Windows 7'lerden Windows 8'lere.

En güncel haberler burada....
Kullanıcı avatarı
ShiftlesS
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi

Mesaj gönderen ShiftlesS »

Windows 8 hakkında cevabı merak edilen soruya cevap arıyoruz: Yeni Windows'un farkı ne olacak?

Microsoft Windows 7'yi bitirince oturup paraları saymaya başlamadı. Windows Phone 7'de, Silverlight'da ve mobil cihazlar için çalışmalar devam ediyor. Microsoft işletim sistemi piyasasının kralı olsa da, her alanda kıran kırana bir rekabet söz konusu.

Windows 8 de elbette üzerinde çalışılan konulardan birisi. Microsoft'un ağzını bu konuda bıçak açmıyor, ancak Windows çalışmalarını takip ederek adı ne olursa olsun, dünyanın en önemli işletim sisteminin geleceğine bakmak mümkün.

Bulut bilgi işlem sistemlerinin, cep telefonlarının, netbookların ve tablet cihazların önem kazandığı günlerdeyiz. Microsoft'un çalışmalarına da damgasını vuran bu oluyor. Taşınabilir cihazların donanım özellikleri, masaüstünden çok farklı. İşte bu da yazılım geliştirmede farklı soruları ve cevapları beraberinde getiriyor.

Ne Intel, ne de AMD...

Mobil alanda donanım farklarından bahsederken, en önemli fark işlemciler oluyor.

Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda Intel ve AMD iki standart marka olduğu için işler kolay. Ancak cep telefonlarında ve mobil cihazlarda, düşük enerji tüketimi çok önemli olduğu için, farklı işlemciler geliştirildi.

Örneğin ARM tabanlı işlemciler hem güçlü, hem de verimli ve oldukça yaygın kullanıma sahip. Windows'un mobil atılımları devam ettiği için ister istemez bir soru doğuyor "Windows 8 ARM işlemcileri destekleyecek mi?"

Standart masaüstü mimarilerden farklı bir mimariye sahip olan bu işlemcinin ve belki de başka alternatiflerin desteklenmesi eninde sonunda kaçınılmaz gibi görünüyor.

Cep telefonlarından masaüstüne

Microsoft bu konuda yine sessiz kalsa da, şirketin Windows kernel çekirdeği konusunda önde gelen ismi Mark Russinovich'in bir ARM sürümü geliştirdiğine yönelik dedikodular var.

Windows 8 çıktığı zaman dünya çok daha mobil bir hal alacak. Mobil internet cihazlarının önem kazandığı bir yerde de Microsoft'un işletim sistemi gelirlerini koruyabilmesi için çok farklı platformlarda, verimli bir yazılıma imza atması gerekiyor.

İş sadece işletim sistemiyle de bitmiyor, Silverlight gibi teknolojiler ve .NET üzerinde yoğun çalışmalar sürüyor. En önemlisi, cepte, masaüstünde, dizüstünde, elde... Nerede olursa olsun bütün bilgisayarların uyum içinde çalışabilmesi.

Masaüstü nasıl etkileniyor?

Microsoft'tan Windows Phone başkan yardımcısı Scott Guthrie geçtiğimiz günlerde çok ilginç bir açıklamaya imza attı "Windows Phone için Silverlight çalışmaları masaüstünü de ekileyecek"

Bunun sebebi ise çok basit, Microsoft mobil cihazların kısıtlı ihtiyaçlarının zorlaması yüzünden, pek çok platformda çalışan Silverlight gibi teknolojileri optimize ediyor. Bu optimizasyon normalde masaüstünün güçlü donanımıyla gerekli görülmüyordu. Ancak zaten geliştirilen optimizasyon teknolojileri artık masaüstüne de yansıyor.

Microsoft'un farklı platformlardaki çalışmaları, birbirine sinerji bonusu katıyor ve toplam tecrübeyi iyileştiriyor. Bütün bu gelişmeler ışığında, çok daha uyumlu ve verimli bir bilgisayar tecrübesine doğru yol alıyoruz.

vetejnoloji.com

Kullanıcı avatarı
dikenüstünde
Süper Yetkili
Süper Yetkili

Mesaj gönderen dikenüstünde »

Vista çabuk geçti. Zaten güzel de değildi.
Windows 7 beğenildi benim gördüğüm kadarıyla, pek 7'yi bıraktırmaz gibi geliyor windows 8 ama hiç belli olmaz.
Ama bu windows ta beni bilgisayarımdan soğutuyor :(

Kullanıcı avatarı
göKhan.
Süper Yetkili
Süper Yetkili

Mesaj gönderen göKhan. »

Windows xp desteği bitiyor bakalım xpciler ne yapıcak?

Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Mesaj gönderen VSaBaH »

Windows 8 mi? :yuh:

Şayet doğruysa uygulanan strateji yanlış... Daha Windows 7 doğru dürüst kullanılmaya başlanamamışken Windows 8 diye söylentiler çıkarmak bence doğru değil ve Windows 7'nin satışlarını düşürecektir.

Madem yeni bir işletim sistemi 8 yolda neden 7 alayım ki?
 !
REKLAMLARA YAPILAN TIKLAMA BİZİM TEK GELİR KAPIMIZDIR. LÜTFEN ADBLOCK TARZI EKLENTİLERLE REKLAMLARI ENGELLEMEYELİM. BİZE EN GÜZEL TEŞEKKÜRÜ BU ŞEKİLDE YAPABİLİRSİNİZ. TEŞEKKÜRLER...

Resim

Kullanıcı avatarı
göKhan.
Süper Yetkili
Süper Yetkili

Mesaj gönderen göKhan. »

Vistada da böyle yaptılar, beni vista almaya zorladılar sonra 7 olmaz böyle şey..

Kullanıcı avatarı
dikenüstünde
Süper Yetkili
Süper Yetkili

Mesaj gönderen dikenüstünde »

Dur dur harcama paranı, 9'u da çıkarırlar o zaman alırsın :heh:

Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Mesaj gönderen VSaBaH »

dikenüstünde yazdı:Dur dur harcama paranı, 9'u da çıkarırlar o zaman alırsın :heh:

Demek istediğim aynen buydu... :heh:
 !
REKLAMLARA YAPILAN TIKLAMA BİZİM TEK GELİR KAPIMIZDIR. LÜTFEN ADBLOCK TARZI EKLENTİLERLE REKLAMLARI ENGELLEMEYELİM. BİZE EN GÜZEL TEŞEKKÜRÜ BU ŞEKİLDE YAPABİLİRSİNİZ. TEŞEKKÜRLER...

Resim