O, Dünyanın En Zeki İkinci İnsanı

En güncel haberler burada....
Kullanıcı avatarı
Veda
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Mesaj gönderen Veda »

Resim

Çocukluğunda en büyük keyfi, eline geçirdiği gazetelerin bulmaca sayfalarındaki zeka sorularını çözmekti Mehmet Murat Sevim'in. İstanbul Atatürk Fen Lisesi'nde okurken bir dergi geçiyor eline. Yayın hayatına yeni atılan Akıl Oyunları Dergisi'nin ilk sayısı bu. Yıllarca gazetelerin bulmaca sayfalarında çözdüğü zeka sorularının her türünü ve daha zor olanını bu dergide bulunca çok seviniyor.

Bir yıl boyunca her sayısını takip ettiği dergide, Türkiye çapında zeka oyunları yarışmalarının yapıldığını öğreniyor. 'Katılmalıyım' diyerek hemen başvuruyor yarışmalara. 2004 yılında Dünya Zeka Oyunları Federasyonu'nun Türkiye temsilcisi olan Akıl Oyunları Dergisinin her yıl seçtiği Türk Beyin Takımı'na son dört yıldır birincilikle giriyor. Bununla da yetinmiyor Mehmet. Adını tüm dünyaya duyurma hedefiyle 27 Ekim-1 Kasım tarihleri arasında Belarus'ta düzenlenen 17. Dünya Zeka Oyunları Şampiyonası'nın yolunu tutuyor. 22 ülkeden 96 kişinin 'Dünyanın en zeki insanı' olmak için yarıştığı şampiyonayı Türkiye'nin elde ettiği en yüksek dereceyle bitiriyor. O şimdi 'Dünyanın ikinci en zeki insanı.'

O, dünyanın en zeki ikinci insanı

'Dünyanın en zeki üç insanı hangi ülkelerin vatandaşıdır?' sorusu karşısında sıralanan listelerin pek çoğunda Türkiye, ilk ona girer mi bilinmez. Bu bilinmezliği değiştirecek satırları okuyacaksınız şimdi. Çünkü, dünyanın ikinci zeki insanı, 20 yaşında bir Türk. Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü 3. sınıf öğrencisi Mehmet Murat Sevim, 27 Ekim-1 Kasım tarihleri arasında Belarus'un Minsk kentinde düzenlenen 17. Dünya Zeka Oyunları Şampiyonası'nda zorlu rakiplerini geride bıraktı ve 'Dünyanın en zeki ikinci insanı' unvanını kazandı. Bu başarı aynı zamanda Dünya Zeka Oyunları Federasyonu tarafından her yıl düzenlenen organizasyonda Türkiye'nin kazandığı en önemli derece. 22 ülkeden 95 kişinin yarıştığı şampiyonanın birinciliğini, son üç yıldır zirveyi kimselere kaptırmayan Alman Ulrich Voigt kazandı. Hatta bu, onun Zeka Oyunları Şampiyonası'nda altıncı birinciliği oldu. Üçüncülük kürsüsüne çıkan yarışmacı ise Amerika Birleşik Devletleri'nden Roger Barkan.

2008 Türk Beyin Takımı'nın (TBT) dört üyesinden biri olarak çıktığı Belarus yolculuğundan 'dünyanın en zeki ikinci insanı' unvanıyla dönen Mehmet Murat Sevim'in zekâ sorularına ilgisi, ciddi anlamda lise ikinci sınıfta başlamış. Daha önceleri gazetelerin bulmaca sayfalarındaki zekâ sorularını çözmekten hoşlandığını söyleyen Mehmet'in bu alana ilgisi, İstanbul Atatürk Fen Lisesi'nde eğitimine devam ederken Akıl Oyunları Dergisi'nin ilk sayısını almasıyla daha bir artmış. Bir sene kadar bu dergideki soruları büyük bir keyif alarak çözmüş Mehmet. Yine aynı dergiden, Türkiye çapında zekâ oyunları yarışmalarının yapıldığını öğrenmiş. "Bu yarışmalara katılmam gerektiğini düşündüm." diyen Mehmet, Dünya Zeka Oyunları Federasyonu Türkiye Temsilcisi Akıl Oyunları Dergisi ve Akıl Derneği tarafından seçilen TBT'ye son dört yıldır girme başarısını gösteriyor. Hem de hepsinde birinci olarak. Bu başarı sizi çok şaşırtmasın. Çünkü o, altın madalyalı bir olimpiyatçı aynı zamanda. Henüz liseliyken Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından düzenlenen Ulusal Matematik Olimpiyatları'nda takmış altın madalyayı boynuna. Bununla da bitmiyor tabii. Uluslararası Matematik Olimpiyatları'ndan da gümüş madalyayla dönmüş Türkiye'ye.

