Değişimden Korkanın Kaşığı Kırılsın!

En güncel haberler burada....
Kullanıcı avatarı
Veda
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Mesaj gönderen Veda »

Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir... Bazılarına göre bu söz fazlasıyla klişe gelmekte, bazılarına ise "Harbiden ya her şey değişiyor." dedirtmekte.

Okuduğun şehir, üniversite hatta fakülte insanı fazlasıyla değiştiriyor. Ben bu konuda kobay olabilecek bir gencim. Lisedeki arkadaşlarım beni görünce tanıyamıyorlar. İlkokul arkadaşlarımı ise hiç sormayın; yıllar sonra ilk buluşmamızda esprisine "Polat Alemdar gibi yüzümü değiştirdim." dedim, inandılar. Hatta 'Geçmiş olsun!' dileklerinde bile bulundular.

Üniversite kampüsümüzden daha uzak bir yere gidelim: Amerika'ya. (Bu cümle Amerika'da üniversite okuyanları kapsamamaktadır!) Amerika'da büyük bir değişim var. O değişimin adı: Barack Obama. Bir zamanlar siyahların ve beyazların kullandıkları tuvaletler bile ayrı olan bir ülkenin başında siyahi bir adam var. Eskiden zenciye kız verilmeyen Amerika'daki değişim bile değişimi yeterince açıklamıyor mu sizce? Zaten Barack Obama seçim kampanyası boyunca bir kelimenin altını çizdi: "Değişim." Belki de seçimi kazanmasındaki en büyük pay bu slogandı. Zira Amerikan halkı değişim istiyordu. Ayrıca değişim kelimesi en çok gençleri heyecanlandırdı. Ve bu sayede gençleri yakaladı Obama.

Bizim üniversitelerde 'değişim' diye bağırsan millet "Öğrenci değişim programı: Erasmus" diye algılar sanırım. Değişim' kelimesi nedense ülkemizde olumsuz algılanıyor. Belki de olaylara karamsar bakmaya alıştığımızdan kim bilir... Biz gençler değişmekten korkuyorsak vay halimize. Çünkü 'değişim'den korkanın bir şeyi değiştirirken eli titrer.

Hey sen! Hayali üniversiteye kapağı atmak olan genç. Değişmekten korkmamalısın. Eğer korkarsan üniversiteye girdikten 4 yıl sonra CV denilen kâğıt parçasını şirketlere gönderip beklemekten başka elinden bir şey gelmeyecek. Hey sen! Kendi işinin patronu olmak isteyen genç. Değişmekten korkmamalısın. Eğer korkarsan sonunda pes edip bir işe girip kendini patrona yağ çekerken bulabilirsin. Hey sen! Bilim adamı olmak isteyen genç. Değişmekten korkmamalısın. Eğer korkarsan üniversitelerdeki bu düzene isyan edip bilimden soğuyabilirsin. Hey sen! Âşık olduğun sanatı ölene kadar icra etmek isteyen genç. Değişmekten korkmalısın. Yoksa üç kuruşluk popüler kültüre yenik düşebilirsin.

Hey sen! Güzel bir gelecek hayal eden genç. Lütfen değişmekten korkma. Eğer korkarsan geleceğini fosilleşmiş insanların eline bırakmış olursun!

Nurettin ÖZDOĞAN