Bush'un gönlünden koptu...

En güncel haberler burada....
Kullanıcı avatarı
prensess
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Bush'un gönlünden koptu...

Mesaj gönderen prensess »

Peru'da meydana gelen ve en az 500 kişinin ölümüne yol açan şiddetli depremin ardından ABD, Peru'ya 100 bin dolarlık yardım yapacağını açıkladı. Peru'ya başta BM olmak üzere çok sayıda ülke ve uluslararası kuruluştan yardım geliyor.

Beyaz Saray sözcüsü Gordon Johnroe, bu yardımın depremin ardından ilkyardım çalışmalarında kullanılmak üzere verileceğini kaydetti.

Sözcü, ABD Başkanı George Bush'un tatilini geçirdiği Teksas'taki Crawford çiftliğinde yaptığı açıklamada, çeşitli Amerikan yardım kuruluşlarının da, istenmesi halinde, yardıma hazır olduklarını açıkladıklarını belirtti.

Bu arada, depremin ardından ilk acil yardım taşıyan uçağın Bolivya'dan gönderildiği bildirildi.

Peru ajansı Andina'daki haberde, Bolivya'ya ait Herkül tipi kargo uçağının dün gece Peru'nun güneyindeki Pisco Havaalanı'na indiği belirtildi.

Uçakta 11 tonluk temel gıda malzemesi bulunduğu da kaydedildi.

Ölü sayısı artabilir

Depremin en ağır vurduğu İka kentinin yüzde 70'inin yerle bir olduğu belirtiliyor. Bölgede, arama kurtarma çalışmaları sırasında, enkaz altından onlarca kişinin cesedi çıkarıldı.
Ölenlerin sayısı yetkililere göre en az 500. Ölü sayısının daha da artmasından endişe ediliyor.

Birleşmiş Milletler, depremin vurduğu Peru'ya, 1 milyon dolar yardımda bulundu. Çok sayıda ülke ve uluslararası yardım kurumları da Peru için seferber oldu.

Parasal yardımın yanı sıra, bölgeye battaniye, çadır ve tıbbi yardım gönderiliyor.

Üç günlük yas ilan edildi

Yüzlerce kişinin öldüğü felaket nedeniyle Peru'da üç günlük yas ilan edildi.

Başkent Lima'nın 200 kilometre güneybatısındaki Pisco kenti ve çevre köylerinde kurtarma ekipleri hala yıkılan binaların altından ceset çıkarmaya devam ediyor.

Hastanelerin ve morgların deprem felaketi nedeniyle tamamen dolması yüzünden cesetlerin sokaklara konmak zorunda kaldığı bildiriliyor.

Devlet Başkanı Alan Garcia, deprem felaketi nedeniyle üç gün boyunca okullar, askeri üsler ve müzeler dahil bütün kamu binalarının kapatılacağını bildirdi. Garcia daha önce acil durum ilan etmiş, bakanlarıyla birlikte deprem bölgesine gitmişti.

Japonya'da tsunamiye yol açtı

Japonya Meteoroloji Ajansı, Peru'daki depremin ardından yapılan tsunami uyarısından saatler sonra küçük tsunami dalgalarının ülke kıyılarına ulaştığını bildirdi.

Ajans, tsunami uyarısının Japonya'nın Pasifik kıyıları için yapıldığını belirterek, bu kıyılarda 20 santimetre yüksekliğinde küçük tsunami dalgalarının saptandığını kaydetti.

Deniz seviyesindeki ufak değişimlerin güney yönünde hareket ettiğini, ancak tehlike oluşturacak kadar büyük olmadığını belirten ajans, surfçüleri ve kıyı sakinlerini dikkatli olmaya ve bölgeden uzak durmaya çağırdı.

En az 500 ölü

Peru'nun başkenti Lima açıklarında dün gece saatlerinde meydana gelen 8.0 büyüklüğündeki depremde 500 kişi enkaz altında kalarak ölmüş, bin 500 kişi de yaralanmıştı.

LİNKİ GÖREBİLMEK İÇİN LÜTFEN KAYIT OL VEYA GİRİŞ YAP!

LİNKİ GÖREBİLMEK İÇİN LÜTFEN KAYIT OL VEYA GİRİŞ YAP!

Kullanıcı avatarı
FB Rh (+)
Forumun Abisi
Forumun  Abisi

Mesaj gönderen FB Rh (+) »

şerefsiz herif sonrada siyah yardımında bulunur..karaktersiz herif..