Tabi ufak tefek sıkıntılar yaşanır çünkü bu kadar büyük bir camia başarılı olmazsa taraftarlar üzgün olur. Onlar bizi desteklesin biz de elimizden geldiği kadarıyla onları mutlu etmeye çalışacağız.

- Çağlar artık geçen sezonu unuttuk. Yepyeni bir sayfa açılıyor artık neler söylemek istersin?

Çağlar Birinci: Geçen sezon o stadın tadını çıkaramadık bu sezon taraftarlarımızla o stadın keyfini ve tadını çıkartırız diyorum.

- Yekta son olarak senden alalım.

Yekta Kurtuluş: Taraftarlarımızın istediği o ruhu sahaya yansıttığımız sürece zaten arkamızda duracaklar. Biz de onun için hazırlıklarımızı yapıyoruz. İnşallah önümüzdeki sezonda onların istediği ruhu sahaya yansıtır ve arzuladığımız şampiyonluğu, Avrupa kupalarına gitmek için o şampiyonluğu elde ederiz.