ÖSS Sona Erdi!

En güncel haberler burada....
Kullanıcı avatarı
Veda
Fanatik Üye
Fanatik Üye

ÖSS Sona Erdi!

Mesaj gönderen Veda »

ÖSS Sona Erdi!

ÖSS, Türkiye'de tüm il ve bazı ilçe merkezleri ile KKTC'nin başkenti Lefkoşa'da toplam 4 bin 602 binada, 70 bin 850 salonda gerçekleştirildi. Sınav, saat 09.30'da başladı ve tek oturumda 195 dakikada tamamlandı.

Sınavda bina sorumlusu, bina yöneticisi, salon başkanı, gözetmen, hizmetli ve nakil kuryesinden oluşan 207 bin 857 kişi görev yaptı.

Sabah erken saatlerde sınava girilecek binalara gelmeye başlayan adaylar, kimlik kontrolleri yapılarak saat 09.00'dan itibaren salonlara alındı. Adayların cep telefonu ve kopya çekmelerini sağlayabilecek araç gereçlerle sınava girmelerine izin verilmedi.

Salonlara yerleştirme işlemlerinden sonra adaylara, sınavla ilgili kurallar hatırlatıldı ve soru kitapçıklarının dağıtılmasının ardından, saat 09.30'da sınav başladı. Soru kitapçıkları, kopyanın önlenmesi amacıyla farklı türlerde basıldı.

Adayların, sınav başladıktan sonra ilk 90 dakika ve son 15 dakika içinde sınav salonunu terk etmeleri yasaklandı.

Kurallara uymadığı ve kopya çektiği tespit edilen adayların sınavları iptal edilecek.

Sınavda, 30'ar soruluk toplam 8 test yer aldı. Ön lisans programlarını tercih edecek adayların ilk 4 testi yapmaları, lisans programlarını tercih edecek adayların ise bu 4 teste ek olarak, alanları doğrultusundaki 2 testi daha yapmaları istendi.

SONUÇLAR

Sınav sonuçlarının Temmuz ayının ortalarında açıklanması planlanıyor. Sınav sonuçları ÖSYM'nin internet adresinden duyurulacak.

ÖSS test soru ve cevapları, bugün saat 15.00'den itibaren htttp://oss2009-sorular.osym.gov.tr adresli internet sayfasından açıklanacak.

Sınav değerlendirilirken, ÖSS-SÖZ-1, ÖSS-SAY-1, ÖSS-EA-1, ÖSS-DİL, ÖSS-SÖZ-2, ÖSS-SAY-2 ve ÖSS-EA-2 puanları hesaplanacak.

Sınavda, ön lisans ve Açıköğretim programlarını tercih edebilmek için 145, lisans programlarını tercih edebilmek için de 165 baraj puanı aşmak gerekiyor.

Sınavın 120 soruluk ilk kısmını yanıtlayan, yani EA-1, Söz-1 ve Say-1 puanı olan adaylar, meslek yüksek okullarını (Sınavsız geçişten sonra boş kalan kontenjanlara yerleşebilmek için), açık öğretim ön lisans programlarını, Açık öğretim lisans programlarını (İngilizce Öğretmenliği hariç) ve özel yetenek sınavı sonuçlarına göre öğrenci alan lisans programlarını tercih edebilecek.

Bu puanlar, ayrıca mesleki ve teknik orta öğretim kurumlarından mezun olanların kendi alanlarında ek puanla girilen yüksek öğretim programlarına (Mesleki eğitim fakültesi, teknik eğitim fakültesi, endüstriyel sanatlar eğitim fakültesi, ticaret ve turizm eğitimi fakültesi, ilahiyat fakültesi; eğitim fakültelerinin bilgisayar ve öğretim teknolojileri, okul öncesi, anaokulu, üstün zekalılar, zihin engelliler, görme özürlüler ve işitme engelliler öğretmenlikleri; sağlık yüksek okulu, turizm işletmeciliği ve otelcilik yüksek okulu, turizm ve otel işletmeciliği yüksek okulu, endüstriyel sanatlar yüksek okulu, sivil havacılık yüksek okulu, uygulamalı yabancı diller yüksek okulu, bankacılık ve sigortacılık yüksek okulu, uygulamalı bilimler yüksek okulu ve bu türdeki okullara) yerleşmek amacıyla kullanılacak.

Say-2, Söz-2 ve EA-2 puanları da mesleki ve teknik orta öğretim kurumlarından mezun olanların kendi alanlarındaki ek puanla girilen yüksek öğretim programları ile açık öğretim lisans programları dışındaki 4 ve daha fazla yıllık lisans programlarına giriş amacıyla kullanılacak.

Dil puanı da sadece yabancı dil ağırlıklı puanla öğrenci alan tüm lisans ve ön lisans programları için geçerli olacak.

Üniversitelerin dil ile ilgili bölümlerinde okumak isteyen adaylar da 21 Haziran Pazar günü gerçekleştirilecek Yabancı Dil Sınavı'na (YDS) katılacak. YDS'de 32 bin aday ter dökecek.

Kullanıcı avatarı
süpürgesiz_cadı
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

ÖSS Sona Erdi!

Mesaj gönderen süpürgesiz_cadı »

evet çok şükür büyük bir yük kalktı üstümden :D
ablam girdi ama ben girmiş kadar oldum :heh:

Kullanıcı avatarı
swashbuckler
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

ÖSS Sona Erdi!

