Sovyetler NASA konuşmalarını dinliyordu

En güncel haberler burada....
Cevapla
Kullanıcı avatarı
göKhan.
Süper Yetkili
Süper Yetkili
Mesajlar: 2544
Kayıt: 12 Oca 2008 [ 17:09 ]

Sovyetler NASA konuşmalarını dinliyordu

Mesaj gönderen göKhan. »

Rus kozmonot: Sovyetler NASA konuşmalarını dinliyordu.

Rus kozmonot Yuri Baturin, komplo teorilerinin aksine Amerikalı Neil Armstrong'un Ay'a ayak bastığından kuşku duymadığını söyledi.

Resim

Baturin, Sovyetler Birliği'nin, NASA ile Apollo misyonları arasındaki bütün konuşmalardan haberdar olduğunu aktardı.

Rus Dili Merkezi'nin davetlisi olarak Türkiye'ye gelen Baturin, iki kez çıktığı uzaydan çektiği fotoğrafları Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nde sergiledi.

Cihan'ın sorularını cevaplayan 'Rusya Federasyonu kahramanı' Baturin, Sovyetler Birliği'nin 1960'lı yıllarda uzayda büyük rekabet içerisinde olduğu Amerikalıları dinlemek için çok gizli bir program uyguladığını aktardı.

Söz konusu yıllarda uzay çalışmalarında görev alan bir yetkilinin emekli olduktan sonra bu faaliyetleri açıkladığını belirten Yuri Baturin, dinleme görevinin başarıyla gerçekleştirildiğini söyledi.

"Sovyetler NASA ile Ay'a inme amacı taşıyan Apollo misyonları arasındaki tüm iletişimden haberdardı." diyen Baturin, Amerikalıların Ay'a ayak bastığından kuşku duyulmadığını vurguladı.

Komplo teorilerinin nasıl ortaya çıktığını da yorumlayan Rus kozmonota göre, Apollo 11'in başarısından ve çekilecek görüntülerin dünyaya ulaşacağından emin olamayan NASA, uçuş öncesinde stüdyoda bazı çekimler yaptı. Bu çekimler hakkında çıkan söylentiler de Armstrong'un 'insanlık için büyük' adımı stüdyoda attığı şüphelerini besledi.

Rus kozmonot Baturin, soğuk savaş yıllarındaki uzay rekabetinin artık yerini işbirliğine bıraktığın hatırlatarak, ABD hükümetinin bile çok masraflı olan uzay projelerini tek başına finanse edemediğine dikkat çekti.

NASA, şimdi 1972 yılında sona eren Apollo projesinin ardından Ay'a dönüş için hazırlık yapıyor. Amerikalılar, 2024 yılına kadar kurulması planlanan kalıcı Ay üssü için diğer ülkelerin uzay kurumlarıyla işbirliği yapmak istiyor.

İLK TÜRK ASTRONOTU UZAYA RUSLAR GÖTÜRMEK İSTİYOR

"Er ya da geç herkes bu dünyayı terk edip gidecektir. Kimse gittiği yerden dönmemiştir." diyen Rus kozmonot, kendisinin sayıları 500'den az olan şanslılar arasında olduğunu söylüyor.

Baturin, 13-25 Ağustos 1998 ve 28 Nisan-5 Mayıs 2001 tarihlerinde uzay uçuşları gerçekleştirmişti. Türk Hava Kuvvetleri, ilk Türk astronotu (Gökmen) uzaya göndermek için çalışmalara başlamıştı. Bunun için özellikle NASA ile işbirliğine önem veriliyor.

Vladimir Putin'in 2004 yılında devlet başkanı sıfatıyla gerçekleştirdiği Türkiye ziyaretinde Türk astronotu uzaya götürme sözü verdiğini hatırlatan Rus yetkililer de "Sözümüzün arkasındayız, Türk astronot hazır olur olmaz bunu yerine getireceğiz." diyor.Cevapla