64-Bit Windows devri !

En güncel haberler burada....
Cevapla
Kullanıcı avatarı
göKhan.
Süper Yetkili
Süper Yetkili
Mesajlar: 2544
Kayıt: 12 Oca 2008 [ 17:09 ]

64-Bit Windows devri !

Mesaj gönderen göKhan. »

64-Bit Windows devri !

WinHEC: 64-Bit tabanlı Windows-PC'ler artışta.

MS'e göre, Windows'un 64-Bit'lik sürümlerine gösterilen ilgi artıyor. İşte bu artışın nedenleri...

Microsoft, WinHEC 2008 etkinliğinde, yeni bir bilgisayar alırken Vista'nın 64-Bit'lik sürümünü tercih eden müşteri sayısında sürekli artış olduğunu belirtti.

Bu senenin başında Windows Vista 64-Bit ile beraber satılmış bilgisayar sayısı neredeyse sıfır iken, şu anda bu oran yüzde 20 seviyesinde. Yaklaşık olarak senenin ortasından itibaren 64-Bit Vista ile donatılmış yeni bilgisayarlara olan talepte ciddi bir artış başladı. Eylül ayında ABD'de satılan PC sayısı yüzde 18 iken, bu oran ekim ayında yüzde 22'ye çıktı.

Resim

Microsoft'a göre 64-Bit işletim sistemine olan bu talebin birçok sebebi olduğunu söylüyor. Firmaya göre ana sebep, firmaların yüksek miktarda bellek kullanan bilgisayarlar üretmek istemeleri.

PC üreticileri için RAM kapasitesi sürekli daha da önem kazanan bir satış argümanı haline geliyor. Windows'un daha doğrusu işletim sistemlerinin sadece 64-Bit'lik sürümleri 4, 8 GB veya daha fazla bellek kullanımını desteklediği için bu tip bilgisayarlara talebin artmış olması çok mantıklı.

Windows çekirdeğinin geliştirilmesinden sorumlu olan Jon DeVaan bu sebeple donanım üreticilerinden Windows Vista ve halefi Windows 7 için sürücü geliştirirken 64-Bit sistemlerin yükselen pazar payını göz önünde bulundurmalarını rica etti. Zira ancak bu şekilde satılan sistemlerin kusursuz çalışması ve kullanıcıyı tatmin etmesi mümkün olabilir.Cevapla