Başörtüsü Paneline Çağrılan Konuşmacıya Başörtüsü Yasağı

En güncel haberler burada....
Kullanıcı avatarı
Veda
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Mesaj gönderen Veda »

Resim

Kadir Has Üniversitesi'nde düzenlenen başörtüsü panelinin konuşmacısı 'başörtülü' olunca uzun süre kapıda bekletildi.

Yabancı öğrencilere Türkiye'deki başörtüsü meselesini anlatmak için Kadir Has Üniversitesi'ne davet edilen Ayrımcılığa Karşı Kadın Hakları Derneği Başkan Yardımcısı Avukat Fatma Benli, başörtülü olduğu için içeriye alınmadı. Benli, üniversiteden ayrılmaya hazırlanırken basın mensuplarının varlığı, yasakçı kararın değişmesini sağladı ve içeri girmesine izin verildi. Benli, konferansta hazırladığı metni okumak yerine kapıda yaşadıklarını ve hissettiklerini anlattı.

Birkaç gün önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da ziyaret ettiği ve demokrasi ile özgürlüklerin konuşulduğu Kadir Has Üniversitesi'nde, "Türkiye'de başörtüsü meselesi'' konulu panel düzenlendi. Önceki gün düzenlenen panelin konuşmacıları arasında doğal olarak başörtülü bir de konuşmacı yer alıyordu. Aynı zamanda avukat olan AKDER Başkan Yardımcısı Fatma Benli, üniversite kapısına gelinceye kadar bundan haberdar olmayan özel güvenlik birimleri bir anda panikledi. Türkiye'ye gelen bir grup yabancı öğrenciyle birlikte Kadir Has Üniversitesi'ne gelen Benli, okula girişte özel güvenlik görevlilerinin engellemesi ile karşılaştı. Benli ve arkadaşları, üniversite rektöründen gelecek cevap için bir süre danışmada bekletildi, içeriye alınmak istenmedi.

Rektörün üniversiteye başörtüsüyle girişin yasak olduğunu belirtmesi üzerine, Benli üniversiteden ayrılmaya hazırlanırken, basın mensuplarının varlığı yasakçı kararın değişmesini sağladı. Benli ve arkadaşlarının üniversiteye girmesine izin verildi. Kapıdan geri çevrilmenin her defasında kendisini daha da yıprattığını söyleyen Benli, konferansta hazırladığı metni okumak yerine kapıda yaşadıklarını ve hissettiklerini anlattı. "Diyelim ki ben siyasi nedenlerle başımı kapatıyorum ve bu nedenlerle de alınmıyorum. Benim 61 yaşındaki annemi de almıyorlar. Bunun anlamı nedir?" diyen Benli, Türkiye'de yaşayan bir başörtülü olarak her yerde mağdur olduğunu vurguladı.

Avukat Benli, TESEV'in yaptığı araştırmada Türkiye'deki kadınların yüzde 62'sinin başörtülü olduğunu hatırlatması üzerine, diğer konuşmacı Avukat Canan Arın söz alarak, "Kur'an kurslarını serbest bırakırsak bu oran yüzde 100 bile olabilir. Başörtüsünün ilerisi çarşaf. Türkiye'de de kadınlar pek yakında Suudi Arabistan'daki gibi başlarını sadece gözleri görülecek şekilde kapatacaklar." şeklinde konuştu. Yabancı öğrenciler ise yasağa tepki gösterip istediği gibi yaşama özgürlüğü olması gerektiğini söyledi. Öte yandan üniversite yetkilileri panel devam ederken salona girip gazetecilerin çıkmasını istedi. "Biz sizi davet etmemiştik." diyen yetkililer haber yapılmamasını istedi.

Ayşegül Aybar