"Canımızı vermeye hazırız."

Galatasaraylıların yeri...
Kullanıcı avatarı
raven111
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

"Canımızı vermeye hazırız."

Mesaj gönderen raven111 »

Galatasaray'ın Uruguaylı file bekçisi Fernando Muslera, Lig Tv'ye özel bir röportaj verirken G.Saray'daki geleceği ve sarı kırmızılı taraftarlar hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Resim

Galatasaray'ın başarılı kalecisi Fernando Muslera, Lig TV'ye özel açıklamalarda bulundu. Uruguaylı kaleci Galatasaray'daki geleceği ve sarı kırmızılı taraftarları hakkında birçok açıklama yaparken teknik direktör Fatih Terim için "Çok değerli bir hocayla çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

Galatasaray'a gelmeden önce sarı kırmızılı kulüp hakkında bilgisi olduğunu söyleyen Muslera, Türkçe öğrenmek istediğini de söyledi.

İşte Uruguaylı kalecinin Lig Tv'ye verdiği röportaj:

Galatasaray'ın başarısının sırrını neye bağlar?
Muslera: Aslında çok fazla bir sır yok, çalışmak, iyi antrenman yapmak ve işinizi sevmekten geçiyor bunun sırrı.

Taffarel için neler söylemek ister?
Muslera: Onun gibi biriyle çalışmak bana gurur veriyor. Futbolcuyken de izliyordum kendisini. Onun deneyimlerini paylaşmak bana çok şey katıyor. Her gecen gün ondan bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum. Bu gurur verici

Aykut ve Ufuk için neler söylemek ister?
Muslera: Her ikisiyle de hem saha içinde hem de saha dışında iyi bir ilişkimiz var. Bana çok yardımcı oluyorlar. Futbolculuklarından öte çok önemli iki kişiyle tanıştım. Rekabete gelince tabi kaleci mevkiinde bir kişi oynayabiliyor bu nedenle aramızda tatlı bir rekabet var. Her ikisi de çok iyi kaleciler.

Bir kaleci için önünde oynayan savunma oyuncuları önemlidir. Bu konuda kendi takım arkadaşları için neler söylemek ister?
Muslera: Tabi bir kaleci için önünde oynayan dörtlü defans çok önemlidir. Bizim takımımızda da birbirinden önemli isimler var. Ujfalusi'nin kariyerine baktığınızda çok önemli bir oyuncun olduğunu görüyorsunuz. O benim için bir garanti, bana çok büyük güven veriyor. Semih de gelecek için büyük umut veriyor. Sol bekte Hakan Balta, Çağlar, sağ bekte Sabri var, Eboue var. Her biri çok kaliteli oyuncular.

Galatasaray'ın orta sahası da oldukça başarılı isimlerden kurulu, Orta saha için neler söylemek istersin?
Muslera: Tabi ki başarı için orta saha çok önemli mevkilerden birisi ve bizim orta sahamızda iki tane çok değerli arkadaşımız var. Selçuk ve Melo’dan bahsediyorum. İkisi de top bizdeyken kafasını kullanan, aklıyla oynayan, boşlukları arayan ve tekniği, üst düzeyde pas yapmayı seven oyuncular. Atak yaparken takıma çok yardımcı oluyorlar. Ama bunun yanında defans yapılırken orta sahanın da yardımcı olması bir kaleci için çok önemlidir. Samsunspor maçından bir örnek verebilirim sizlere; Selçuk bir pozisyonda çizgiye yakın bir yerden top çıkardı bu çok önemliydi. Melo aynı şekilde, biliyorsunuz lakabı pitbull; sahada sürekli koşan, mücadele eden birisi. Topu kaybettiğimiz zaman peşinden koşup yeniden yakalamamız için reaksiyon gösteren oyuncuların başında geliyor.

"ÇOK DEĞERLİ BİR TEKNİK DİREKTÖR"

Fatih Terim için neler söylemek istersin?
Muslera: Çok değerli bir teknik direktörle çalışıyoruz. Sadece Türkiye'de değil, dünya çapında bir isim kendisi. Tabi ki saha içinde ve saha dışında farklıdır davranışları. Saha içinde bir amaç için mücadele ediyorsunuz, ekstra bir motivasyon oluyor bu da mutlaka davranışlarınıza yansıyabilir ama bize olumlu olarak yansıyor, bizi ateşliyor. Kendisinin bu karakteri bize olumlu bir şekilde yansıyor. Hem Fatih hocamız, hem de yardımcıları gerçekten çok iyiler. Böyle bir grupla çalışmak bana ayrı bir zevk veriyor.

