Fenerbahçe'nin 100.yıl Forması Skandal oldu...

Fenerbahçeliler burası sizin
Kullanıcı avatarı
ARENA
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Fenerbahçe'nin 100.yıl Forması Skandal oldu...

Mesaj gönderen ARENA »

Resim

Fener'in 100. yıl forması skandal oldu
Kuruluşunun 100. yılında Beşiktaş ve Galatasaray'dan daha farklı olmaya çalışan Fenerbahçe, küçük gibi görünen bir ayrıntı yüzünden tepki topladı.

100.yıl formasında efsaneler yok!...
Kuruluşunun 100. yılında Beşiktaş ve Galatasaray'dan daha farklı olmaya çalışan Fenerbahçe, küçük gibi görünen bir ayrıntı yüzünden tepki topladı. 100. yıl formasında, kulübe yıllarca başarıyla hizmet veren Aykut, Oğuz, Müjdat ve Uche gibi efsane futbolcuların yanı sıra birçok teknik adama da yer verilmedi.

Fenerbahçe'nin 100. yıl için özel olarak ürettiği altın sarısı rengindeki formada, kulübün tarihine geçmiş sembol isimlerin portrelerine yer vermemesi tepki topladı. Sarı-Lacivertlilere yıllarca hizmet eden Aykut Kocaman, Oğuz Çetin, Müjdat Yetkiner, Uche ve Bülent Uygun gibi ilk akla gelen isimlerin yerine Servet, Hooijdonk ve Alex'in bulunması bazı çevrelerce yadırgandı. Özellikle Fenerbahçe'yle özdeşleşen eski futbolculardan Aykut ve Oğuz'a formada yer verilmemesi camianın tepkisini çekti. Fenerbahçe formasını en fazla giyen yerli futbolcu olan Müjdat Yetkiner, "Başkan beni formadan silebilir; ama tarihten asla. Bu, Aziz Yıldırım'ın ayıbıdır." sözleriyle Başkan Aziz Yıldırım'a tepki gösterdi. F.Bahçe'de her mevkide oynadığını; ancak bu özel formaya layık görülmediğini yeni öğrendiğini belirten Müjdat, "Ne kadar üzgün olduğumu anlatamam. Ama ben F.Bahçeliyim, Aziz Yıldırım veya Ali Şen'ci değilim. Herkes gelir geçer; kalan hep F.Bahçe olacak." diye konuştu.

100. yıl formasına layık görülmeyenler Oğuz, Aykut ve Müjdat gibi sembol isimlerle de sınırlı değil. Fenerbahçe'ye şampiyonluk yaşatan tek 'Türk' teknik adam Mustafa Denizli, 'Sarı-Lacivert' formayı en fazla giyen tek yabancı olan Okechukwu Uche, Fenerbahçe'ye 103 golle hâlâ kırılamayan bir rekorla şampiyonluk yaşatan Todor Veselinoviç ve efsane başkanlardan Ali Şen de 100. yıl formasında kendine yer bulamayanlardan.

Formada Rıdvan Dilmen, Can Bartu, Selçuk Yula, Lefter Küçükandonyadis gibi isimler yer alıyor. Fenerbahçe'nin altın renkli formasında ayrıca kulübün kurucuları Ziya Songülen, Ayetullah Bey ve arkadaşları; Şükrü Saracoğlu Stadı, 'efsane futbolcu' Basri Dirimlili gibi birçok portre yer buluyor. Ancak 100. yıl formasına göre Sarı-Lacivertlilerin 'Aziz Yıldırım'ın haricinde başka bir 'Fenerbahçe başkanı' yok. Önde ve arkada iki Yıldırım görüntüsünün bulunduğu forma için eski başkan Ali Şen, 'düşündürücü' yorumunu yapıyor. Rekortmen teknik direktör Veselinoviç ise yapılan bu vefasızlığı, birçok kupa kazanıp rekor kırmasına bağladı! Uche de, kendisine Fenerbahçe'ye yaptığı hizmetlerden ötürü plaket verildiğini hatırlatarak; "Sanırım bunu yeterli gördüler." diyor. Oğuz ise Fenerbahçe'ye verdiklerini herkesin bildiğini, 100. yıl formasında yer almayışı umursamadığını söylüyor. Aykut da "100. yıl formasında resmim yoksa hayırlı uğurlu olsun." dedi.

Beşiktaş, 100. yıl formasına futbolcuların isimlerini yazdı. 'Taklitçi olmayalım' diye; oldukça kısıtlı bir alana Fenerbahçe'ye hizmet etmiş olan bir dolu kişinin resmini koymayı tercih edip büyük riski de kabullenen yönetim ise eleştiriler için 'Hepsini sığdıramazdık.' savunmasını yapıyor.

Forma yıl içinde değişecek mi?

Şimdiye dek Sarı-Lacivertlilerin 100. yıl formasının tanıtımıyla ilgili enine boyuna net ve tatmin edici bir açıklama yapılmazken, alışılmış tek cümleler şöyle: "Formanın bir yüzü Fenerbahçe'nin altın çağını simgeleyen altın renklerden, diğer yüzü ise klasik 'sarı-lacivert' çubuklu tasarımdan oluşuyor." Formayla ilgili sözleri önem taşıyan 100. Yıl Komitesi Başkanı Ender Alkaya ve Fenerium Genel Müdürü Bahadır Türkay açıklama yapmaktan kaçındı. İkinci Başkan ve Fenerbahçe'nin sözcüsü Nihat Özdemir de tüm çabalara rağmen bu konuda konuşmayı uygun bulmadı. Dolayısıyla, '100. yıl forması üzerindeki resimleri seçerken hangi kriterleri göz önünde bulundurdunuz?, Seçici kurul kimler tarafından oluştu?' gibi belli başlı sorular da cevapsız kaldı. Asbaşkan Şekip Mosturoğlu, tüm bu tartışmaların ışığında formanın yıl içinde belli periyotlarla değişime uğrayacağını savunurken; Fenerium Pazarlama Grubu Müdürü Demir Temirboğa ise aksini dillendirdi. Temirboğa, Mosturoğlu'nun aksine F.Bahçe'nin 2006-2007 formasının bu olduğunu söyledi.

Kupa ve rekorlar yeterli değilmiş

"Hatırlanmadığımdan ötürü üzüntülüyüm elbette ki. Gol rekorları kırdık. Birçok kupa kaldırdık. Yeterli değilmiş demek ki... Formada yer almanın kriterlerini, neye göre seçim yapıldığını bilemiyorum. Yıllar sonra emek verdiğim bir yerin bana yaptığı bu vefasızlık haberi beni gerçekten çok sarstı ve derinden yaraladı. Ayrıca Müjdat'ın da 100. yıl formasında yer almayışı affedilecek gibi değil."

Todor Veselinoviç F.Bahçe eski teknik direktörü

Aziz Yıldırım böyle uygun görmüş

"Formayı yakından görmedim. İsmimin veya resmimin olup olmadığını bilmiyorum. Ancak siz diyorsunuz ki, 'yok'. İlk kez sizden duyuyorum. Demek ki böyle uygun görülmüş. Yapacak bir şey yok. Olan olmuş ve bitmiş. Artık konuşmanın, tartışmanın gereği yok. Eski başkanların formada olmaması gerçekten düşündürücü yalnızca. Daha fazla yorum yapmayıp, burada bitirmek istiyorum."

Ali Şen, FB eski başkanı

Üstün hizmet plaketiyle yetinmeliyim

"Fenerbahçe Yönetimi bana göre hata yaptı. Yine de yaşananlarda bir kasıt olduğuna inanmıyorum. Fenerbahçe'de kimseyle kavgalı veya küs değilim. Herkes tarafından sevilen biriyim. Bana hizmetlerimden ötürü plaket dahi verildi. Yönetimle de hiçbir vakit sürtüşmedim. Şunu söylemek istiyorum; Uche'ye yer vermemeleri için bir neden göremiyorum. Belki de onlar görmüştür."

