ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİ ve ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ

En güncel haberler burada....
Kullanıcı avatarı
swashbuckler
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen swashbuckler »

Ben farklı sebeplerle 4 kere gittim,askerlikle alakalı yani hobi amaçlı gidişlerimde de,sadece tabyaları görmek için gittiğimde de,şehitlik ziyaretlerimde de gördüğüm manzara pek de iç açıcı değildi.Gidersen,mesela,Bomba Tepe Muharebelerinin(ki ordumuzun da düşmanın da en büyük zayiatları gördüğü yer bu hatlardır) Zafer Rölyefleri,Sancaklar ve harbi komuta eden Mustafa Kemal Atatürk'ün sözleri yerine " OTOPARK" göreceksin.Düzenlemeyi yapan ilgili bakanlık böyle uygun görmüş...
Daha şehitlerimizin isimlerini yeni yeni yazmaya başlıyoruz,ordu kayıtlarında 52.000 şehit,248.000 zayiat'ın tüm kayıtları da "isim isim" mevcuttur Silahlı Kuvvetlerde üstelik.
Toplam 500.000 insanın ölmesine,yaralanmasına,hastalanmasına,yani insani vasıflardan vazgeçmesine neden olan bu savaşı layıkıyla anabilmek için,ne yazık ki,düşman mezarlıklarını gezmek gerekir.
Neyse ki şu son dönemde hem halk,hem Silahlı Kuvvetler,hem de Milli Savunma Bakanlığının özverileriyle şehitlikler toparlanmış,siperler düzeltilmiş,hatta bir süre "ahır" olarak kullanılan "tabya sığınakları" da temizlenmiş diye duydum.Bu yaz tekrar gideceğim,umarım layığıyla yapılmıştır.
Ben 1 defa kışın gittim,emin olun,boğazdan gelen sert rüzgar bile dayanıksız insanı en iyi ihtimalle zatürre eder,düşünün 4 lokmaya 1 zeytin katık eden Mehmetçiği.Yazın bile oldukça üşütür boğazdan gelen rüzgar.

Son bir not.253.000 bilinmesine rağmen,aslında toplam şehit sayımız 76.000'dir,Genelkurmay kaynaklı bilgiye göre. 258.000 toplam zayiatımızdır,Türkçesi "savaş dışı kalan personel".
Düşmanın da kayıpları da 45.000 ila 80.000 ölü olmak üzere yaklaşık olarak aynıdır.

Kullanıcı avatarı
Veda
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Mesaj gönderen Veda »

Ben de iki kez gittim. Ama birinde yaşım küçüktü. Tekrar gitmek istiyorum. Tekrar tekrar gitmek istiyorum... O havayı yılda bir kez olsun -en az- hissetmek istiyorum ki, yaşadığıma ve diğer her şeye şükredebileyim...

Kullanıcı avatarı
swashbuckler
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen swashbuckler »

Oraya giden bir Türk evladı,milletinin ne kadar "temiz" olduğunu anlayacaktır.Süngüsünden başka hiçbirşeye sahip olamayan Mehmetçik(ki birçoğunun süngüsü de YOKTUR) düşman toplarının,makinalılarının,hafif zırhlı tanklarının üstüne vücudunu bir mızrak gibi fırlatmış,düşmanın fenni üstünlüğünü çelik sinesiyle ezmiştir.Utanç vericidir tabi,kıt'alara hakim ol,sonra askerini koruyacak gemin olmasın,onu geçtim,herhalde bir komutan için "bir batarya günde 12 mermi atacaktır" emrini yazmaktan daha korkunç bir üzüntü olamaz.
Hiçbir kumandan kendisine emanet edilen ana kuzusuna "süngü tak!" emri verip,makinalı tüfek ve topçu engelleme atışlarının arasından düşman siperine,yani kısaca "mutlak ölüme" yollamak istemez.
İşte burda Türk Subayı ve diğerleri ayrımı çıkar.Türk Subayı bu emri verirse,en önde kendisi koşacaktır.Bu sadece "şahadet" olgusundan kaynaklanmaz,cephede subaydan daha gerekli birşey yoktur,bu aslında "subay duygusallığından" ibarettir.18'ine yeni basmış bir çocuğun topçu ve makinalı desteği olmadan ölüme koşması Türk Subayına "ar" ettirir.
Sanal kahramanlara ihtiyacımız yok ki,ecdadımız "kurşuna kafa atan" kahramanlarla dolu.Keşke o kahramanları anlatan,ve uganda işi olmayan,muhteşem diziler,filmler izleyebilsek.Ben her hafta sokaklarda "polat alemdarlar" görmekten sıkıldım artık!

Kullanıcı avatarı
Veda
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Mesaj gönderen Veda »

Çok haklısın. Bize gerçek kahraman lazım. Çocuklarımıza da göstermemiz gereken onlar!!