Geleceğin İnterneti yarışmasında Türk ekibi 3. oldu

En güncel haberler burada....
Cevapla
Kullanıcı avatarı
göKhan.
Süper Yetkili
Süper Yetkili
Mesajlar: 2544
Kayıt: 12 Oca 2008 [ 17:09 ]

Geleceğin İnterneti yarışmasında Türk ekibi 3. oldu

Mesaj gönderen göKhan. »

Resim
Geleceğin internetini şekillendirecek yarışmada Türk ekibi 3. oldu

Yakın gelecekte internete yön verecek teknolojilerin en önemlileri arasında gösterilen kişiselleştirme ve tavsiye motorları konusunda açılan ve yeni kurulan firmaların katıldığı 100.000 USD ödüllü “Strands Call for Recommender Start-ups” yarışmasında Türk öğrencilerinden oluşan ekip, güçlü rakiplerini geride bırakarak üçüncülüğü elde etti.

Kullanıcıları tanıyarak onlara uygun içerikler sunan tavsiye motoru projelerine destek olmak için açılan yarışmaya toplamda 15 ülkeden toplam 68 bilimadamı ve girişimci 26 proje sunuldu.

İsviçre’nin Lozan kentinde yapılan yarışmada konuları üzerinde uzmanlaşmış, doktora derecesine sahip rakiplerini geride bırakarak üçüncülüğü elde eden İletken projesi, İstanbul, Eindhoven ve New York’ta okuyan 4 Türk öğrenci tarafından geliştirildi.

Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Avusturya, Avustralya, Çin, Finlandiya, İspanya, Japonya, Kanada, Meksika, Macaristan, Romanya, Hollanda, Yunanistan ve Türkiye’den eczacılık, kozmetik, video içeriği, çevrimiçi ortam içeriği, insanlar ve ilişkiler, televizyon içeriği, arama, etkinlik, sosyal bağlantılar, reklam, konum bazlı servisler, gezi ve yemek konuları üzerine geliştirilen projeler arasından Türkiye’den katılan İletken projesi ilk beşe kalmıştı.

Haberler, RSS beslemeleri, satın alma dataları ve sosyal network hareketleri gibi verileri kullanarak kişilerin hayat akışlarını takip edip bu verileri değerlendirerek internet üzerinde gezinti yapan kullanıcıların her türlü içeriğe kendisine göre kişiselleşmiş olarak ulaşmasını sağlayan İletken projesinin, konusunda uzman bilim insanları ve sektörde deneyimli profesyonellerle birlikte finale kalması bile büyük heyecan uyandırmıştı.

Koç Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği son sınıf öğrencisi ve ReklamGiy projesinin kurucusu Murat Deniz Oktar tarafından yönlendirilen ekip üyeleri: Koç Üniversitesi öğrencisi Barış Can Daylık, RPI New York yüksek lisans öğrencisi Selçuk Atlı ve TU/e Eindhoven yüksek lisans öğrencisi Fırat Gelbal’dan oluşuyor.

iletken projesinin kurucusu M. Deniz OKTAR, ” Her türlü kaynaktan gelen çok sayıda içerik var. Kullanıcılar hem aradıkları içeriğe ulaşmanın akıllı yollarını hem de kendilerine sunulacak yeni içerikleri keşfetmek istiyorlar. Tavsiye motorları kullanıcıların bu ihtiyaçlarına çözüm getirirken firmalar için kar arttırıcı çözümler sunuyor. Bir firma için müşterilerinin almak isteyebileceği ürünleri önceden tahmin etmek ve onlara tavsiye vermek her iki tarafa da yarar sağlıyor” dedi. Dünyada bir çok firmanın satışlarını bu şekilde arttırdığını ve stok maliyetlerini azalttıklarını ekleyen OKTAR, Türkiye’de ve dünyada bu konuda profesyonel çalışmalara imza atacaklarını belirtti. Türkiye’de artık ithal projeler yerine orjinal ve yenilikçi çalışmaların gerektiğini söyleyen OKTAR, Türk internet pazarının gitgide globalleştiğini ve inovasyon üretmeyen firmaların yatırımlarının başarı şanslarının az olduğunu söyledi.


Projenin ve yarışmanın detaylarına LİNKİ GÖREBİLMEK İÇİN LÜTFEN KAYIT OL VEYA GİRİŞ YAP! adresinden ulaşılabilir.Kullanıcı avatarı
dikenüstünde
Süper Yetkili
Süper Yetkili
Mesajlar: 2285
Kayıt: 14 Eyl 2007 [ 07:06 ]

Re: Geleceğin İnterneti yarışmasında Türk ekibi 3. oldu

Mesaj gönderen dikenüstünde »

Güzel...

Cevapla