Aziz Yıldırım bıraktı

Fenerbahçeliler burası sizin
Siyah_Beyaz
Kurucu Yetkili
Kurucu Yetkili

Aziz Yıldırım bıraktı

Mesaj gönderen Siyah_Beyaz »

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, görevi bıraktığını açıkladı.

Aziz Yıldırım, Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tessileri´nde düzenlediği basın toplantısında, 4 gündür bu konuyu düşündüğünü vurgulayarak, ‘Bunu yalnızca ailemle görüştüm ve bu kararı verdim. Bu kararımdan dönüşüm olmayacaktır. 25-30 milyonluk camiamızdan yeni Aziz Yıldırımlar çıkacaktır. O insanlar gelip göreve talip olsun’ dedi.

Yıldırım, bırakma kararını yönetim kuruluna sunacağını belirterek,’8 yıldır onurla yürüttüğüm başkanlığımı bırakma kararımı yönetim kuruluna sunacağım. Bırakmamla ilgili yönetim kurulu karar verecektir.Yalnız, 2001 yılındaki gibi kesinlikle dönmeyi düşünmüyorum’ diye konuştu.

Fenerbahçe Kulübü´ne ilk kez 15 Şubat 1998´deki olağan genel kurulda başkan seçilen Aziz Yıldırım, 5 olağan, 2 de olağanüstü kongrede toplam 7 kez başkanlık koltuğuna oturdu. İlk başkanlık seçiminde Vefa Küçük ve Ömer Çavuşoğlu ile yarışan Yıldırım, Küçük´e verilen bin 468 oya karşı, bin 469 oy alarak, sadece1 oy farkla seçimi kazandı, ancak yönetim kurulu seçiminde kazanan taraf Küçük´ün listesi oldu.

Yıldırım, kısa bir süre Küçük´ün listesiyle görev yaptıktan sonra, 14 Haziran 1998´de gerçekleştirilen olağanüstü kongreye tek aday olarak girdi ve yeni yönetimiyle 2. kez başkan seçildi.

20 Şubat 2002´deki olağan genel kurulda başkanlık için yine Vefa Küçük ile yarışan Yıldırım, Küçük karşısında 2. kez kazanan taraf oldu. 1 Temmuz 2001´deki olağanüstü kongreye tek aday olarak giren Aziz Yıldırım, 4. kez kulüp başkanlığı koltuğuna oturdu.

Yıldırım, 3 Mart 2002, 7 Mart 2004 ve 7 Mart 2006´daki olağan genel kurul toplantılarında da tek aday olarak girdiği seçimlerin ardından başkanlığını sürdürdü. Aziz Yıldırım ve yönetim kurulu, 7 Mart´ta yapılan son genel kurulda, değişen yeni tüzük gereği 3 yıllığına göreve getirilmişti.

Fenerbahçe Futbol Takımı´nın, Aziz Yıldırım´ın kulüp başkanlığı döneminde ligde aldığı dereceler şöyle:
Sezon Sıralama
1997-98 2.
1998-99 3.
1999-00 4.
2000-01 Şampiyon
2001-02 2.
2002-03 6.
2003-04 Şampiyon
2004-05 Şampiyon
2005-06 2.

Dünya yıldızları
Aziz Yıldırım, 8 yıl 3 aylık görev süresi içinde dünyanın önde gelen futbol yıldızlarından bazılarına Fenerbahçe forması giydirdi. Yıldırım´ın başkanlığı döneminde transfer edilen yıldız futbolcular arasında Hırvat Milan Rapaiç, Ukraynalı Sergei Rebrov, İsveçli Kennet Andersson, Arjantinli Ariel Ortega, Hollandalı Pierre van Hooijdonk, Brezilyalı Alex de Souza, İsrailli Haim Michael Revivo,Ganalı Stephen Appiah ve Fransız Nicolas Anelka bulunuyor.

10 Teknik adam
Aziz Yıldırım, görev süresi içinde 10 ayrı teknik adamla çalıştı. Yıldırım, kulüp başkanlığı döneminde sırasıyla Hırvat Otto Bariç, Alman Joachim Löw, Rıdvan Dilmen, İtalyan Zdenek Zeman, Turhan Sofuoğlu, Mustafa Denizli, Alman Werner Lorant, Oğuz Çetin, Tamer Güney ve son olarak Christoph Daum ile çalıştı.

Taraftarlar da şokta
Kulüp başkanı Aziz Yıldırım´ın şok istifa kararı, sarı-lacivertli taraftarları da derin üzüntüye boğdu. İnternetteki forumlarda istifayı değerlendiren taraftarlar, Yıldırım´ın kararının yanlış olduğu ve görevine geri dönmesi gerektiğifikrinde birleşti.