Mesaj gönderen swashbuckler »

Umarım bir gün üniversite mezunlarının tamamına iş bulabilecek bir sisteme sahip oluruz da öss denen profesyonel ezberci yarış atı yetiştirme sisteminden tüm genç arkadaşlarım kurtulur...Bu aptal sistem yüzünden memleket ezberci zombilerle doldu,verimlilik 0...

Kullanıcı avatarı
FB Rh (+)
Forumun Abisi
Forumun  Abisi

ÖSS Sona Erdi!

Mesaj gönderen FB Rh (+) »

HAYIRLISI OLSUN

Kullanıcı avatarı
tarla__kusu93
Süper Yetkili
Süper Yetkili

ÖSS Sona Erdi!

Mesaj gönderen tarla__kusu93 »

Bencede hayırlısı olsun.
Dünyadaki hiçbir sistem bütün insanları memnun edemez.Sistem ne kadar mükmemmel olursa olsun herkesi memnun edemez.Bu sene değişecek ama yine sonuç aynı olacak.

Kullanıcı avatarı
dikenüstünde
Süper Yetkili
Süper Yetkili

ÖSS Sona Erdi!

Mesaj gönderen dikenüstünde »

tarla__kusu93, katılıyorum sana ;) haklısın.

Kullanıcı avatarı
yeL DegirmeNi
Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

ÖSS Sona Erdi!

Mesaj gönderen yeL DegirmeNi »

şuanlık en ii öss sistemidir. o kadar genç nasıl gırecek unıvest. ? lıselerdeki not ve sınav sıstemlerını bılıyoruz kım kıme .... hele ortak sınavlar yanı tam ortak yapılıyo öğrencı bu not ortalamasıyla gelse unı. ? malum egitim seviyesi duşüyor iice görüyoruz gençlik ne halde.... :(( :((

Kullanıcı avatarı
swashbuckler
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

ÖSS Sona Erdi!

Mesaj gönderen swashbuckler »

yeL DegirmeNi, sadece şu anlık iyi. Ama ideal falan değil.
İdeal olan %5 doğal işsizlik sınırı dışında devamlı hareketli olan iş gücünü,ezberci (teorik) değil,hareketli (pratik) eğitimle donatmak,yetenekleri dahilinde verilecek en verimli eğitime tabi tutmak ve iş kollarına dağıtmaktır. Bu kaliteli işgücü sağlar. Kimse öss'yi savunmasın,birçok öğrenci "ezber bozduğu" için Türkiyenin komşularını saat yönünde sayamaz bile...
Tabi bazı arkadaşlar için ütopik gelecek...Ama siz bir üniversiteli olun,o zaman demek istediğimi anlayacaksınız...

Ha o kadar genç niye üniversiteye giremiyor?
1-iş olanakları az
2-öğretim görevlisi az

Üniversite öğrencileri öğretim görevlisi olmak istemiyor bile...Neden?
Kendilerini kurtarmaktan başka birşey düşündükleri yok...Benim bölümümün yarısı kapağı bi kuruma atsak da kurtulsak diye düşünüyor,bu ders içi bir anketin bize gösterdiği bir veridir.Çoğunun ideali bile yok...
Bazılarına sorduk,gerçekleşen en büyük idealiniz neydi diye...
"öss" dediler...Şahsen utandım,ama daha çok üzüldüm...Çünkü onları bu hale getiren şey,bu sistem.

Bu sorun çözülür mü? elbette çözülür...
Sokaklarda tamamı Türk tasarımı ve üretimi arabalar gördüğünüzde,tamamen Türk Malı gelişmiş mobil iletişim cihazları ürettiğimizde,semalarımızda bizim tasarladığımız uçaklar,helikopterler dolaştığında,yani kısaca "biz yapıyoruz işte!" dediğimiz gün,zaten öss falan müzelik olmuş olur...Torunlarınız da gider,oraları görür,sizlere üzülür.

Kullanıcı avatarı
Veda
Fanatik Üye
Fanatik Üye

ÖSS Sona Erdi!

Mesaj gönderen Veda »

Son yazdıkların çok güzel düşünceler. İnşaallah biz de geç olmadan görürüz o günleri, torunlarımız tarafından acınacak durumda olmayız.
Katılıyorum, üniversitede sınıftaki arkadaşların hayattaki en büyük engeli ÖSS olmuş. Nedir bu yaaa? Sanki her şey ona bağlı. Kafalarında öyle bir büyütmüşler, öyle bir büyütmüşler ki, artık üniversiteye adım attıktan sonra ileriye yönelik hiç ama hiçbir hedef yok. Ne oldu? Vardı, geçti. Eeee?.. Üniversite elbette biter, iki yıl olmaz beş yıl olur yine biter. Hani bunun gayreti, yaratıcılığı, üreticiliği, kendini geliştirmesi? YOK! Çünkü köreltilmişiz bu sistemlerle.

Kullanıcı avatarı
yeL DegirmeNi
Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

ÖSS Sona Erdi!

Mesaj gönderen yeL DegirmeNi »

swashbuckler, canım üniversiteli olmadıgımı nerden cıkarıyosun ii bir gözlemcıyımdır merak etme kasadakı bıkac elma curuk dıye hepsını atmam en kısa zamanda curuklerı temızlemeye/onarmaya calısırım .... guzel ve efdal fıkrın var ;)