Herkesin aslında merak ettiği Samsunspor maçı var. Fatih Terim devre arasında “futbolcularımı uyarmaktan öte daha sert bir konuşma geçti aramızda” demişti. Herkes devre arasında nasıl bir ortam vardı, onu merak ediyor.
Muslera: Saha içerisinde işler her zaman yüzde yüz iyi gitmeyebiliyor. Hatalar yapabiliyorsunuz ve teknik direktör de dışarıdan gördüğü o hatalar hakkında takımı uyarmak durumunda. Fatih hocamızda bunu en iyi şekilde yapıyor ve o maçta da bunu bir kez daha gösterdi. İçeri girdiğimiz zaman tabi biraz sinirliydi ama o sinir bize olumlu olarak yansıdı. Bize içeride söylediği; bu zamana kadar oynadığımız futbolu tekrardan hatırlamamız gerektiği, bu zaman kadar bu başarıları nasıl elde edip o puanları topladığımızı tekrardan bir düşünmemizi istedi. O gün oynayan Galatasaray ile daha önce oynayan Galatasaray'ın arasında fark olduğunu, bize hatalarımızı tek tek anlatarak hangi konular dikkat etmemiz gerektiğini söyledi. Bu da bize onun konuşma tarzıyla ekstra motivasyon sağladı. Biz de takim içindeki kalitemizi bildiğimiz için çıkıp 2. yarıda oyunumuzu oynadık.

Genel olarak Türk futbolu hakkındaki görüşlerin neler?
Muslera: Türkiye ligi gayet mücadeleci bir lig. Bir İspanya ya da İtalya gibi takip edilen bir lig değil belki ve şuandaki en büyük sıkıntılardan biri o ama onun haricinde Trabzonspor mesela Şampiyonlar Ligi’nde bu sezon çok önemli işler yaptı. Demek istediğim iyi şeyler oluyor bence. Lig devam ederken rakiplere baktığımda da bunu görebiliyorum ama tek sıkıntı dediğim gibi İspanya veya İtalya kadar takip edilmemesi.

Peki beklediğin gibi oldu mu? Nasıl bir beklentin vardı gelirken?
Muslera: Galatasaray'a gelmeden önce tabi ki bilgim vardı, takımı seyretmiştim. Dürüst olmam gerekirse Galatasaray dışında Türk futbolu hakkında çok fazla bilgim yoktu. Ama onu da Taffarel ve teknik direktörümüzle konuşarak bilgi eksikliğini giderme sansım oldu. Ve şuanda da Galatasaray’a imza attığım için inanılmaz mutluyum.

Bunda sonrası için kendine koyduğun hedef nedir?
Muslera: Futbola başladığımdan beri herkes gibi benim de hayalim milli takımda ve Avrupa'da oynamaktı. Ben bunları genç yaşta başardım. Amacım şu aşamada bu çıkışı, yükselişi devam ettirmek. Ve şimdi Galatasaray gibi çok daha önemli bir kulübe, daha büyük hedefleri olan bir kulübe geldim ve ileride daha da iyi yerlere gelmek istiyorum.

Çocukluğundan beri kendine örnek aldığın, idolün olan bir isim var mı?
Muslera: Kaleci olarak Oscar Cordoba'yı söyleyebilirim. Aslında elbette ki çok isim var ama aklıma gelen ilk isim Oscar Cordoba. Onun stilini çok beğeniyorum.

Türkiye’ye gelmende Cordoba'nın etkisi olmuş olabilir mi?
Muslera: Kesinlikle. Hem Oscar Cordoba hem de Taffarel gibi iki önemli ismin burada oynamış olması beni çok etkiledi. Çünkü Oscar Cordoba burada oynarken ben Uruguay’da ve henüz bir küçüktüm. Ama onun burada olduğunu bilmek, gelmem için en önemli nedenlerden biriydi.

EN BEĞENDİĞİ KALECİ...

Türkiye’de en beğendiğin kaleci kim?
Muslera: Beşiktaş’ın kalecisi Cenk'i söyleyebilirim. Hem karakter olarak hem de oyun stili olarak dikkatimi çekiyor.

Peki en beğendiğin golcü?
Muslera: Trabzonspor’dan Burak’ı söyleyebilirim. 21 gol bu kadar haftada, gerçekten önemli bir istatistik.

Futbol dışında boş zamanlarında neler yapıyorsun?
Muslera: Genelde İstanbul’u tanımaya çalışıyorum çünkü gerçekten çok güzel bir şehir. Boş zamanlarımda çıkıp gezip şehri tanımaya çalışıyorum. Bunun yanında yemek kültürünü de tanımaya çalışıyorum çünkü bizim yemek kültürümüzden tabi ki farklılıklar var. O yüzden ben de adapte olmaya çalışıyorum. Arkadaşlarım gelip gidiyor genelde. Evde vakit geçirmeye çalışıyorum. Ama zaman olduğunda az önce de söylediğim gibi hem kültürel, hem de yemek anlamında keşfetmeye çalışıyorum.

