Özeleştiri yapma zamanı gelmedi mi?

Müzikle ilgili aradıklarınız(Bu bölümde telif hakları yasasından dolayı MP3 ve video klip yoktur)
Kullanıcı avatarı
swashbuckler
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen swashbuckler »

Ben kendimi gülün dibinde vurdum ile başlar bu hikaye.Sözlerle müzik ayrıdır,farklı anlamları farklı insanlara taşır,cümleler aynıyken.
İlerler,korkusuz zeybekler yürütür bu topraklar,kuzeyde koluna girer karadenizin yosunu horon olur,doğuda halay,bar.
İstanbul'a inersen 100 yıl evvel,Olmaz ilaç sine'i sad pareme,hastadır sevdası çünkü.Kimseye etmez şikayet,usul usul gitmişken hem sevdası hem gençliği.Aklına gelir o,"huysuz ve tatlı kadın" der gülümser.En güzel günlerini demek bensiz yaşadın...
Düşüp ölen gelinine "misget",Germencikte şehit edilene "aslan cafer" der,"sol yanından vuruldu".
Gün geçer.Ormancıya isyan eder,Bodrum Hakimi Mefaret hanıma ağlar.Siler gözünün yaşını Kırşehirden yükseler aksaklarla.
Devam eder aynı hayat gibi.Birileri çıkar karşısına,"biraz kül" der,"biraz duman"."O benim işte.",bilir elinden sadece "bir kırık saz" geçeceğini ya,inadına gezer o "dikenli aşk yollarından"".
Yürür,sağına soluna darbe yiye yiye artık.
Kaliteli popüler müzik azdır.Arabeskle,anlamsız ve şaşkın pop arasında sıkışır."Yareme tuz diye yakamoz bastım,tek şahidim aydı" der,susar,sıkar dişlerini bu kültür.
Unutmayın.
"Çifte çıkar martinimin dumanı!" da demiştir.
Artık,kendimizi eleştirme zamanı değil mi? Müziğimizin kalitesinin düşmesinde,kendini tekrarlar hale gelmesinde bizim yaşamlarımızın hiç mi etkisi yok.Herşeyi,sevdaları dahi,öğüten koca koca "Tüketim Canavarları" olmadık mı?
Demiyorum ki popüler kültür hiç olmasın,olmalı,bazen "bu gece son" demeliyiz,bazen de "seven ne yapmaz".Rap gereklidir bazen mesela,pop da,arabesk de,tekno da...İnsan hayatı ne gerektiriyorsa öyle yapmalıyız.
Ama benliğimizi aşağılayarak değil.
Türküleriyle,şarkılarıyla,yüzbinlerce eserlik uçsuz bucaksız bir okyanusa bakmaktan erinip,birkaçbin şarkılık batı müziğine "ağzı açık" bakıldığını görmek,eski bir müzisyen olarak beni bunaltıyor artık.
Hiçbir müzik türüne saygısızlık etmek için yazmadım bu eleştiriyi,yanlış anlaşılmak istemem.Forumda Türk Müziği hakkında hiç bir hakarete de rastlamadım,çok mutluyum bu konuda.Ancak ya sokaklar?İşte,mesele bu.
Saygılar sunarım hepinize---------------------------------------------hP
En son swashbuckler tarafından 23 Şub 2009 [ 12:15 ] tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
GiudiZioSo
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Re: Özeleştiri yapma zamanı gelmedi mi?

Mesaj gönderen GiudiZioSo »

güzel yazı .. peki kim yazdı?

Kullanıcı avatarı
swashbuckler
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Ben yazdım,teşekkür ederim beğendiğin için. :slm:

Kullanıcı avatarı
GiudiZioSo
Fanatik Üye
Fanatik Üye

şu noktaları küçültsen biliyorsun ki 3noktadan sonrası küfüre giriyor ;) :)

Kullanıcı avatarı
swashbuckler
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Hiç farketmedim yazarken:) toparlayayım şu noktaları,uyarı için teşekkürler:D

Kullanıcı avatarı
GiudiZioSo
Fanatik Üye
Fanatik Üye

rica ederim :slm: ;)

Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Mesaj gönderen VSaBaH »

swashbuckler yazdı:Forumda Türk Müziği hakkında hiç bir hakarete de rastlamadım,çok mutluyum bu konuda.Ancak ya sokaklar?İşte,mesele bu.
Saygılar sunarım hepinize---------------------------------------------hP

Hakatten kastın nedir? Biraz daha açar mısın?

Bu arada yazın gerçekten çok güzel tebrik ederim.
 !
REKLAMLARA YAPILAN TIKLAMA BİZİM TEK GELİR KAPIMIZDIR. LÜTFEN ADBLOCK TARZI EKLENTİLERLE REKLAMLARI ENGELLEMEYELİM. BİZE EN GÜZEL TEŞEKKÜRÜ BU ŞEKİLDE YAPABİLİRSİNİZ. TEŞEKKÜRLER...

Resim

Kullanıcı avatarı
swashbuckler
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Kastım halk kültürüne karşı olanlara ve onu kirletenlere.
Yaşayışımız çok değişti son 10 yılda.Yozlaştırarak ve yok sayarak ayaklarımızın üstünde duramayız.
Evet,bunu yapanların çoğu benim neslim,ve benden sonrakiler.O nesil değil mi devamlı serzenişte olan? İşte bu yüzden böyle bir yazı yazdım,herşeyin daha berbatlaşmasının sebebi bizleriz.

Kullanıcı avatarı
Veda
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Mesaj gönderen Veda »

Anlamlı bir yazı olmuş. Kalemine sağlık.
Bir bakıma haklısın, "kirlilik" müziğimize de yerleşti. Tüketimci bir topluluk olduğumuzu söylemişsin, çok doğru.
Özenti bence baş sorun. Ama kimseyi de tarzı için yargılayamayız ve ama buna engel olmak da hakkımız. Duyarlı olmak lazım, her konuda olduğu gibi.

Kullanıcı avatarı
swashbuckler
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Yorum için teşekkürler.Özetlemişsin yazdığımı aslında:)