Bilirkişi Raporuna Karşı,Söz Hakkı İstiyorum!

En güncel haberler burada....
Kullanıcı avatarı
REKLAM YAZARI
Aktif Üye
Aktif Üye

Mesaj gönderen REKLAM YAZARI »

Saygıdeğer Okuyucu,
BU HABERİMİ DHA-AA-VE CHA FLAŞ HABER OLARAK DÜNYA VE TÜRKİYE KAMUOYUNA DUYURMUŞLARDIR.EN AZ 400 HABER SİTESİ DE HABERİMİ KULLANMIŞTIR.KENDİLERİNE TEŞEKKÜR EDER,ÇALIŞMALARINDA BAŞARILAR DİLER,EN DERİN SAYGI VE SEVGİLERİMİ SUNARIM.HABERLERİ AŞAĞIDADIR.
NOT:BÜTÜN BU SAYFADAKİ YAZILARI OKUDUKTAN SONRA,
KONU İLE İLGİLİ OLARAK HABER SİTEMDEKİ YAZIMI OKUYABİLİRSİNİZ!
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
2006 yılından itibaren Samsun 3.Asliye Hukuk Mahkemesinde Coca Cola ile mahkememiz devam etmektedir.Ankara Sınai Haklar Mahkemesi Bilirkişiye gönderilen dosya, aleyhime sonuçlanmıştır.İtiraz dilekçemizi yazdık.Konu ile ilgili haberim çok uzundur.BİLİRKİŞİ RAPORU ve onlara verdiğim cevapları haber sitemde bilginize sunuyorum.Bu kadar taraflı bir Bilirkişi Raporunu kabul etmemiz mümkün değildir.Konu ile ilgili her türlü soruya açığım.Bu işin peşini bırakmam mümkün değildir.
Hakkımı sonuna kadar arayacağım.Konu ile ilgili resim,reklam senaryosu linki ve iki rüya reklam senaryosu arasındaki benzerlikleri okumanızı rica ediyorum.
SAYGILARIMLA.
Bilirkişi raporu: Rüya çalınmadı!
İsmail AKDUMAN/SAMSUN, (DHA)
DOĞAN HABER AJANSI SAMSUN'DAN BİLDİRİYOR!
Samsun’da emekli öğretmen, 54 yaşındaki Hasan Sancak, 2000 yılında gördüğü bir rüyayı notere onaylatmasından 6 yıl geçtikten sonra televizyonlarda bir meşrubat firmasının reklam filmini görüp, senaryo haline getirdiği metin için ’Benim rüyamı çaldılar’ diyerek telif haklarına tecavüz iddiasıyla açtığı 7 bin TL’lik tazminat davasında bilirkişi rapor hazırladı.
Mahkemenin talebi üzerine bilirkişiye gönderilen rüya metni ve reklam senaryosunda yapılan inceleme sonucunda, Sancak’ın rüyası ile reklam senaryosunun benzer olmadığı belirtildi. Sancak, bilirkişi heyetinin raporuna itiraz edeceğini söyledi.
Alaçam İlçesi’nde oturan Hasan Sancak gördüğü rüyayı 1 Aralık 2000 tarihinde reklam senaryosu olabileceği iddiasıyla Samsun’un Bafra İlçesi’nde 2’nci Noterliği’nde tutanakla tespit ettirdi. 3 çocuk babası Hasan Sancak başka hiç kimsenin bunu kullanmaması için de altına ’İş bu rüya metninin hiçbir bilgisayar, internet ve benzeri şirket tarafından tamamı ya da bir bölümü sahibinden izin alınmadan televizyon ya da radyoda reklam haline getirilerek oynanamaz ve oynatılamaz’ şerhini koydurttu. 6 yıl sonra rüyasını anlatan metnin bir meşrubat firması tarafından reklam filminde kullanıldığını iddia eden Sancak, 2006 yılı Nisan ayında Samsun Cumhuriyet Savcılığına giderek noter onaylı rüyasının çalındığını öne sürerek suç duyurusunda bulundu.
Ardından 3’ncü Asliye Hukuk Mahkemesi’ne 7 bin TL’lik tazminat davası açtı. Dava sürerken mahkeme geçen Ekim ayında dosyayı Ankara Fikri ve Sinai Haklar Hukuk Mahkemesi’ne gönderip, fikri ve sinai alanda, ayrıca iletişim ve reklamcılık konusunda uzman bilirkişilerin bulunduğu üçlü heyetten tarafların iddialarını tartışır rapor hazırlanmasını istedi.
NOTER ONAYLI OLDUĞU İÇİN ESER OLDU
Bugün yapılan duruşmada bilirkişi heyeti tarafından gönderilen rapor okundu. Bilirkişi heyeti rüya metni ve reklam senaryosunda yapılan incelemede, "Davacıya ait noter onaylı metnin FSEK (Fikir veSanat Eserleri Kanunu) hükümlerine göre eser vasfını haiz olduğu, davacının eser sahibi sıfatı bulunduğu, dava konusu reklam filminin senaryosunun ise davacı eseri ile aynı veya benzer olmadığı bu nedenle davacının mali haklarına tecavüz vuku bulmadığı kanaat ve sonucuna ulaşılmıştır" denildi.