Mehmet Murat Sevim'in 'Dünyanın en zeki ikinci insanı' unvanını kazandığı 2008 serüveni, Belarus'taki şampiyonaya katılacak TBT'ye girebilme mücadelesiyle başlamış. Mehmet, ilk olarak geçtiğimiz haziran ayının başında yapılan eleme sınavını, ardından ağustos ayında İstanbul, Ankara ve İzmir'de düzenlenen yarı finali ve son olarak da 6-7 Eylül'deki İstanbul finalini aşmış. Birinci olarak TBT'ye girmeye hak kazanan Mehmet, Belarus'taki üç günlük yarışmayla ilgili şöyle konuşuyor: "İlk iki gün, bir iki saat süren ufak ufak bölümler yapıldı. Toplamda 12 bölüm oluyor. Bu bölümler sonunda herkes belli bir puan topluyor. Ben ilk günün sonuçları açıklandığında dördüncü, ikinci günün sonunda da ikinci sıradaydım. Bu ilk iki günün sonrasında bir final yapılıyor. En iyi 17 kişi finale kalıyor." İlk iki günü ikincilikle bitiren Mehmet, finale direkt katılma hakkı kazandığı için çok sevinmiş. İlk iki günün birinci ve üçüncüsünün de elde ettiği bu hak, finalde hedeflediği başarı adına Mehmet için iyi bir motivasyon olmuş. Şampiyonanın üçüncü gününde yapılan finalde, diğer gruplardan gelen iki kişinin de eklenmesiyle beş yarışmacı 'dünyanın en zeki insanı' olabilmek için yarışmış. Finalde beş soru çözdüklerini ifade eden Mehmet, bu beş soruyu en kısa zamanda çözenin birinci olacağı final hakkında şöyle konuşuyor: "İlk iki günün birincisi diğer finalistlere göre biraz daha süre avantajıyla başladı soruları çözmeye. İlk iki günün ikincisi olduğum için kısa da olsa benim de süre avantajım vardı. Final başladı. Sudokudaki gibi diyagramlar oluyor ve bizler onların içine sayılar yerleştirmeye çalışıyoruz. Meselâ, belli toplamlar verip o toplamları sağlayacak sayılar yerleştirin diyorlar. Beş soruyu ilk olarak Alman Ulrich çözdü. Ben ondan sonra bitirdim. Ulrich, sürenin tamamlanmasına 16 dakika kala çözmüştü soruları. Ben de 10 dakika kala bitirdim." 'Belarus'a giderken aklımda birincilik vardı.' diye konuşan Mehmet, bu yaşta kazandığı ikinciliğin de kendisi için çok önemli olduğunu söylüyor. Onun şimdiki hedefi ise önümüzdeki yıl Antalya'da düzenlenecek Dünya Zeka Oyunları Şampiyonası'nda özellikle Alman Ulrich'i geride bırakıp birinciliği göğüslemek. "Ülkemde bu başarıyı kazanmayı çok istiyorum." diyor. 'Bu başarılarını okul arkadaşların nasıl karşılıyor, senin gibi olmak istiyorlar mı?' diye sorduğumuz Mehmet, okul arkadaşlarının özellikle yurtdışında başarı kazandığı zaman çok sevindiklerini dile getiriyor. Birçok arkadaşının zeka oyunlarına ilgi gösterdiğini söyleyen Mehmet, "Bilgisayar mühendisliğinde okuyorum ve birçok arkadaşım zaten bu konuyla ilgili. Pek çoğu katılmak istiyor yarışmalara."
Dünyanın en zekileri seneye Türkiye'de

1992 yılında düzenlenmeye başlanan Dünya Zeka Oyunları Şampiyonası, her yıl farklı bir ülkede yapılıyor. Dört kişiden oluşan 'beyin takımı'yla bu şampiyonaya başından beri her yıl düzenli olarak katılan Türkiye, tarihinde ikinci kez bu şampiyonaya ev sahipliği yapma hakkı kazandı. Türkiye, 18. Dünya Zeka Oyunları Şampiyonası'nı almak için geçtiğimiz haziran ayındaki oylamada Sırbistan ile yarıştı ve kazandı. Böylece önümüzdeki yıl, yaklaşık 30 ülkeden 200'e yakın dünyanın en zeki insanı olmaya aday yarışmacı, Antalya'da bir araya gelecek. Bu önemli organizasyonun Türkiye'ye gelmesi, Dünya Zeka Oyunları Federasyonu Türkiye temsilcisi olan Akıl Oyunları Dergisi'nin girişimleri sayesinde oldu. Şampiyonanın favori ülkeleri ise ABD, Japonya ve Almanya. Fransa, Belçika, Macaristan, Çek Cumhuriyeti ve Türkiye üst sıraları zorlayan ülkeler.

