Büyük Ödül Türk'lerin!

En güncel haberler burada....
Kullanıcı avatarı
göKhan.
Süper Yetkili
Süper Yetkili

Büyük Ödül Türk'lerin!

Mesaj gönderen göKhan. »

Resim
Intel ISEF’te Büyük Ödül’ü Türkiye’nin Genç Bilimcileri Kazandı.

Dünyanın en yenilikçi ve lider teknoloji şirketi Intel’in her yıl düzenlediği Intel Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı (ISEF), 10-15 Mayıs tarihleri arasında ABD’nin Nevada eyaletindeki Reno kentinde düzenlendi. Yaklaşık 50 ülke ve bölgeden fikirlerini paylaşmak, son teknolojilere dayanan projelerini göstermek, 4 milyon dolarlık burs ve ödüller için yarışmak üzere bin 500’den fazla genç bilimciyi bir araya getiren ve dünyanın en büyük üniversite öncesi bilim yarışması olan ISEF’te Takım Projeleri Büyük Ödülü’nü, yarışmaya Türkiye adına katılan İstanbul Erkek Lisesi’nden Murat Aslan ve Erdem Başeğmez kazandı.

Tüm dünyadan genç bilimciler buluşturan yarışmada Türkiye’yi, birlikte geliştirdikleri “Nikel-Titanyum Alaşımını Kullanarak Hareket-Denge Sistemleri Geliştirilmesi ve Sistemlerin Etkilerinin Karşılaştırılması” isimli projeleriyle Fizik dalında temsil eden Murat Aslan ve Erdem Başeğmez, Büyük Ödül’ü aldı.

Türkiye’den ISEF’e katılan projeler
TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması, 1969 yılından bu yana her yıl düzenleniyor. Ortaöğretim öğrencilerinin yaratıcı yönlerinin ortaya çıkarmak ve bilimsel araştırma yapmaya teşvik etmek amacıyla yapılan yarışma, Bilgisayar, Biyoloji, Fizik, Kimya, Matematik, Yerbilimi ve bu yıl eklenen Sosyoloji ile toplam yedi dalda gerçekleştiriliyor. Türkiye’yi bu yıl Intel ISEF’te temsil eden projeler de, ülke çapında 12 bölge merkezine yapılan toplam 1.925 başvurunun farklı üniversitelerden öğretim üyelerinin oluşturduğu jüriler tarafından değerlendirildi ve belirlenen 639 proje aynı bölge merkezlerinde sergilendi. TÜBİTAK finalinde derece alan öğrenciler, maddi ödülün yanı sıra aldıkları dereceyle orantılı olarak ÖSS’ye girdikleri ilk yıl kullanabilecekleri ek katsayı uygulamasından yararlanabiliyor.