"Ölüm anını" anlamak için dev araştırma

En güncel haberler burada....
Siyah_Beyaz
Kurucu Yetkili
Kurucu Yetkili

"Ölüm anını" anlamak için dev araştırma

Mesaj gönderen Siyah_Beyaz »

İngiltere ve ABD'deki doktorlar, ölümün eşiğine gelinen andaki deneyimleri anlamak için, kalp krizi geçiren hastalar üzerinde büyük bir araştırma başlatıyor.

Bu iki ülkenin 25 hastanesindeki doktorlar, kalbi veya beyin faaliyetleri geçici olarak durmuş insanların "beden dışı" deneyimler geçirip geçirmediğini anlamak için bin 500 kişi üzerinde çalışacak.

Southampton Üniversitesinin koordine ettiği araştırmanın 3 yıl sürmesi bekleniyor.

Bu tür deneyimler yaşadıklarını söyleyen bazı insanlar, o anda bir tünel veya parlak bir ışık gördüklerini, bazıları da hastanede başlarında bekleyen tıp personelini kuşbakışı gördüklerini anlatıyor.

Araştırmanın başkanlığını yürüten Dr. Sam Parnia, "Beyin durduktan sonra bilincin devam ettiğini gösterebilirseniz, bu bizi bilincin ayrı bir varlık olduğu olasılığına götürür. Bunun olduğu birçok vaka bulabileceğimizi zannetmiyoruz, ancak açık fikirli olmak durumundayız. Bu şimdi bilimsel araştırmaya konu olacak bir gizem" dedi.

Yoğun bakım doktoru olan ve ölümün eşiğindeki deneyimlerin yeterince araştırılmadığını düşünen Parnia, "Yaygın inanışın aksine ölüm belli bir an değildir. Aksine, kalp atışları durduğunda, akciğerler çalışmamaya başladığında ve beyin fonksiyonları bittiğinde başlayan bir süreç, 'kardiak arrest' diye tabir edilen bir tıbbi durumdur" dedi.

Parnia, "Kardiak arrest esnasında ölümün 3 kriterinin tümü vardır. Bunu, kalbin yeniden çalıştırılması ve ölüm sürecinin tersine çevrilmesi çabalarının başarıyla sonuçlanabildiği birkaç saniyeden bir saate kadar sürebilen bir dönem takip eder. İnsanların bu kardiak arrest döneminde geçirdikleri deneyimler, ölüm sürecinde hepimizin geçirmesi muhtemel deneyimi anlamada eşsiz bir pencere açmaktadır" diye anlattı.

Kullanıcı avatarı
dikenüstünde
Süper Yetkili
Süper Yetkili

Re: "Ölüm anını" anlamak için dev araştırma

Mesaj gönderen dikenüstünde »

Konu kalp ile ilgili ama ben de şöyle bir yazı okumuştum, paylaşmak istiyorum:

BİLİM:

Kimya biliminin dehası Lavoisier'nin asıl eğitimi hukuktu ve Paris
Barosu'na kayıtlı avukattı.
Ancak bilimsel gözlem ve yorum üzerine yaptığı konuşmaları ile ünü bütün
dünyaya yayılmıştı.
Kimya bilimini reddedenlerin kafasını gösterip
"Bu kelleler hiçbir şeye yaramaz"
dediği için tutuklandı. Aynı gün yargılanıp ölüme mahkum
edildi.Bastille'de
ölümü beklerken arkadaşı matematikçi Lagrange'i hücresine çağırdı.
"Ben ölüyorum ancak ölümle ilgili merak ettiğim bir konu var, lütfen
bana
yardımcı ol: kafam kesilip giyotinden sepete düştüğünde gözlerime bak ;
eğer
gözlerimi iki kere kırpıyorsam bil ki, insan kafası kesildikten sonra
bile
bir süre daha beyninin düşünmekte olduğunu anlarız."

Ertesi gün giyotine giden Lavoisier'nin kafası kesildikten sonra sepete
düştü ve Lagrange hayretler içinde Lavoisier'nin iki kere göz
kırptığına
şahit oldu. Daha sonra anılarında Lagrange diyordu ki,

"Lavoisier'nin son saniyedeki ispat arayışı, bilimselliğin yüzyıllar