Türk İnternetçilerin Profili

İnternetle ilgili sorunlarınız, aradıklarınız...
Kullanıcı avatarı
summer
KF Yönetim Yetkilisi
KF Yönetim Yetkilisi

Mesaj gönderen summer »

Türkiye'deki internet kullanıcılarının ilk ciddi profili çıkartıldı. Nasıl işletim sistemi kullanırlar, ekran çözünürlükleri ne, internete ne hızla bağlanırlar? İşte cevaplar...

Türkiye'de internet kullanıcılarının yüzde 94,7'si işletim sistemi olarak Windows XP, yüzde 89,98'i web tarayıcı olarak İnternet Explorer ve yüzde 93,03'ü hızlı internet bağlantısı (DSL) kullanıyor.

İstanbul Ticaret Odası ve TRiPTEK şirketi işbirliği ile Aralık 2006'da Türk yazılımcılar tarafından oluşturulan TRiP platformu, Türk internet kullanıcılarının teknik profilini çıkardı. Toplam 484 bin 776 tekil internet kullanıcısı üzerinde gerçekleştirilen ölçümleme sonucunda internet kullanıcılarının işletim sistemi, web tarayıcı (browser) ve bağlantı türü gibi başlıklarda bilgiler derlendi.

Ölçümlenen internet kullanıcılarının yüzde 94,7'si Microsoft'un Windows XP işletim sistemi kullanıyor. XP'yi yüzde 2,81 ile Windows 98 izliyor. Açık kaynak kodlu Linux'u kullananların oranı ise yüzde 0,1. Kullanıcıların yüzde 71,99'unun ekran çözünürlüğü 1024x768 piksele ayarlı. 800x600 piksel çözünürlüğe sahip ekranların oranı ise sadece yüzde 5,78. 484 bin 776 kişinin yüzde 93,03'ü DSL (hızlı internet) üzerinden bağlanıyor. Dial-up denilen çevirmeli bağlantının (yavaş) oranı ise yüzde 1,08. Kullanıcıların yüzde 89,98'i internet tarayıcıda (browser) İnternet Explorer 6'yı tercih ediyor. Bunu yüzde 4,84 ile Mozilla Firefox izliyor.

Odadan yapılan açıklamada, Türk yazılım mühendisleri tarafından gerçekleştirilen TRiP'in, Türkiye'nin ilk web sitesi ölçüm (reyting) modülü olduğu vurgulandı. Açıklamada, daha sonraki aşamalarında, Türkiye geneli ve Türk internetine fayda sağlayacak raporların üretileceği, web sitesi sahiplerinin, ziyaretçi bağlılıkları, ziyaretçi genel dolaşımı, oturum ve gösterim sayıları, sayfa dolaşım miktarları, dolaşım süreleri gibi raporlar sayesinde web performanslarını kıyaslayabilecekleri bilgileri ücretsiz olarak temin edebilecekleri kaydedildi.

Oda Başkanı Murat Yalçıntaş, TRiP'in ilk raporunda, 'büyük emeklerle hazırlanan web sitelerinin teknik olarak kullanıcılarına hangi şartlarda hizmet verdiği' sorusuna cevap arandığını belirtti. Yalçıntaş, her geçen gün daha fazla sayıda şirketin işini ve tanıtımını internete taşıdığına işaret ederek, TRiP'in web sitesi ölçümünde büyük önem taşıyacağını kaydetti.

Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Mesaj gönderen VSaBaH »

:idea: Bunlar oldukça yüksek veriler.. Yani belki Avrupa'da birçok devletin de üzerindeyizdir..

:?: ADSL çıkalı ne kadar oldu ki %93 lere varan kullanıcılara ulaştı. İnanılmaz birşey gerçekten..

Yalnız TÜRK halkı MSN lerde Chatlerde değilde yararlı işler yapmada harcasa internetteki vaktini bizi kimse tutamaz :D

Paylaşım için teşekkürler..summer
 !
REKLAMLARA YAPILAN TIKLAMA BİZİM TEK GELİR KAPIMIZDIR. LÜTFEN ADBLOCK TARZI EKLENTİLERLE REKLAMLARI ENGELLEMEYELİM. BİZE EN GÜZEL TEŞEKKÜRÜ BU ŞEKİLDE YAPABİLİRSİNİZ. TEŞEKKÜRLER...

Resim

Kullanıcı avatarı
sıfır
Ayrıcalıklı Üye
Ayrıcalıklı Üye

Mesaj gönderen sıfır »

volkan abi dial up illetti adsl daa ii ve 93 lük kısım kullananların ki kullanmayanları tahmin edemiorm hem dial up kullanıp naapsın iirenç bişiydi ben ilk yaptıımda bilgisayarıma nooluo demiştim soona bi fatura gelid beeeeep yani adsl ii oldu insanlar ii olduunun farkında dial up ı da anca avukatlar fln kullanıodur ufak işi olanlar kullanıodur diicem superonline gibi dial up hizmet werenlerdir ama super onlinenin de adsl si war nese fazla kafa yormayalım