Sabiha GÖKÇEN'in Doğum Günü Kutlu Olsun

En güncel haberler burada....
Kullanıcı avatarı
swashbuckler
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Sabiha GÖKÇEN'in Doğum Günü Kutlu Olsun

Mesaj gönderen swashbuckler »

Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK'ün manevi kızı ve ilk Türk kadın savaş pilotu Sabiha GÖKÇEN'in doğumgünü kutlu olsun.

Türk Milleti'nin bağrından daha nice Sabiha GÖKÇEN'ler çıkması dileğiyle
Resim

Gökçen, brövesini aldıktan sonra Eskişehir’deki 1.Hava Alayı’nda 6 ay görev yaptı, bu sırada Trakya ve Ege manevralarına katıldı.

1937 yılında Tunceli harekatına katılan Gökçen, bu harekattaki rolü ile "dünyanın ilk kadın savaş pilotu "oldu.

Tunceli dönüşü, bir törenle kendisine Türk Hava Kurumu Murassa (İftihar) Madalyası verildi. 30.Ağustos.1937 de askeri uçuş brövesi aldı.

Resim

Sabiha Gökçen'in hatıralarından;
“ Eskişehir’de Tayyare Alayı’nda staj gördüğüm günlerden birinde uçuştan indiğimde bölükteki fevkaladelik dikkatimi çekti. Hemen sordum. Bizim bölüğün Dersim Harekatı’na katılma emrinin geldiğini söylediler. Kalbim küt küt atmaya başlamıştı. Derhal bölük kumandanımıza koştum o bölükte olduğuna göre, elbette ben de gidecektim. Ancak kumandan hiç de beklediğim cevabı vermedi. Alay kumandanına başvurmamı söyledi sadece....
Bu sefer alay kumandanına koştum. Evet, gidebilirdim. Ama özel müsaade lazımdı. Bir kadın pilotun askeri harekata katılmasına tek başına karar veremiyordu. Bunun içinde vakit yoktu. Çünkü bölük ertesi gün gidecekti. O zamanın tayyareleri bir kalkışta çok uzun mesafeyi katedemedikleri için orada inecek, yeniden havalanacaklardı. Bunu bir fırsat saydım ve benimde Ankara’ya kadar arkadaşlarımla uçabilmem için izin istedim. Bu masum isteğim kabul edilince bende bölükle birlikte yola çıktım.
Ankara’ya vardığımda hava kararıyordu. Hemen Çankaya’ya koştum. Atatürk beni karşısında görünce, önce hayret etti. Arzumu anlamıştı. Daha doğrusu kendisine isteğim iletilmişti. Bu bakımdan ben daha birşey söylemeden Atatürk konuşmaya başladı. Benim böyle bir harekata katılmamın güçlüğünü dile getiriyordu.
Sabiha GÖKÇEN, sakin görünüşlü bir insandı. Heyecanını fazla belli etmeyen, tatlı bir konuşma üslubu vardı. O günde öyle yapmış olmalıki, Atatürk onun dileğine hayır diyememiş, fakat şu uyarıda da bulunmayı ihmal etmemişti : “ Bak GÖKÇEN, seni çok takdir ederim. Orada da görevini başaracağına inancım tam. Ancak çarpışacağın insanların eline düşersen, sana fena muamele etmelerinden korkarım. Buna çok üzüleceğimi bilirsin.”
Sabiha GÖKÇEN birden gürlemiş, “ emin olunuz” demiş, “ kendimi onlara diri diri teslim etmem.”
İşte bu anda Atatürk birden tabancasını uzatmış, hiç birşey söylemeden...
Genç havacı kızımız gerçekten Dersim Harekatı’na katılarak, erkek pilot arkadaşları gibi görevini başarıyla yerine getirmişti...

harekattan resimler;
Resim
Resim
Resim