turk telekomun grevi sona erdı

En güncel haberler burada....
Kullanıcı avatarı
kostepekim
Aktif Üye
Aktif Üye

turk telekomun grevi sona erdı

Mesaj gönderen kostepekim »

Türk Telekom'da 16 Ekim 2007 Tarihinde Başlayan Grev, Taraflar Arasında Sağlanan Uzlaşmayla Sona Erdi. Ahlatlıbel Türk Telekom Evi'nde Gerçekleştirilen Görüşmenin Ardından Anlaşma Sağlayan Taraflar, Çorbacıda Buluştu.

Basına kapalı olarak Ahlatlıbel Türk Telekom Evi'nde, Ulaştırma Bakın Binali Yıldırım ve Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç'ın gözetiminde, Türk Telekom ve Haber-İş Sendikası yetkilileri biraraya geldi. Gece saatlerine kadar devam eden görüşmede 16 Ekim 2007 tarihinde başlayan grev, taraflar arasında sağlanan uzlaşma ile sona erdirildi. Türk Telekom ve Haber-İş Sendikası arasında sağlanan anlaşma sonrasında taraflar Hoşdere Caddesi üzerinde bulunan Beyoğlu Çorbacısı'nda buluştu. Ulaştırma Bakanı Binanli Yıldırım, Türk Telekom Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Paul Doany, Haber-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Akcan, Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç ve çok sayıda sendika yetkilisi katıldı. Uzlaşmaya varmanın sevinci yaşayan Türk Telekom Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Paul Doany'e, Haber-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Akcan ekmeğin üzerine tuz ve karabiber dökerek yedirdi.

Sağlanan anlaşma nedeniyle tarafları kutlayan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türk Telekom çalışanlarına ve kurumuna hayırlı olsun dedi. Sağlanan anlaşma ile uzun süren bir grevin sona erdirildiğini belirten Bakan Yıldırım, "Türk Telekom'da başlayan grev 1.5 ay devam etti. Bugün bu grevin sona ermiş olması tüm tarafları mutlu etmiştir. Burada kaybeden yok. Her iki tarafta bu gün bu grevi bitirmekle çok şey kazandı. Daha fazla sürdürmenin bir anlamı yoktu. İki tarafta galip gelmiştir. Sonuç bu şekilde tatlıya bağlandı" dedi. Grevin sona ermesi için elinden geleni yaptığını belirten Bakan Yıldırım, "Ben zaman zaman grevin olmaması için sendika yetkilileri ile görüştüm. Grevin sonuçlanması için elimden geleni yaptım" dedi.

Türk Telekom Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Paul Doany, grevin sona ermesini "Elhamdülillah sona erdi" dedi. Türk Telekom ve sendika arasında yaşanan sürecin normal olduğunu Haber-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Akcan, grevin sona ermesinin ardından birlik ve beraberlik içinde Türk Telekom'u daha ileri götürmek için çalışacaklarını belirtti. Grevin sona ermesinin Türk halkı için faydalı olacağını belirten Akcan, "Bugün gerçekleştirilen görüşmelerde pazarlıkları Türk-İş sendikası gerçekleştirdi. Bizim endişelerimiz vardı. Sendikal örgütlenme ile ilgili endişelerimizi aktardık. Bu engeller kalktıktan sonra borun bitti ve anlaşmaya vardık" dedi. Varılan anlaşma sonucunda 2008 yılının ikinci ayında, 25 milyon YTL ve 9. aydan itibaren ise 5 milyon YTL bütçe ayrılacak" dedi.