Anadolu Üniversitesi'nde online sınav dönemi

En güncel haberler burada....
Kullanıcı avatarı
Formatla Gitsin
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

Mesaj gönderen Formatla Gitsin »

Anadolu Üniversitesi (AÜ)'nde online sınav sistemine geçilmesinin ardından sınavlar internet üzerinden yapılacak. AÜ Rektörü Prof. Dr. Davut Aydın, bu yıl açıköğretim sınavlarının bazılarında uygulanan sistemin, örgün öğretim de dâhil tüm sınavlarda uygulanmasını planladıklarını söyledi.

Beş aylık yoğun bir çalışmanın sonucunda ortaya çıkan online sınav projesinin koordinatörlüğünü, Bilgisayar Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Yard. Doç. Dr. Özgür Yılmazel ve Müdür Yardımcısı Yard. Doç. Dr. Kamil Çekerol yürütüyor. Şu an eğitim verilen 2010-2011 yılına, projenin deneme yılı olarak bakılıyor.

İlk kez geçtiğimiz Güz Dönemi AÖF büroları ve İl Sınav koordinatörlükleri'nde olmak üzere 68 ildeki toplam 71 merkezde eşzamanlı olarak gerçekleştirilen online sınav, toplam bin 40 öğrenciyle yapıldı. İzmir Yaşar Üniversitesi'nde de güz dönemi ara ve dönem sonu online sınav organizasyonu ise 3 bin 916 öğrenciye yapıldı.

Gelecek öğretim yılından itibaren uygulamanın daha sistematik hale getirilmesini amaçladıklarını belirten Rektör Prof. Dr. Aydın, sistemi açıköğretimin diğer programlarına, uygulamayı talep eden diğer kurum ve üniversitelere ve yine Anadolu Üniversitesi'nin örgün programlarına yaygınlaştıracaklarını ifade etti. Sınavlara katılan öğrencilerin online sınav uygulamasından, kağıt üzerinde yapılan sınavlara göre daha memnun kaldığını belirten Rektör Prof. Dr. 'Öğrenciler sınav süresini daha etkili kullanabiliyor ve bu sistemle öğrencilere basit, kolay anlaşılır bir sınav ortamı sunuluyor." şeklinde konuştu.

Web tabanlı bir uygulama olarak tüm işletim sistemleri üzerinde çalışan bir uygulama olan online sınavda öğrenci, sınav anında dağıtılan kullanıcı adı ve şifre ile sınav ekranına erişebiliyor. Sınavlar oturum düzeninde ve gözetimli olarak yapılıyor. Online sınavla eşzamanlı olarak bilgilerin ölçümlenmesi ve sınav sonuçlarının hızlıca analizinin yapılması sağlanıyor.

Online sınavda öğrenci, soruları cevaplamaya istediği ders ve sorudan başlayabiliyor. Birden fazla dersten sorumlu olanlara sınavın herhangi bir anında ders değiştirip, sınava devam edebiliyor. Sorulara ait verilen cevaplara geri dönülerek değiştirilebiliyor. Tüm derslere ilişkin sorular cevaplandığında, sınav öğrenci tarafından sonlandırılıyor.

Sınav sırasında internet bağlantısının kesilmesi veya sınavdan yanlışlıkla çıkılması durumunda, kullanıcı tekrar online olduğunda kaldığı yerden sınavına devam edebiliyor. Bu konuda öğrenciyi tekrar sınava kabul etme yetkisi sınav salon başkanına ait. Salon başkanı öğrenciyi tekrar sınava kabul etme veya süresini uzatma yetkilerine sahip olup, sınavda sadece denetleme rolünün ötesinde bizzat sınavın içerisinde olma ve kendi ekranından sınav sürecini izleyerek bizzat sınavın içerisinde yer alıyor.

LİNKİ GÖREBİLMEK İÇİN LÜTFEN KAYIT OL VEYA GİRİŞ YAP!