SPK GALATASARAY'A BİR AY SÜRE VERDİ

Galatasaraylıların yeri...
Kullanıcı avatarı
ozgurcocuk
Ayrıcalıklı Üye
Ayrıcalıklı Üye

SPK GALATASARAY'A BİR AY SÜRE VERDİ

Mesaj gönderen ozgurcocuk »

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Galatasaray Sportif ve Ticari Yatırımlar A.Ş tarafından Galatasaray Kulübü'ne yapılan toplam 708 bin 393 YTL tutarındaki ödemenin faizi ile birlikte geri alınması için bir aylık süre verdi.

Kurul, söz konusu ödemenin yapılmaması halinde şirket yönetim kurulu üyeleri hakkında Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunacak.

SPK'nın Haftalık Bülteni'nde Kurul'un, Galatasaray Sportif Sınai ve Ticari Yatırımlar A.Ş nezdinde Sermaye Piyasası Kanunu çerçevesinde yaptığı inceleme sonucu yer aldı.

Karar'da, AIG ile olan uyuşmazlıkta Şirketin sorumluluğunu belirleyen herhangi bir mahkeme kararı, değerleme raporu veya belgenin Kurul'a sunulamadığı belirtilirken, bunun için AIG davası ile ilgili olarak Şirket tarafından ödenen 9 milyon dolar tazminatın Kulüp'ten geri alındığı, söz konusu avukatlık giderlerinin de bu AIG davası ile ilgili olduğu, bu durumda, söz konusu ödemelerin yapıldığı tarihlerde büyük ortak konumunda olan Kulüp lehine Şirket tarafından, Şirket ile ilgisi olmayan toplam 708 milyar 393 milyon 422 bin 741 TL (708.393 YTL) ödeme yapıldığı hususlarının göz önüne alındığı belirtildi.

Kararda, şöyle denildi:

''SPK'nın 15/6 ve 47/A-6 maddeleri uyarınca, söz konusu ödemelerin gerçekleştiği 7 Şubat 2003, 31 Mayıs 2003 ve 11 Temmuz 2003 tarihlerinde görevli olan Şirket yönetim kurulu üyeleri hakkında Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunulmasının gerektiğine, ancak Kurulumuzun benzer olaylardaki genel uygulaması çerçevesinde, söz konusu tutarların faizi ile birlikte Kulüp'ten geri alınması için Şirkete 1 aylık süre verilmesine'' karar verildi.

Kurul, bu süre sonunda, söz konusu tutarların, ödeme tarihine kadar hesaplanacak kanuni faizi ile birlikte Şirkete ödenmemesi halinde, Şirket yönetim kurulu üyeleri hakkında Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunulacağı yönünde Şirket ve Şirket yönetim kurulu üyelerini uyardı.