Okechukwu Uche, FB'li eski futbolcu

Aziz Yıldırım da bir gün gelir ve geçer

"Aziz Yıldırım, beni Fenerbahçe formasından silebilir, ama tarihten asla. Fenerbahçe Tarihi, her zaman beni yazmaya devam edecek. 100. yıl formasında benim resmimin olmayışı Yıldırım'ın ayıbıdır. Tüm kulüpleri ve federasyonu karşısına alıp, şampiyonluğu kaybettiği yetmeyip, Fenerbahçelileri de kaybediyor artık başkan. Ben koyu Fenerbahçeliyim. Yıldırım da gelip geçecek."

Müjdat Yetkiner, eski futbolcu

Ben Fener'e gerekli hizmeti yaptım

"100. yıl formasının baskısında yer almamak benim için rahatsızlık verici bir durum değil. Sarı-Lacivert renkler ve forma benim için büyük değer taşıyor; bu anlatılamaz. Futbolcular takımlarına gereken hizmeti yapar, karşılığını da öyle veya böyle alır. Konunun vefa kısmı da karşı tarafın takdirine kalmış. Fenerbahçeliler de beni biliyor, ben de kendimi biliyorum. "

Oğuz Çetin, FB eski kaptanı

Formada değişim düşünmüyoruz

"4 Ağustos'ta tanıtımı yapılan 100. yıl formaları yok sattıyor. Herkesçe talep görmesinden, beğeni kazanmış bir ürünü Fenerium olarak üretmekten mutluyuz. Formamız, ilk üretildiği tarihten şimdiye herhangi bir değişime uğramadı. Bu yıl içinde de değişiklik olmayacak. Belki, küçük bir ihtimal olmak kaydıyla, 2007-2008 için farklı bir dizayn ve forma üzerinde değişim düşünülebilir. Ancak Fenerbahçe'nin 2006-2007'deki forması bu."

Demir Temiroğlu, Fenerium Pazarlama Grubu Müdürü

BEŞİKTAŞ 100. YILINDA NE YAPTI?
Türkiye'de 100. yılını kutlayan ilk takım Beşiktaş'tı. Beşiktaş tarihi yeniden yazdırıldı. 100. yılı simgeleyen hediyelik eşyalar bastıran yönetim, Siyah-Beyazlı takımın formalarını giyen bütün oyuncuların (Zalad hariç) isimlerinin bulunduğu bir de forma bastırdı. 100. yıl balosunda şampiyonluk kutlaması yapıldı. 19.03.2003 tarihinde İnönü Stadı'ndaki kutlamada Feyyaz Uçar ile birlikte Şeref Görkey meşale yaktı. Yönetimin, dünyada Siyah-Beyazlı renklere sahip olan takımlarla maç yapma projesi ise gerçekleşmedi.

G.SARAY 100. YILINDA NELER YAPTI?
Önce 100. yıl için özel bir arma yaptırıldı ama fazla beğenilmedi. Ardından kuruluşundan bugüne kadar geçen yılların içinde yer aldığı 100. yıl forması dizayn edildi. Formada sponsor firmanın reklamının Sarı-Kırmızılı kulübün ambleminin tam üzerini kapatması tartışmalara neden olmuştu. 100. yıl balosundan 1 milyon dolar civarında gelir elde edildi. Yerliler ve yabancılardan oluşan iki 'Rüya Takım' kuruldu ve Ali Sami Yen'de güzel bir organizasyonla görkemli bir maç oynandı. Taraftar kartı ise ilgisiz kaldı.

Kullanıcı avatarı
fish
Aktif Üye
Aktif Üye

Mesaj gönderen fish »

:-) :-) :-) :)

Kullanıcı avatarı
evren
Kurucu Yetkili
Kurucu Yetkili

Mesaj gönderen evren »

Ya reha herzaman dört dörtlük olamısın,biryerlerde biraz eksiklikler olur ama yinede hoş olmamış doğrusu.inşallah bu krizi çözerler.Paylaşıöların için sağol.