Green Day

Müzikle ilgili aradıklarınız(Bu bölümde telif hakları yasasından dolayı MP3 ve video klip yoktur)
Kullanıcı avatarı
summer
KF Yönetim Yetkilisi
KF Yönetim Yetkilisi

Green Day

Mesaj gönderen summer »

Bugün Green Day olarak tanıdığımız oluşumun temellerini Rodeo, Kaliforniya’da atan Billie ve Mike, John Sweet High School kafeteryasında ilk tanıştıklarında 10 yaşlarındaydılar. Kuzey Kaliforniya underground punk sound’una sahip topluluğun o zamanlar ki adı Sweet Children’dı. Evlerinde Ozzy Osbourne, Def Leppard ve Van Halen’dan heavy metal şarkıları çalarak müzik hayatlarına başlayan topluluğa 1987 yılında John Kriftmeyer dahil oldu ve grubun adı Green Day olarak değişti. 1989 yılında ilk bağımsız EP leri “1,000 Hours”u kaydeden Green Day, bunun peşi sıra “Sweet Children” ve “Slappy” EP’lerini çıkardı. Grubun ilk resmi albümü olan ve bir önceki EP’lerinin bir kombinasyonu olan “1039 / Smoothed Out Slappy Hour”, 1990 yılında yayınlandı. Kriftmeyer’ın topluluktan ayrılmasının ardından gruba Tré Cool dahil edildi. Green Day, ikinci albümleri “Kerplunk” ile 5 ulusal turne düzenledi. Bu albüm, grubun büyük firmalar tarafından tanınmasını sağladı ve Reprise Records ile varılan anlaşma, 1994 yılında “Dookie”nin yayınlanmasıyla sonuçlandı. Bu albümden çıkan “Longview” ve “Dookie” şarkıları, tüm dünyada birer hit oldu. İkinci single “Basket Case” ile topluluk, Amerika Modern Rock listelerinde 5 hafta boyunca zirvede kaldı. “When I Come Around” ile grup Amerika Modern Rock listelerinde 7 hafta birinciliğini korudu. Dookie sadece Amerika’da 5 milyondan, uluslararası pazarda ise 10 milyondan fazla satarak 1994 Grammy ödül töreninde “Best Alternative Music Performance” ödülünün de sahibi oldu. 1995 sonbaharında “Insomniac” albümünü yayınlayan topluluk, “J.A.R” şarkısıyla yine listelerde birinciydi. 1997 yılında piyasaya çıkan “Nimrod”un ardından grup üyeleri müziğe 2 yıl ara verdiler. 2000 yılında Green Day, müzik piyasasına “Warning” albümüyle geri döndü. Grup için farklı bir sound’a sahip olan bu albüm, eleştirmenler tarafından fazla beğenilmedi. Eylül 2004’te yayınlanan “American Idiot” albümleri ile dünya Billboard listelerinde 1 numaraya yerleşen topluluk, 7 Grammy ödülüne aday gösterildi ve “Best Rock Album” ödülünü aldı.

Billie Joe ile bir röportaj!

Konser esnasında giysilerinizi çıkarıyorsunuz -- bu politik bi olay mı?

BJ - Zannedersem evet, bilmiyorum.

Oğullarınız neyin olup bittiğini anlamaya başladığı zaman da bunu yapmaya devam edecek misiniz?

BJ - Bunu bilemem. Bu zamana bağlı olarak değişir.

Okulu çok erken bırakmışsınz, hiç geri dönmüş olmayı düşündünüz mü?
0
BJ - Hımm,öğrendiğim herşey müzik sayesinde, bu benim eğitimim. Ama yine de sanat okuluna gitmeyi isterdim. Nasıl resim çizildiğini öğrenmeyi hep istemişimdir, çünkü CCAC [California Sanat Ve Beceri Okulu] benden bir sokak ötedeydi, ve oraya gitmek istemiştim. Ayrıca İspanyolca'yı akıcı bir şekilde konuşmayı istemişimdir. Yada bir beyin cerrahı olabilirdim.

Punk'ın artık öldüğünü düşünüyor musunuz?

BJ - Punk benim için hiçbir zaman ölmeyecek. Artık radyolarda hiç çalmasa bile, bu benim yaş** tarzım. Ve belkide benimle aynı eski bi hayat hikayesi var, ama asla bu yaş** tarzını bi kenara atamam. Bu benim. Bu beni somutlaştırıyor.

Green Day'in güçlü başarısına rağmen, her zaman normalliğinizi korudunuz. Bu bir çaba mı?

BJ - Bir çok insan rock ve film yıldızlarını hızlı arabalarıyla, Armani takım elbiseleriyle ve milyonlarca dolarlarıyla görüyor ve buna bir isyanmış gibi bakıyorlar. Bu bir isyan değil, yozlaşma. Bu iğrendirici. Bu benim neden çalmaya punk/rock la başladığımın cevabı. Çünkü Joe-Schmo Scumbag ortalıkta bir çift yüksek topuklu ayakkabıyla dolaşıyor ve Masarati kullanıyor ama bu onun gerçekten yürüdüğü anlamına gelmiyor. Bu, benim için anlamlı olan şeye odaklanmam gerektiğini öğretti bana.

