Üniversite için ikinci şans

En güncel haberler burada....
Kullanıcı avatarı
kesanlı_aslan
Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

Mesaj gönderen kesanlı_aslan »

Üniversitelerdeki boş kontenjanlara yapılacak ek yerleştirme için başvuru süresi bugün başladı. Süre, 4 Ekim Perşembe günü sona erecek.
Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), üniversitelere ÖSS merkezi yerleştirme sonucunda boş kalan, yerleştirilen adayların kayıt yaptırmaması nedeniyle boşalan ve 2007-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu yayınlandıktan sonra açılan yükseköğretim programlarının kontenjanlarına ek yerleştirme yapacak.
Ek yerleştirmeye başvurabilmek için 2007-ÖSYS merkezi yerleştirmede hiçbir yere yerleştirilmemiş (veya Açıköğretim Fakültesinin kontenjansız programlarına yerleştirilmiş) olmak gerekiyor.
2007-ÖSYS’de sadece sınavsız geçiş için başvuran adaylardan
Açıköğretimin kontenjansız programları hariç bir yükseköğretim programına yerleşmemiş olanlar da 2007-ÖSYS ek yerleştirmeye başvurabilecekler.
2007 yılında özel yetenek sınavı ile öğrenci alan yükseköğretim
programlarına kesin kayıt yaptırmış olanlar da ek yerleştirmeye başvurabilecekler 2007-ÖSYS merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar (Açıköğretim Fakültesinin kontenjansız programlarına yerleşenler hariç) ek yerleştirme için başvuramayacak. Adaylar ek yerleştirme için hazırlanan kılavuzu ÖSYM’nin sınav merkezi yöneticiliklerinden 3 YTL karşılığında satın alabilecekler veya ÖSYM’nin "osym.gov.tr" adresinden ulaşılabilen internet sitesinde görebilecekler. Tercih işlemleri, başvuru merkezleri aracılığıyla veya kişisel olarak internet üzerinden yapılacak. Postayla ÖSYM’ye gönderilen tercih formları, işleme alınmayacak. Ek yerleştirme işlemleri, "2007 ÖSS Öğrenci Seçme Sınavı Kılavuzu", "2007 ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu" ile "2007 ÖSYS Yükseköğretim Programlarına Ek Yerleştirme Kılavuzu"nda belirtilen esaslara göre yapılacak. Üniversitelerin ön lisans programlarında toplam 48 bin 7, lisans programlarında ise 18 bin 954 olmak üzere toplam 67 bin 707 boş kontenjan bulunuyor.