Danıştay'ın katsayı kararına Beyazıt'ta protesto(04.12.09)

En güncel haberler burada....
Kullanıcı avatarı
myimmortal
Aktif Üye
Aktif Üye

Danıştay'ın katsayı kararına Beyazıt'ta protesto(04.12.09)

Mesaj gönderen myimmortal »

LİNKİ GÖREBİLMEK İÇİN LÜTFEN KAYIT OL VEYA GİRİŞ YAP!

İSTANBUL -İHA- Danıştay'ın, YÖK'ün katsayı eşitsizliğini kaldıran kararını iptal etmesini protesto eden yüzlerce öğrenci ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri Beyazıt'ta eylem yaptı. Karara tepki gösteren öğrenciler, "Eğitim hakkımız engellenemez" şeklinde slogan attı.
Mazlum-Der'in de aralarında bulunduğu çeşitli sivil toplum örgütü üyeleri ile imam hatip liseli öğrencilerden oluşan yaklaşık bin kişilik grup Beyazıt Meydanı'nda toplandı. "Katsayı zulmünü lanetliyoruz" yazılı pankartlar açan öğrenciler, "Danıştay'a selam direnişe devam", "Eğitim hakkımız engellenemez", "Danıştay şaşırma sabrımızı taşırma", "Cübbeli darbeye artık son" şeklinde de sloganlar attı.
Eyleme katılarak öğrencilere destek veren gazeteci-yazar Abdurrahman Dilipak, yaptığı konuşmada İsviçre'de minareleri yasaklayan zihniyetle Ankara'da YÖK'ün kararını iptal eden zihniyetin aynı olduğunu savundu. Dilipak, Danıştay'ın bu kararının Türk Silahlı Kuvvetlerinin dayatmasıyla alındığını iddia ederek, "Karar juristokratik bir darbedir. Bugün yargıçlar cuntasıyla karşı karşıyayız. Karar 28 Şubat'ın devam ettiğinin bir göstergesidir" diye konuştu.
Güngören İmam Hatip Lisesi öğrencisi Şeymanur Berk ise bu kararın yüksek yargının halkla kavgalı olduğunun bir göstergesi olduğunu iddia ederek, "Eşitlik ve adalet duygusunu zedeleyen bu karara boyun eğmeyeceğiz. Siz set çekseniz de, biz okusak da okumasak da değerlerimizle dimdik ayakta durmayı öğrendik" dedi.
2007 yılında ÖSS Türkiye 4.'sü olmasına rağmen katsayı eşitsizliği nedeniyle üniversiteye giremediğini belirten Abdulkerim Buğra Şimşek de özgürlük yürüyüşlerinin devam edeceğini kaydetti. Şimşek, "2007 ÖSS'de 3 yanlış yaptım ve Türkiye 4.'sü oldum. İstediğim herhangi bir üniversiteye girebilecekken 14 bininci sıralardaki öğrencilerle aynı statüye koyuldum. Bu nasıl bir adalet" şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından bir süre daha slogan atan grup, olaysız şekilde dağıldı.
ÖMER FARUK AYDEMİR