Türkiye'den Nükleer'e {Asil} Atak

En güncel haberler burada....
Kullanıcı avatarı
göKhan.
Süper Yetkili
Süper Yetkili

Türkiye'den Nükleer'e {Asil} Atak

Mesaj gönderen göKhan. »

:fikir: Uluslararası Atom Enerjisi Kurumunun (UAEK) pazartesi gününden beri Viyana'da devam eden 52.genel kurul toplantısı TSİ:01:30'da sona erdi.

Toplantının son oturumunda Mısır'ın sunduğu, "UAEK güvence denetimlerinin Orta Doğu'da da uygulanması" başlıklı önerisi tartışmalara neden olmuş ve yoğun görüşmelerin ardından tasarının 2.ve 9.maddelerindeki ifadeler üzerinde görüş birliği sağlandıktan sonra oylamaya sunulmuştu.

:ok: Oylamada aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 82 ülkenin "evet" oyu ile tasarı kabul edildi.
Resim

Ardından Arap ligi üyesi ülkelerin sunduğu, "İsrail'in nükleer yetenekleri" başlıklı diğer bir karar tasarısı ise tartışmaların ardından, "oylamaya gerek görülmediği " kararlaştırılarak gündem dışı bırakıldı.

Gece geç saatlere kadar devam eden genel kurul toplantısının son saatlerinde ise üye ülkelerin UAEK'dan talepleri çerçevesinde, "Teknik işbirliği, Güvence denetimlerinin uygulanmasına ilişkin talepler, Nükleer tesis ile nükleer ve radyo aktif maddelerin emniyeti konularında hazırlanan üç ayrı karar tasarısı ele alındı.

Katılımcı ülkelerin tasarılar üzerinde sözlü beyanlarının ardından ayrı ayrı yapılan oylamalarla bu üç karar tasarısı da kabul edildi.

Genel kurul başkanı ve İtalya daimi temsilcisi büyük elçi Gianni Ghisi, yönetim kurulunun eski ve yeni seçilen üyelerini 6 Ekim pazartesi günü kurumun Viyana'daki merkezinde yapılacak olan yönetim kurulu olağan toplantısına davet ederek toplantının sona erdiğini ilan etti.

Genel kurul toplantısında yapılan seçimde Türkiye de iki yıllık süre için yönetim kurulu üyeliğine seçilmişti.