Deniz Feneri Gazze'de

En güncel haberler burada....
Kullanıcı avatarı
tarla__kusu93
Süper Yetkili
Süper Yetkili

Deniz Feneri Gazze'de

Mesaj gönderen tarla__kusu93 »

Türkiye'den giden insani yardım kuruluşları İsrail'in engellemelerine rağmen Gazze'ye malzemeyi ulaştırıyor.
İsrail'in saldırılarının ardından Gazze halkına yardım için Türkiye'den Mısır'a giden insani yardım kuruluşlarının, şu ana kadar Gazze halkına 30 bin dolarlık tıbbi, 350 bin dolar tutarında da gıda ve diğer yardım malzemesi ulaştırdığı bildirildi.

Türkiye'den Gazze'ye insani yardım ulaştırmak için Mısır'a giden Deniz Feneri, Yeryüzü Doktorları ve İsra Derneği yetkilileri, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şu ana kadar insani yardım kuruluşlarının temsilcilerinin Gazze'ye geçişine izin verilmediğini kaydetti.

Kendilerinin 6 gündür Refah Sınır Kapısı'nda beklediklerini ifade eden yetkililer, saldırılarla birlikte yıllardır ambargo altındaki Gazze'de ciddi bir insani kriz yaşandığını belirtti.

Deniz Feneri Derneği Uluslararası İlişkiler Müdürü Mustafa Tutkun, kendilerinin Gazze'ye geçişlerine izin verilmemesine rağmen, Türk halkının yardımlarının bir kısmının saldırıya uğrayan mağdur Filistin halkına ulaştırıldığını söyledi.

Şu ana kadar 30 bin dolar tutarında 1 kamyonluk tıbbi yardım ile 2 tır dolusu 350 bin dolar tutarındaki gıda ve insani yardım malzemesinin Gazze halkına ulaştığını ifade eden Tutkun, şöyle konuştu:

''Yaralı hastaların tedavisi ile ilgili Mısırlı yetkililerle yaptığımız görüşmelerde, bu tür taleplerin resmi kanallar aracılığı ile yapılması bize bildirildi. Biz de Türkiye'nin Kahire Büyükelçiliğine ve Dışişleri Bakanlığına başvuruda bulunduk. Filistin halkına yapılan yardımlar durmamalı ve Gazze'deki kardeşlerimiz yalnız bırakılmamalıdır.''