Petrol Ofisi zarar ilan etti

En güncel haberler burada....
Cevapla
Kullanıcı avatarı
tarla__kusu93
Süper Yetkili
Süper Yetkili
Mesajlar: 2167
Kayıt: 30 May 2008 [ 21:22 ]

Petrol Ofisi zarar ilan etti

Mesaj gönderen tarla__kusu93 »

Resim
Petrol Ofisi, yılın ilk çeyreğinde 32 milyon lira net zarar açıkladı. Petrol Ofisi, geçen yılın ilk çeyreğini de 41 milyon lira zararla kapatmıştı.

Petrol Ofisi, yılın ilk çeyreğinde 32 milyon lira net zarar açıkladı. Yılın ilk çeyreğinde 32 milyon lira zarar açıklayan Petrol Ofisi, geçen yılın ilk çeyreğini de 41 milyon lira zararla kapatmıştı.

Petrol Ofisi'nden yapılan açıklamaya göre, şirketin net satış tutarı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14 oranında azalarak 2 milyar 920 milyon liraya gerilerken, faiz, vergi ve amortisman öncesi karı ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 41 artarak 204 milyon liraya yükseldi.

Yılın ilk çeyreğinde 32 milyon lira zarar açıklayan Petrol Ofisi, geçen yılın ilk çeyreğini de 41 milyon lira zararla kapatmıştı.

Petrol Ofisi Üst Yöneticisi (CEO) Melih Türker, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, ''krize karşı en iyi panzehir yatırımdır'' anlayışıyla yatırımlarına aralıksız devam ettiklerini kaydetti.

Bayileri, çalışanları ve onların aileleriyle birlikte ''Büyük Petrol Ofisi ailesi'' olarak Türkiye için katma değer yaratmaya devam ettiklerini belirten Türker, 2009 Ocak ayında yeni Batman Terminalini hizmete soktuklarını, entegre bir petrol ve gaz şirketi olma yolunda da önemli bir adım attıklarını ve Türkiye'nin en büyük ve önemli off-shore doğal gaz projesi olan Güney Akçakoca sahasına da KDV hariç 55 milyon dolar yatırımla ortak olduklarını hatırlattı.

Ekonomik ve sınai ticaret faaliyetlerinin en önemli göstergesi olan motorin tüketiminin, 2008 yılı son çeyrekten itibaren yavaşlama eğilimine girdiğini ve özellikle 2009 şubat ayında yüzde 12 gerilemeyle en düşük seviyesine ulaştığını bildiren Türker, şunları kaydetti:

''Bunun yanı sıra 2007 yılından beri devam eden benzinden oto LPG'ye olan şiddetli geçiş 2009'da da sürüyor. 2009 yıl ortası itibariyle toplam oto LPG tüketiminin benzini geçmiş olacağını öngörüyoruz. Ekonomik krizin etkilerinin devam etmesi ile 2009 ilk altı ay ve yıl sonu tüketim tahminleri, ilk çeyrekteki rakamlara benzer bir gelişim gösterecektir. Bu tahminler özellikle motorin tüketiminin 2009 yılının ilk altı ayında düşme eğilimini devam ettireceği yönündedir. Oto gazın ise benzini ikame etme eğilimine devam edeceği ve böylece benzin tüketiminin 2009 yılı sonunda 2 milyon tonun altına inebileceğini göstermektedir.

2009 yılına özellikle motorin fiyatlarındaki dalgalanmalar neticesinde akaryakıt da dahil olmak üzere tüm taşımacılık sektörü için belirsizliğin getirdiği riskler ve buna bağlı endişelerle girdik. Ancak tüm tutku ve enerjimizle tüm işlerimize pozitif bakarak endişeleri fırsata ve ekonomiye katkıya dönüştürmek üzere yoğun bir şekilde çalışıyoruz.''Cevapla