Türk Beyin Takımı, şampiyonanın dokuzuncusu

Belarus'un Minsk kentinde düzenlenen 17. Dünya Zeka Oyunları Şampiyonası'nda yarışan 2008 Türk Beyin Takımı, Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi Mehmet Murat Sevim, ODTÜ Makine Mühendisliği yüksek lisans öğrencisi Salih Alan, Marmara Üniversitesi yüksek lisans öğrencisi Gülce Özkütük, uçak teknisyeni Barış Çakmak ve kaptan Volkan Dilber'den oluştu. 22 ülkeden 95 kişinin 'dünyanın en zeki insanı' olmak için yarıştığı şampiyonanın bireysel sıralamasında Mehmet Murat Sevim dünya ikincisi oldu. Son üç yılın birincisi Alman Ulrich Voigt, yine zirvenin sahibi olurken, Amerika Birleşik Devletleri'nden Roger Barkan şampiyonanın üçüncüsü oldu. TBT'nin diğer üyeleri Salih Alan otuzuncu, Gülce Özkütük elli dördüncü, Barış Çakmak ise yetmiş birinci oldu. Takım sıralamasında ise TBT, dokuzuncu sırada yer aldı.

Akıl Oyunları Dergisi

2003 yılında yayın hayatına başlayan Akıl Oyunları Dergisi, 2004'ten itibaren Dünya Zeka Oyunları Federasyonu Türkiye temsilcisi oldu. Dünya Zeka Oyunları şampiyonalarına katılan Türkiye Zeka Oyunları Takımı'na kısaca Türk Beyin Takımı (TBT) deniyor. TBT, yaş ve cinsiyet farkı gözetmeksizin iki ya da üç aşamalı bir yarışma sürecinin sonucunda en başarılı olan 4 kişiden oluşuyor. TBT üyeleri, o yıl yapılacak Dünya Zeka Oyunları Şampiyonası'nda ülkemizi temsil ediyor.

ÖNDER DELİGÖZ

Kullanıcı avatarı
tarla__kusu93
Süper Yetkili
Süper Yetkili

Re: O, Dünyanın En Zeki İkinci İnsanı

Mesaj gönderen tarla__kusu93 »

Tebrikler.Ülkemizden böle yarışmalar da derece alması iyi.Bizlerinde bulmaca çözmek,kitap okumak vs. şeylerle zekamızı geliştirmemiz lazım.

Kullanıcı avatarı
Veda
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Mesaj gönderen Veda »

Çok haklısın. Ama biz nerden köşe olunur, onlarla ilgileniyoruz genelde.

Kullanıcı avatarı
tarla__kusu93
Süper Yetkili
Süper Yetkili

Mesaj gönderen tarla__kusu93 »

:D :D Evet.Haklısın.Ama gerçekten kitap okuma da gelişmişlik düzeyimiz çok az.Yabancı ülkeler otobüste bile kitap okuyor.Yıllık ortalama 27 kitap okuyorlar.Bizde yıllık ortalama 1 kitap bile etmiyor. :( .Böylece zeka düzeyimiz gelişmiyor.İncelemelerime göre çok kitap okuyan arkadaşlarım derslere çalışmasa bile tenefüste 1 kere okuyup hemen kavrayabiliyorlar ve konu hakkında yorum yapabiliyorlar.Bide gördüğünü hemen ezberleyip aklında tutabiliyorlar.Ben de kitap okumaya başladım.Ama bu sıralar çok yavaş gidiyorum.Okul,dershane,sınavlar,Köstebekforum :D (bu aralar pek ilgilenmiyordum ama geri döndüm)derken hiç vakit kalmıyor.Bide tam okucam uyku bastırıyor.Uyuya kalıyorum :( :(

Kullanıcı avatarı
Veda
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Mesaj gönderen Veda »

Çok güzel ifade etmişsin.
Hem senin gibi bunun farkında olup da bir şeyler yapmaya çalışan o kadar az ki... Ya da bunu söylemeye cesaret eden. Sanki bir eziklikmiş gibi.
Şunu söyleyebilirim ben, Türkçe Öğretmenliğini okuyorum şu an, sınıfımda hocanın okuttuğu kitapların haricinde kitap alayım da okuyayım diyen yok denecek kadar az. Hatta onu bile alıp okumuyorlar. Hem de düşün Türkçe öğretmen adayları bunlar. Gerisini izaha gerek yok sanırım.

Ama insan istedi mi her şeyi yapabilir.

Yatmaya yakın kitap okursan uyuabilirsin. Kendimden biliyorum. ;)