Internet Expoler'ın Düşüşü Durmuyor

En güncel haberler burada....
Kullanıcı avatarı
göKhan.
Süper Yetkili
Süper Yetkili

Internet Expoler'ın Düşüşü Durmuyor

Mesaj gönderen göKhan. »

IE kullanım oranı Ağustos ayında düşüştü.

Microsoft üzgün: Internet Explorer Ağustos ayını önemli bir kayıpla kapattı. Rakamlar burada...

Web tarayıcı pazarı ile ilgili rakamların ardı arkası kesilmiyor. Geçtiğimiz gün burada Google Chrome'un ilk 24 saatte elde ettiği paydan bahsetmiştik. Ancak Chrome fırtınası bu kadarla sınırlı kalmadı.

Google Chrome dünya tarayıcı pazarının yüzde 1,41'lik kısmına sahip olmak için sadece üç güne ihtiyaç duydu. Böylece Chrome rakipleri Opera ve Netscape'i geçmiş oluyor. Bu rakamlar, tarayıcı pazarının önümüzdeki günlerde daha da kızışacağını gösteriyor.

Net Applications verilerine göre Internet Explorer, Ağustos ayı itibariyle pazarın %72,2'sini elinde bulunduruyor. Temmuz ayında ise, yine aynı şirketin yaptığı ölçümler IE'nin pazar ayını %73.1 olarak gösteriyordu. Diğer bir deyişle IE, bir ay içerisinde %0.9'luk pazar payını kaybetmiş bulunuyor.

Yıl geneline bakıldığında ise Ağustos ayında yaşanan bu düşüş IE'nin yıl içindeki en büyük ikinci pazar kaybı olarak görülüyor.

IE'de görülen pazar kaybına rağmen, Mozilla Firefox pazar payını artırmayı sürdürüyor. Temmuz ayında %19.2'lik bir pazar payı elde eden Firefox, Ağustos ayında da başarısını sürdürdü ve %19.7'lik bir orana ulaşmayı başardı.

Opera ve Safari'de durum nasıl

Apple Safari'nin payı %6.1'den %.6.4'e çıkarken, Opera ise %0.69'dan %0.74'e yükseldi.

Tüm bu rakamları bir araya getirdiğimizde ortaya şu sonuç çıkıyor: Internet Explorer hızla kullanıcı kaybediyor, rakipleri ise her geçen gün biraz daha güçleniyor. Microsoft'un bu düşüşü durdurmak için son şansı ise, hiç kuşkusuz Internet Explorer 8 olacak.

Net Applications'ın yönetici yardımcısı Vince Vizzaccaro'nun bu konuda yaptığı açıklama ise şöyle: "IE'nin pazar payını bu denli hızlı kaybetmesinin birçok nedeni olabilir. Ancak sanıyorum ki IE8'in beta sürümünü kullanan kullanıcılar, yeni IE'ye geçiş yapmadan önce diğer tarayıcıları da deniyorlar."

Google Chrome'un başarısına da değinen Vizzaccaro, çok kısa sürede Google'ın Chrome önemli bir pazar payını elde etmesinin bir sürpriz olmadığı görüşünde. Firefox ve Safari'ye göre konum itibariyle Chrome'un daha şanslı olduğunu ifade eden Vizzaccaro, Google'ın isminin bile Chrome için yeterli olduğunu vurguluyor.

Kullanıcı avatarı
Veda
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Re: Internet Expoler'ın Düşüşü Durmuyor

Mesaj gönderen Veda »

Sizce hangisi daha iyi yaa?
Bir karar veremedim. İnternet Explorer kullanıyorum ve çok alıştım. Firefox denedim beceremedim, alışkanlıktan dolayı tuhaf geldi. Arkadaşım da Firefox'tan yana.
Ve Opera kullanan bir arkadaşım da yükleyince virüs kapmış ve 2 ay öyle gezince bilgisayarın hard diskini falan yakmış, nasıl oluyorsa artık bilmem de.

En güvenli ne, merak ediyorum. Bazen bayağı yavaş olduğunu farkediyorum IE'nin.

Belki yanlış bir yerde sordum sorumu ama...

Kullanıcı avatarı
göKhan.
Süper Yetkili
Süper Yetkili

Mesaj gönderen göKhan. »

Bende Şaştım Kaldım
Mozilla Firefox
Google Chrome
Opera&Safari
Internet Expoler

Mozilla Son Derece Güvenli Ancak Bazı Eklentileri Göremiyoruz :D Benden 4 puan.
Google Chrome Oda Güvenli Ama Mozilla Kadar Hızlı Değil Ama Yinede Hızlı Benden 5.
Operayı Denemedım Ama Tamİndirin Edirtör Notu 5 Benden 4 Alır.
Safariyi Test Edemedim Ama Duyulmamış O Kadar İyi Olduğunu Sanmıyorum.
Internet Expoler Yavaş Ve Güvensiz Ama Fazla Değil Her Eklentiyi Görüyoruz Benden 3 Alır.

:yuh:

Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Mesaj gönderen VSaBaH »

Veda yazdı:Sizce hangisi daha iyi yaa?
Bir karar veremedim. İnternet Explorer kullanıyorum ve çok alıştım. Firefox denedim beceremedim, alışkanlıktan dolayı tuhaf geldi. Arkadaşım da Firefox'tan yana.
Ve Opera kullanan bir arkadaşım da yükleyince virüs kapmış ve 2 ay öyle gezince bilgisayarın hard diskini falan yakmış, nasıl oluyorsa artık bilmem de.

En güvenli ne, merak ediyorum. Bazen bayağı yavaş olduğunu farkediyorum IE'nin.

Belki yanlış bir yerde sordum sorumu ama...

Zamanında bende IE'den yanaydım ama dediğim gibi Firefox yanında sönük kaldı. Gerek güvenlik, gerekse yenilikler açısından Firefox daha güçlü bi tarayıcı...

İlk başta tuhaf gelse de kullanımla zamanla alışıyorsunuz ve yeniliklerini öğrendikçe daha da seviyorsunuz... IE'de sekme özelliği yokken Firefox'da vardı ve güzel bir özellik... Yani demek istediğim IE, Firefox'un izinden gidiyor...

IE sayfaların tamamının açılmasını beklediğinden dolayı oldukça yavaş biz gezinim sağlıyor. Ama Firefox sayfaların tam açılmasını beklemeden üstten bloklar halinde sayfaları açıyor ve resimlerin kalitesini arttırarak yüklüyor... Firefox iki haftada bir güncelleme yayınlarken IE'de bu durum daha yavaş.

Daha birçok özellik sayabilirim ama en göze batanları bu.

:!: Mutlaka, kesinlikle ama kesinlikle, hiç tartışmasız Firefox... :)Zaten bunu IE'de kabul ediyor olmalı ki Firefox'un yeniliklerini geriden takip etmekle yetiniyor...
 !
REKLAMLARA YAPILAN TIKLAMA BİZİM TEK GELİR KAPIMIZDIR. LÜTFEN ADBLOCK TARZI EKLENTİLERLE REKLAMLARI ENGELLEMEYELİM. BİZE EN GÜZEL TEŞEKKÜRÜ BU ŞEKİLDE YAPABİLİRSİNİZ. TEŞEKKÜRLER...

Resim

Kullanıcı avatarı
Veda
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Mesaj gönderen Veda »

Açıklaman ve yorumun için çok sağol Volkan.
Çok teşekkür ederim...:slm: :slm:

Bende o yoldan gideyim... :heh: :heh: