Duyanları şaşkına çeviren vakıflar

En güncel haberler burada....
Kullanıcı avatarı
Uyus
Ayrıcalıklı Üye
Ayrıcalıklı Üye

Duyanları şaşkına çeviren vakıflar

Mesaj gönderen Uyus »

Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün yayınladığı İlginç Vakıflar kitabında bulunan 60 vakıf duyanları şaşkına çeviriyor. Kitapta yer alan bazı ilginç vakıflardan örnekler şöyle:

Resim

Vakıf medeniyetini ve vakıf ruhunu özellikle genç kuşaklara tanıtmak için yayınlanan kitapta; helva dağıtmak, suyu soğutmak, öğrencileri pikniğe götürmek, insanlara temiz nefes aldırmak, duvarlara yazılan yazıları temizlemek, yaşlı ve hasta olduğu için çalışamayan hamallara yardım etmek gibi birbirinden ilginç nedenlerle kurulan vakıflar yer alıyor.

Genel Müdürlük, söz konusu kitapta yer alan ilginç vakıfları çizgi film olarak da hazırlayacak. İsimleri günümüze kadar ulaşan bu vakıfların akar ve hayratlarını Vakıflar Genel Müdürlüğü işletiyor.

Kitapta yer alan bazı ilginç vakıflardan örnekler şöyle: İzmir'de Haziran ayından itibaren şehir merkezinde ve hapishanedeki mahkumlara serinlemeleri için kar dağıtmak için kurulan 'Kar Dağıtan Vakfı (Mürselli İbrahim Ağa Vakfı)'; İstanbul'da öğrencileri pikniğe götürmek için kurulan 'Pikniğe Götüren Vakfı (Mustafa Efendi Bin Ahmed Vakfı)'; Aydın'da Orta Mahalleye yaptırılan çeşmeye yaz günlerinde 90 gün süre ile kar taşı¤¤¤¤¤ suyun soğutulmasını sağlayan 'Suyu Soğutan Vakfı (Ahmet Bin Abdullah Vakfı)'; Amasya'da Recep ayında pişirilecek 3 batman helvayı medreseler önünde dağıtan 'Helva Dağıtan Vakfı (Ahmet Efendi Bin Hasan Vakfı)'; İstanbul'da Bebek'te kurulan köşk ve limanda insanların temiz hava almalarını sağlayan 'Nefes Aldırmak İçin Kurulan Vakıf (Ahmet Nureddin Vakfı)'; Gaziantep'te Ramazan ayında köyüne gitmeyip medresede kalan öğrencilere 5'er kuruş pabuç parası veren 'Papuç Parası Veren Vakıf (Antep Müftüsü Mehmed Arif Efendi Vakfı)'; Şanlıurfa'da yetimlere bakılması, yazlık elbise alınması amacıyla kurulan 'Yetime Annelik Babalık Eden Vakıf (Hasan Bin Aladdin)'; İstanbul'da yaşlılık hastalık gibi sebeplerle mesleğini icra edemeyen kayıkçı ve hamallara yardım etmek, devlet adamlarının geçmediği ve geçmeyeceği tenha yerlerdeki kaldırımları tamir etmek için kurulan 'Kayıkçı ve Hamal Dostu Vakfı (Mehmed Esad Efendi Vakfı)'; Anadolu'nun çeşitli yerlerinde Allah rızası için savaşa giden gazi ve mücahitlere iyi atlar verilmesini sağlayan 'At Vakfı (Mehmet Paşa Vakfı)'; Siirt'te bahçe ve dükkanların amalara vakfedilmesini sağlayan 'Amalara Yardım Eden Vakıf (Hüseyin Ağa Vakfı)'; Van Gölü'nde oluşabilecek kaza ve arıza gibi durumlarda insanların yardımına koşacak tam donanımlı acil yardım gemisini hizmete sokan 'Van Gölü'nde Acil Yardım Gemisi Dolaştıran Vakıf (Hüsrev Paşa Vakfı)'; Aydın'da Cuma namazına müteakip köy camii önünde cemaate yemek verilmesini sağlayan 'Cumayı Şenlendiren Vakıf (Ahmet Çavuş Vakfı)'; Amasya'da köprüleri selin getirdiği ağaç ve taşlardan temizlen 'Köprüleri Sellerin Zararından Koruyan Vakıf (Bayezid Han-ı Sani Vakfı)'; İstanbul'da duvarlara yazılan yazıları temizyelen 'Duvar ve Sokak Temizliği İçin Kurulmuş Padişah Vakfı (Sultan Mehmet Vakfı)'; İstanbul'da borcundan ötürü hapse girenlere para yardımında bulunan 'Borçlu Dostu Vakfı (Mustafa Ağa Bin Mustafa Vakfı)'; Bursa'da fakirlere meyve yardımı yapan 'Herkese Meyve Vakfı (Mehmed Ağa Bin Hüseyin Nasrullah Vakfı)'; İzmir'de leyleklerin beslenmesi için kurulan 'Leylek Vakfı (Mürselli İbrahim Ağa Vakfı)'; Şam'da düşman eline esir düşen Müslüman esirleri satın alarak kurtaran 'Esirleri Kurtaran Vakfı (Saliha Hatun Binti Selahaddin Pehlivan Vakfı)'; kendilerini kurtarmak isteyen Hıristiyan esirleri kurtarmak için kurulan 'Esirlikten Kurtulmak İsteyenlere Yardım Eden Vakıf (Doka Veled-i Petros Vakfı)'.

Birbirinden ilginç vakıflar arasında yakın tarihte kurulan vakıflar da bulunuyor. 1996 yılında Karaman'da kurulan ve halen faaliyetlerine devam eden eğitim - sağlık hizmetleri ile çevre faaliyetleri yürüten 'Çöplükte Fidan Yetiştiren Vakıf (Semiha-Kamil-Adana Özdağ Eğitim Sağlık ve Sosyal Hizmetler Vakfı)' bunlara bir örnek

Kullanıcı avatarı
Veda
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Mesaj gönderen Veda »

Vay.
İlginçmiş haa...
Biz de arkadaşlarla pikniğe gidemedik bir türlü, 'Pikniğe Götüren Vakfı' 'na mı başvursak ne?.. :sagolun: