Hadise, Türkiye'yi Eurovision'da Temsil Edecek Şarkıyı...

En güncel haberler burada....
Kullanıcı avatarı
Veda
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Hadise, Türkiye'yi Eurovision'da Temsil Edecek Şarkıyı...

Mesaj gönderen Veda »

Hadise, Türkiye'yi Eurovision'da Temsil Edecek Şarkıyı Bir Çok Dilde Seslendirecek

Resim

TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, ''Umarım gelecek sene de bir ikinci defa birinciliği TRT olarak kazanırız. Bu anlamda gerçekten çok güveniyoruz, ama birinci olalım diye hiçbir şekilde baskı kurmak istemiyoruz'' dedi.

TRT'de Genel Müdürü Şahin, Eurovision Şarkı Yarışmasında Türkiye'yi temsil edecek olan Hadise ile ortak basın toplantısı yaptı.

Şahin, toplantıya yoğun ilgilerinden dolayı basın mensuplarına teşekkür ederek, bu yıl Moskova'da yapılacak Eurovision şarkı yarışmasına Türkiye adına Hadise'nin katılacağını hatırlattı.

Hadise'nin artık TRT'nin anlaşmalı sanatçısı olduğunu ve bu seçimi yaparken bazı kıstasları göz önünde bulundurduklarını ifade eden Şahin, ''Özellikle kamuoyunun görüşü çok önemliydi bizim için. Web sayfasında yaptığımız yayınla özellikle bize yapılan geri dönüşler Hadise'yi birinci sıraya koymuştu. Ayrıca gerek Avrupa'daki gerek Türkiye'deki performansı TRT tarafından seçilmesine neden oldu'' diye konuştu.

Hadise'nin 3 parça seçip TRT'ye teslim edeceğini anlatan Şahin, bunların hangi dilde olacağının kararını sanatçıya bıraktıklarını kaydetti.

Şahin, şarkı dili olarak Türkçe'yi tercih ettiğini, ama şarkının İngilizce olmasında da hiçbir sakıncan bulunmadığını dile getirerek, ''Bu konuda kendisini serbest bırakıyoruz'' dedi.

Türkiye'nin Eurovision'da bir defa birinci olduğunu anımsatan Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Umarım gelecek sene de bir ikinci defa birinciliği TRT olarak kazanırız. Bu anlamda gerçekten çok güveniyoruz, ama birinci olalım diye hiçbir şekilde baskı kurmak istemiyoruz. Ayrıca önemli olan Türkiye'nin en iyi şekilde temsili. Bunun için de hem Hadise'nin parçasını bize teslim ederken ki hassasiyeti hem Türk enstrümanlarının kullanılması konusundaki hassasiyetimizi huzurlarınızda vurgulamak istiyorum. Çünkü Batılı tarzda bir müzik icra edelim derken kendi müziğimizden de kopmamamızı özellikle burada vurgulamak istiyorum. Bu enstrümanlar neler olabilir? Bunları hem kendileri hem menajeri oturacak beraber karar verecekler. Bu saatten itibaren biz artık hiçbir çalışmasına açıkçası müdahale etmeyeceğiz.''

Bir gazetecinin ''Hadise'nin kıyafetiyle ilgili iddialar olduğunu'' belirtmesi üzerine, Şahin, ''Bugüne kadar uyguladıklarım bundan sonrası için de cevap olur herhalde. Herhangi bir müdahalede bulunmadık. Biraz önce makamdaki ziyaretindeki kadar kendisini tanıyorum. Hem şarkısına, hem kıyafetine, hem nasıl okuyacağına karışmayacağız. Böyle bir tarzımız yok'' dedi.

-''KAZANMAK İSTEMİYORUM DESEM YALAN OLUR''-

Şarkıcı Hadise de Belçika'dan henüz geldiğini belirterek, ''Yorgunum ama aynı anda çok mutluyum. TRT gibi ben de çok heyecanlıyım'' şeklinde konuştu.

Hadise, ''birincilik konusunda psikolojik baskı hissediyor musunuz?'' sorusunu şöyle yanıtladı:

''Evet, hissediyorum. Kazanmak istemiyorum desem yalan olur. Ben de Türkiye için çok güzel başarılar yakalamak istiyorum, bu bir gerçek. Ben hakikaten 2009'da inşallah kazanırım Eurovision'u, ama tabii ki olmazsa da olmaz. Umarım o zaman da siz 'Aman Hadise hiç başaramadı', 'Yok kıyafeti' yorumları gelmesin hiçbirinizden. Çünkü elimden geldiği kadar çok güzel şeyler yapmaya, başarmaya çalışacağım.''

''Eurovision'u kariyeri açısından nasıl değerlendirdiği, bu yarışmaya yurt dışında da Türkiye'deki kadar önem verilip verilmediği'' sorusu üzerine Hadise Belçika'da Eurovision'a böyle ilginin olmadığını dile getirdi.

Belçika'nın senelerdir finale kalamadığını ifade eden Hadise, ''Bu yüzden onlar artık Eurovision'a daha doğal bakıyorlar, ama Türkiye'de hakikaten herkes Eurovision'la kalkıp yatıyor. Bu da çok hoşuma gidiyor hakikaten. Çok güzel bir şey bu. Çünkü bunu hep beraber yaşıyoruz. Hep beraber duygulanıp gülüyoruz. Umarım Mayıs'ta da hep beraber güleriz'' dedi.

Hadise, bir soru üzerine şarkıyı İngilizce ve Türkçe seslendirmeyi düşündüğünü, ancak Fransızca ve İngilizce konuşmayı sevdiği için sürprizler yapabileceğini söyledi. Hadise, ''Çok değişik bir şey yapmak istiyorum'' diye konuştu.

-BELÇİKA KISKANDI-

''Türkiye adına yarışıyorsunuz. Belçika'da bu anlamda bir kıskançlık var mı?'' sorusuna Hadise, ''Evet var. Belçika basını her seferinde 'Neden Türkiye' diye soruyor ve 'Belçika için de Eurovision'da senin gibi bir sanatçı lazım. Maalesef seni kaçırdık' diyorlar. Ama bu benim seçimim. Ben Türkiye adına yarışmak istiyorum. Çünkü Belçika'da birkaç tane ödül aldım, orada güzel başarılar yakaladım ve bunlar gurur verici şeyler tabii ki ama Türkiye'de de bunları yapmak istiyorum. Türkiye adına da başarılar yakalamak, ödüller almak istiyorum. bu yüzden seçeneğim Türkiye'dir'' karşılığını verdi.

Hadise, Bir gazetenin İngilizce sorduğu soruya İngilizce yanıt verdi.

Çok fazla beklentileri olan bir insan karakterine sahip olmadığını, ama burada her şeyin çok iyi olmasını istediğini ifade eden Hadise, şov da dahil her şeyin mükemmelden de daha iyi olmasını, kendisi ve Türkiye için en iyisini istediğini dile getirdi.

Hadise, bir başka soru üzerine de Eurovision'a daha önce katılan herkesin çok farklı ve çok başarılı çalışmalar sunduğunu, bu sene kendisinin de TRT için çok farklı bir şey yapmak istediğini vurguladı.

Soruların ardından, TRT Genel Müdürü Şahin ve Hadise sözleşme imzaladı.

Toplantı salonundaki fonda kullanılan resmini görünce şaşıran Hadise, bunun 4-5 yıl önce Belçika'da ilk sahneye çıkışında çekilmiş fotoğraf olduğunu belirtti.