'TÜRKÇE ÖĞRENMEK İSTİYORUM'

Sana farklı gelip de çok beğendiğin yemek var mı?
Muslera: Kebabı söyleyebilirim. Kebabı gerçekten çok seviyorum. Türkiye'deki etlerin tadı da gerçekten çok güzel o yüzden kebap diyebilirim.

Turistik yerlerden nerelere gittin ve en çok nereyi beğendin?
Muslera: Bence herkesin rüyasıdır farklı kültürleri tanımak. Bundan once romadaydim orasi da apayri bir kultur. Kültür cenneti diyebilirim birçok gidilecek yer var. Daha once Kapalıçarşı Topkapı Sarayı gibi yerleri gezdim. Devam ediyorum bu tip yerlere gitmeye...

Türkçe ögrenmeye niyetin ya da çaban var mı, öğreniyor musun?
Muslera: Tabii ki bir yabancının en azindan kendini ifade edebilmesi icin Türkçe öğrenmesi onemli. Ben de istiyorum ama gramer olarak bizim dilimizden cok baska bir dil o yuzden cok zor geliyor. Ama her gecen gun birseyler ogrenmeye calisiyorum. Onumde daha uzun bir sure var biliyorsunuz. Mutlaka birgün öğrenicem.

Resim

Galatasaray’ın başarısında takım icindeki arkadaşlık da mutlaka çok önemli bu konuda neler söylemek istersin, takım içinde en iyi anlaştığı arkadaşın kim?
Muslera: Başarı için arkadaşlık çok önemli, arkadaşlık seviyesi takim icinde ne kadar yuksek olursa saha icindeki performansınıza da bu yansıyor. Herkes birbiri icin mucadele edip hatasini kapatmaya çalışıyor. Tek isim vermek doğru olmaz ama yabancılardan Melo, Riera, Ujfalusi, Elmander yerlilerden de Ufuk, Aykut gibi isimler var yakın olduğum. Ama tabi ne olursa olsun dil yine önem kazanıyor bu noktada, iletişim kurmak için. Dil olarak anlaşabildiğim insanlarla daha fazla anlasma şansım oluyor.

Sana göre takimin en neseli ismi kim ?
Muslera: Colin Kazım olarak söyleyebilirim. Çok pozitif bir insan, Çok çılgın bir insan. Bazen sabah antrenmanlarında uykulu-yorgun olabiliyorsunuz ama o saatte bile soyunma odasında bir dans ederek, bir şeyler yaparak sizi güldürebiliyor. Bu da bence çok önemli bir özellik.

Kazım’ın yeni saç stilini nasıl buldun?
Muslera: Bu da bence bir çılgınlık gösterisi olabilir. Ona kesinlikle saygi duyuyorum ama bence obur renk daha iyiydi ama sonuçta sari yapti, kexinlikle kendi zevkidir o yuzden saygi duyuyorum. Kişiliğinin yanı sıra bence futbolcu olarak da çok başarılı önemli bir futbolcu. Kendisi takıma, bizlere çok yardımcı oluyor.

İtalya'da oynadın, çok ateşli taraftarlar gördün. Galatasaray taraftarını nasıl değerlendirirsin?
Muslera: Stattan başlamak isterim ki futbol kariyerim boyunca en beğendiğim, en etkilendiğim stat burası. Taraftar da inanilmaz ateşli, devamlı takimina destek olan, devamlı takımının arkasında olan bir taraftar grubu. Bu bir futbolcu için çok onemlidir. İtalya'dan farkı; tabi orada da atesli taraftar gruplari var, derbi acisindan farkiliklar var. Biliyorsunuz son alınan kararlardan ötürü rakip takım taraftarı gelemiyor, İtalya'da iki taraf da gelebiliyor.

Abdurrahim Albayrak ile ilgili de gorüşlerini de alabilir miyiz?
Muslera: Çok önemli, çok pozitif bir isim. Devamlı bize bu pozitif enerjiyi yansıtan bir kişi. Ne zaman ihtiyacımız olsa yanımızda olan birisi. Bu da takim için çok önemli.

Bundan sonrası için neler söylemek istersin?
Muslera: Şu anda lideriz ve umuyorum bu şekilde devam edicektir. Özellikle buradan Lig Tv kameraları aracılığıyla Galatasaray taraftarına takdirlerimi iletiyorum. Çünkü her zaman yanımızdalar, bize destekler. Bu da başarımızda büyük önem arz ediyor. Biz de saha icinde elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Adeta canımızı vermeye hazırız galibiyet için. Onlar bu zamana kadar yaptıkları gibi bizi desteklemeye devam etsinler umarım sezon sonunda biz de mutlu ederiz onları.