Ayrıca yüksek-profilli diğer rock yıldızlarından sakınıyormuş gibi görünüyorsunuz...

BJ - Ünlülerden nefret ederim. Gerçekten nefret ederim.

Ve tüm arkadaşlarınız her zaman arkadaş olduğunuz kişiler mi?

BJ - Aslında şu anda önceden sahip olduğumdan daha az arkadaşım var.

Peki neden? Tek başına yaşamayı seven biri misiniz?

BJ - Evet, aynı zamanda bir babayım, ve benim programım tamamen farklı. insanları severim ve evinde oturup para saymakla uğraşan yada buna benzer birşeyler yapan bir insan değilim, ama kalkıp ta bir yıldızmışım gibi rol yapamam. Sette arkadaşlarım var -- Onları seviyorum, bence mükemmel insanlar. Karımı seviyorum -- bu güne kadar başıma gelen en iyi şey ve tamamen ihtiyacım olan şey. Ve eğer arkadaşlarım hakkında konuşursam, Mike ve Tre hakkında konuşurum.

Gerçekten anlaşılmış olma ihtiyacı hissettiniz mi?

BJ - Yanlış anlaşılmış olmaktan bir çeşit zevk alıyorum. çok hoş. Bu insanların tahminler yürütmeye devam etmesini sağlıyor.

Kişiliğinizin hangi parçası sizin başarınıza katkıda bulunuyor?

BJ - Geçmişe bakmak, gerçekten istediğimiz tek şey, potansiyelimizin üst noktalarında yaşamak, işte budur. Birdenbire bu grubu kurduk ve oldukça güçlü olduk, çok ses getirdik. Biz sadece bunun bizi nereye g*türeceğini merak etmiştik. Bu yüzden merak duygusunun tek şey olduğunu düşünüyorum.

Eskiden öfkeli olduğunuz kadar öfkeli değilsiniz...

BJ - Çünkü eskisi kadar moralim bozuk değil. Prozac (antidepresan) işe yarıyor!

Yeni ve beklenmedik şeyler yapmak sizi korkutmuyor mu?

BJ - Bu beni biraz geriyor, evet. "Time Of Your Life" gibi bir şarkıyı yazmak beni heyecanlandırıyor. Bu benim için yeni bir adım, kendime ve sahip olduğumuz kitleye meydan okumak gibi birşey, hayatta bir takım güzellikler ve umutlar olduğunu söylemek. Herşeyi tamamen kendiniz için yapmalısınız. Bence, benim kendime meydan okumam, hiçbir şeyi bırakmamam demek

Kullanıcı avatarı
Kenshin Himura
Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

Mesaj gönderen Kenshin Himura »

Önceleri punk rock tarzı şarkılardan sadece Avril Lavinge dinlerdim sonra bir gün Avril'in basketcase adlı şarkışını dinledim greenday coveri oldugunu ogrendim tabi araşırdım haliyle grubu özellikle grubun brown eyed girl ve american idiot parçaları baya saglam.çok da tarzım degil ama bunları dinlyince kendime geliyorum insanı iyi moda sokuyo.

Kullanıcı avatarı
amsy
Kurucu Yetkili
Kurucu Yetkili

Mesaj gönderen amsy »

nedense ben bir ısınamadım bu adamlara...baya bir hayranı var amma ben " aha işte bu şarkı züper " dediğim bir şarkılarını hatırlamıyorum...

Kullanıcı avatarı
Kenshin Himura
Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

American idiot u bi dinle derim nirvana tarzı başlıyo şarkı sonrasında amerikan pastası müzikleri olur ya hani bide offspring tarzı ole bi tadı var hoş bi şarkı.

Kullanıcı avatarı
amsy
Kurucu Yetkili
Kurucu Yetkili

Mesaj gönderen amsy »

tamam valla sana güveniyom..bakalım sonuçları yazarım buraya..

Kullanıcı avatarı
Kenshin Himura
Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

boyle hop hop hoplatıyo dinle bi ne demek istedigimi anlıycaksın :-)
*sigh*
*gitar mania yapıo*

Kullanıcı avatarı
amsy
Kurucu Yetkili
Kurucu Yetkili

Mesaj gönderen amsy »

usta çok hop hop yapıyor yawww....ben buna alışık değilim ve şarkıyı yarsında kapatım....azcıkda yavaş bişeyleri yokmu bunların

Kullanıcı avatarı
Kenshin Himura
Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

yaa üstad bende başka kalmadı dedigim gibi hepsini bilmiom ama bide Holiday i dene bakalım sanki daha yumuşak gibi