Dikkat! Bilgisayarlar tehdit altında!

En güncel haberler burada....
Kullanıcı avatarı
BHR
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Mesaj gönderen BHR »

Resim

Elektrik hatlarından bile bilgi çalıyorlar...

İnternetten önce yerel ağın icadı ile başlayan dijital bilgi hırsızlığı, yeni bir yöntemle bambaşka bir mecraya geçiyor. Bilgisayar korsanlarının, elektrik hatlarından bilgi çalabildiği iddia edildi.

AA muhabirinin çeşitli güvenlik sitelerinden derlediği bilgilere göre, sadece bilimkurgu filmlerinde olduğu ve ''şeytanın aklına gelmediği'' düşünülen yeni tür bilgi hırsızlığı, tüm dünyadaki bilgisayarları tehdit altına alabilir.

ABD'nin Las Vegas şehrinde bu ay sonunda gerçekleştirilecek ''Güvenlik Kongresi''nde, elektrik hatları üzerinden nasıl bilgi hırsızlığı yapıldığının kamuoyuna açıklanacağı belirtiliyor.

Haberin, ilgili internet siteleri üzerinden duyulmasının ardından, hem ''iyi niyetli'' korsanlar hem de güvenlik yazılımı üreten şirketler, konu üzerine eğilerek, ''kötü niyetli'' korsanları engellemenin yollarını araştırmaya başladı.

İnternet forumlarındaki bilgilere göre, bilgisayar korsanları, bilgi çalmak için ''kabloları dinleme'' tekniği kullanıyor. Buna göre, bir bilgisayar kullanıcısı, klavyesine her bastığında tuş, atanmış harfi ekrana taşımak için elektrik sinyali gönderiyor, bu sinyali koruyan herhangi bir önlem de bulunmuyor.

Korsanlar, kendi bilgisayarlarını şehir elektriğine bağladıktan sonra, elektrik kullanılan diğer prizleri tespit ediyor, elektrik hattını ''dinlemeye'' başlıyor ve o hatta bağlı bir bilgisayar bulduklarında özel bir yazılım ile elektrik sinyallerini alarak bunları harf ve sayılara çeviriyor. Bundan sonrası da elde ettiği bilgiye göre siber korsanın insafına kalıyor.

Ancak kablosuz klavye ya da elektrik hattına bağlanmamış bir dizüstü bilgisayarda çalışılıyorsa bu yöntem bir işe yaramıyor.

Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Mesaj gönderen VSaBaH »

Yok artık... O kadar hack yöntemi duymuştum da bunu ilk kez duyuyorum.

Pes doğrusu...

Teşekkürler Bahar ;)
 !
REKLAMLARA YAPILAN TIKLAMA BİZİM TEK GELİR KAPIMIZDIR. LÜTFEN ADBLOCK TARZI EKLENTİLERLE REKLAMLARI ENGELLEMEYELİM. BİZE EN GÜZEL TEŞEKKÜRÜ BU ŞEKİLDE YAPABİLİRSİNİZ. TEŞEKKÜRLER...

Resim

Kullanıcı avatarı
dikenüstünde
Süper Yetkili
Süper Yetkili

Mesaj gönderen dikenüstünde »

Kablosuz klavye almak istiyordum zaten o zamana kadar şarjla mı idare etsem ki =)
Bana dayanmaz ama.

Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Mesaj gönderen VSaBaH »

dikenüstünde yazdı:Kablosuz klavye almak istiyordum zaten o zamana kadar şarjla mı idare etsem ki =)
Bana dayanmaz ama.

Bizlerin klavye hareketlerini inceleyerek ancak banka işlemlerimizden hesabımızı ele geçirebilirler ki o da artık mümkün değil çünkü şifre girişleri sanal klavyeyle yapılıyor artık. Onun için endişelenecek bir durum söz konusu değil bizler için... Bir de mail hesaplarımızı falan ele geçirebilirler belki ama mail hesabı ele geçirmek için öyle bir sistem kullanmak abes kaçar. :)

Ama ileride bilgilerinizin çalınma ihtiyacı duyulacağı stratejik kişilerden olursanız işte o zaman buna bir önlem almak zorundasınız.
 !
REKLAMLARA YAPILAN TIKLAMA BİZİM TEK GELİR KAPIMIZDIR. LÜTFEN ADBLOCK TARZI EKLENTİLERLE REKLAMLARI ENGELLEMEYELİM. BİZE EN GÜZEL TEŞEKKÜRÜ BU ŞEKİLDE YAPABİLİRSİNİZ. TEŞEKKÜRLER...

Resim

Kullanıcı avatarı
lublub..
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Mesaj gönderen lublub.. »

bende hackerdam arkadaşımın zoruyla, neredeyse mahkemelik oluyorduk :)...(uzun bir anı anlatmaya değmez)..

Hackerlık iyice gelişiyor sölüm :sagolun: