İşte tatili bitiren o adam!

Galatasaraylıların yeri...
Kullanıcı avatarı
raven111
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

İşte tatili bitiren o adam!

Mesaj gönderen raven111 »

Galatasaray Futbol Takımı’nın ABD’li performans Uzmanı Adam Rotchstein Galatasaray Televizyonu'nda yayınlanan "Türk Telekom Kamp Günlüğü" programına konuk oldu.

Resim

Galatasaray Futbol Takımı’nın ABD’li performans Uzmanı Adam Rotchstein Galatasaray Televizyonu'nda yayınlanan "Türk Telekom Kamp Günlüğü" programına konuk oldu.

Adam Rotchstein, futbolcuların kamp döneminde gösterdiği performanstan memnun olduğunu belirtirken; fizik ve kondisyona dayalı antrenman programının temposunun giderek yükseleceğini söyledi.

- Kendiniz hakkında bize bilgi verebilir misiniz, sizi daha yakından tanımak istiyoruz?

"Adım Adam Rotchstein. Sporcu performans uzmanıyım. Biz, oyuncular için en iyi olanakları sağlamak için çalışıyoruz. Galatasaray’da görev aldığım için çok heyecanlıyım. Bu büyük bir fırsat. Bundan önce Kuzey Carolina’ya bağlı East Carolina Üniversitesi’ndeydim. Daha önce Ulusal Amerikan Futbol Ligi’nde yer alan Carolina Panthers’da çalıştım. Sonrasında Arizona State University’de ve ardından 1. Futbol Ligi’nde Chivas USA’deydim."

- İlk geldiğinizde oyunculara neden burada olduğunuzu anlatmış, yapacaklarınızdan bahsetmiştiniz. Bize de anlatabilir misiniz?

"İlk günümde oyunculara ve ekibe onlara faydalı olmak için geldiğimi söyledim. Performansları arttırmak için ve bunu yaparken aynı zamanda sakatlanma riskini azaltmak ve sporculara bunları yapmamızdaki amacın, onların daha iyi birer sporcu olmaları için olduğunu söyledim. Fiziksel, taktiksel ve teknik olarak performanslarını geliştirmek için burada olduğumu söyledim."

- Yaklaşık bir haftadır takımla birlikte antrenmanları sürdürdünüz. Bu bir haftayı ve çalışmaları nasıl değerlendirirsiniz?

"İlk haftada yapılan çalışmaların amacı onların dayanıklılık seviyelerini ölçmek. Dayanıklılık seviyesini ölçmek ve geliştirmek için çalışmalar yapmaya devam edeceğiz. Fiziksel özellikleri geliştirmek ve oluşturmak zor bir süreçtir ve zaman alır. Bizim yapmak istediğimiz fiziksel özellikleri önce geliştirerek daha sonraki dönemde iyileşme sürecine bırakmak ve ardından tekrardan geliştirmeye devam etmek. Çalışmak artı dinlenmek eşittir başarı. Çok çok sıkı çalışmalar yapacağız ve ardından vücudun dinlenmesi ve yenilenme süreci gerekecek. Topla çalışmalara ağırlık verdik. Hız konusunda da çalıştık. Küçük bir aranın ardından çok yönlü olarak bu çalışmalarımıza yine devam edeceğiz."

- Bir haftada adım adım tempoyu yükselttiğinizi gördük. Şu anda bir seviye verecek olsanız, takımın fiziksel durumunun hangi aşamada olduğunu söylersiniz?

"Takım için bir yüzde vermek zor. Bu birden ulaşılabilecek bir süreç değildir. Devamlı olarak üzerinde çalışılması gereken bir şeydir. Bizim üzerinde çalıştığımız konular fitness, güç, hareketler, hız. Bizim amacımız bugüne kadar yaptığımız her şeyin üzerine çıkabilmek, hareketlerimizi geliştirebilmek, takıma yararlı bir sporcu olmanın yanı sıra daha da güçlü sporcular yaratabilmek. Bence odaklanmamız gereken şey bu. Bu yüzden gelişim için bir yüzde verebilmem çok zor."

- Futbolculara olan yaklaşımınızda esprili olduğunuzu gördük. Oyuncularla çok kısa sürede kaynaştığını görüyoruz. Nasıl gidiyor?

"Harika bir grup insan. Daha iyisi olamazdı. Çok sıkı çalışmak için istekli olduklarını biliyorum. Hepsi de çok sıkı çalışan insanlar. Şakalar yapıyoruz ve çok kaliteli dostluklar kuruyoruz."

- "Twitter hesabınız olduğunu biliyoruz. Taraftarlarla iletişim kurmayı çok sevdiğinizi görüyoruz. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

"Twitter hesabım daha çok taraftarların, sporcuların neler yaptığı nasıl çalıştıklarıyla ilgili bilgi almaları için. Taraftarlar ve takımı destekleyenler için eğlenceli ve keyifli olduğunu düşünüyorum. "