Microsoft'un patronundan açıklama

En güncel haberler burada....
Kullanıcı avatarı
aLeM_oLsUn
Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

Microsoft'un patronundan açıklama

Mesaj gönderen aLeM_oLsUn »

Microsoft'un patronu Steve Ballmer'dan Nokia ve Google ile ilgili önemli açıklamalar.

Dünyanın önde gelen şirketlerinden yazılım devi Microsoft, mobil cihazlarda kullanılan işletim sistemi Windows Mobile için cep telefonu üreticilerinden lisans ödemesinin alınmaya devam edileceğini duyurdu.
Microsoft'un bu açıklamayı yapmasındaki en büyük etken ise hiç şüphesiz Google'ın Android yazılımıyla birlikte cep telefonu pazarına girmesiydi. Nokia'nın Symbian yazılımını kullanan üreticilerden kira ödemesi almaması ve Google'ın ücretsiz alternatifi Android'in ortaya çıkması, Microsoft'un üzerindeki baskıları daha da arttırdı.
Reuters'a konuşan Steve Ballmer, Windows Mobile işletim sistemi ve ücret politikasıyla ilgili sorulan sorulara şu yanıtı verdi: "Windows Mobile için telefon üreticilerinden ödeme talebimiz bundan sonra da devam edecek; çünkü yaptığımız işin karşılığında bu bedeli almaya hakkımız var."
Google ve Nokia'nın işletim sistemleri karşılığında neden ücret istemediğini bir türlü anlayamadığını dile getiren Ballmer, sözlerini şöyle sürdürdü: "Google ve Nokia'nın işletim sistemlerine bu kadar yatırımda bulunmalarına rağmen karşılığında bir ücret talep etmemesini hayretle karşılıyoruz. Aslında bana kalırsa operatörlerin birçoğu ve telekom şirketleri Google'ın bu politikasına oldukça temkinli yaklaşıyorlar."
Microsoft, ücret almaya devam edecek
Peki gerçekten Google bu işten para kazanamıyor mu? Elbette ki hayır. Google, kullanıcıları web'de sörf yapmaya teşvik ediyor ve böylece Google, Gmail ve benzeri servislerini kullanıcılara sunarak bu servisler üzerinden reklam geliri sağlamaya çalışıyor.
Tüm bu tartışmaları bir kenara bırakacak olursak; mobil işletim sistemi pazarına bakıldığında Microsoft'un telefon başına 8 ile 15 Dolarlık bir ücret talep ettiği Windows Mobile'ın pazar payının birkaç yıldır %10 seyrinde kaldığı söylenebilir.
Microsoft cep telefonu üretir mi?

Ballmer'ın dikkat çeken diğer bir açıklaması ise, bir süredir devam eden "Microsoft cep telefonu üretecek" söylentileri ile ilgiliydi. Ballmer bu söylentilerin gerçeği yansıtmadığının ve cep telefonu üretmek gibi bir niyetleri olmadığının altını önemle çizdi. Görünüşe göre yazılım devi şimdilik Windows Mobile ile yetinip üreticilerden ücret almayı daha doğru bir adım olarak görüyor.