HUKUK MÜCADELESİNE DEVAM
Duruşma çıkışı açıklama yapan emekli öğretmen Hasan Sancak, bilirkişi heyetinin raporuna itiraz edeceğini anlatırken şöyle dedi:
"İkisi de rüya senaryosu. Ben rüyayı yatakta görüyorum. Reklamdaki genç koltukta rüya görüyor. Ben rüyamda yattığım yerden kalkıyorum. Reklamdaki genç de yattığı yerden kalkıyor. Ben bulunduğum yerden kalktıktan sonra bir şey arıyorum. O da bir şey aramaktadır. Benim açlık ihtiyacım var. Reklamdaki gencin susuzluk ihtiyacı var. Ben buzdolabının kapağını açıp yiyecek arıyorum. Reklamdaki genç buzdolabında içecek arıyor. Ben buzdolabında yiyecek bulamıyorum. O da içecek bulamamaktadır" diyerek, "Aramam devam etmektedir. Reklamdakinin de araması devam etmektedir. Ben internete yönelip açlığı gidermek için bir dükkan arıyorum. Reklamdaki gençte susuzluğunu gidermek için yürüyerek dükkan aramaktadır. Uzun uğraşlardan sonra hem yiyeceğe hem de içeceğe ulaşıyorum. Reklamdaki de içeceğe ulaşmaktadır. Ben bulunduğum yerden uyanıyorum. Reklamda oynayan kişide bulunduğu yerden uyanmaktadır. Rüyam ile reklam senaryosu bu kadar benzemektedir. Hakkımı sonuna kadar arayacağım."
Bilirkişi rüya raporu verdi!
ANADOLU AJANSI SAMSUN'DAN BİLDİRİYOR!
Samsun'da, daha önce gördüğü rüyasını notere onaylatan ve bu rüyasını bir kola üreticisi firmanın reklam film olarak kullandığını iddia eden emekli öğretmenin açtığı tazminat davasının görülmesine devam edildi.
30 Kasım 2000 yılında gördüğü bir rüyayı ilginç bularak Bafra ilçesinde notere onaylattıktan sonra, bu rüyayı 2005 yılında Coca Cola firmasının kendisinden olur almadan reklam filmi haline getirip yurt içi ve yurt dışında yayınlattığını iddia eden emekli öğretmen Hasan Sancak'ın ilgili firma hakkında açtığı 7 bin liralık tazminat davasına devam edildi.
Samsun 3. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde 11'incisi yapılan duruşmaya Hasan Sancak ve tarafların avukatları katıldı.Duruşmada, Ankara 1. Fikri ve Sinai Haklar Hukuk Mahkemesinden istenen bilirkişi raporu okundu.
Raporda şu görüşe yer verildi:
''Davacıya ait noter onaylı metnin Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun (FSEK) hükümlerine göre 'eser' vasfına haiz olduğu, davacının 'eser sahibi' sıfatı bulunduğu, dava konusu reklam filminin senaryosunun ise davacının eseri ile aynı veya benzer olmadığı, bu nedenle davanın mali haklarına tecavüz vuku bulmadığı kanaat ve sonucuna ulaşmıştır.''
Bunun üzerine davacı ve avukatı rapora itiraz etmek üzere mahkemenin hakiminden süre talep etti.Mahkemenin hakimi de talep üzerine duruşmayı erteledi.AA
'Rüyamı çaldılar' diyen öğretmen Hasan Sancak'a bilirkişi şoku
05 Nisan 2011 Salı 13:40
CİHAN HABER AJANSI SAMSUN'DAN BİLDİRİYOR!
Samsun’da notere onaylattığı rüyasının bazı firmalar tarafından izinsiz olarak kullanıldığı iddiasıyla 5 yıldır mahkemede hukuk mücadelesi veren emekli öğretmen Hasan Sancak’ın dosyasının bilirkişi heyetinin kanaati, inceleme sonSamsun’da notere onaylattığı rüyasının bazı firmalar tarafından izinsiz olarak kullanıldığı iddiasıyla 5 yıldır mahkemede hukuk mücadelesi veren emekli öğretmen Hasan Sancak’ın dosyasının bilirkişi heyetinin kanaati, inceleme sonucu reklam filmi senaryosu ile davacının eserinin aynı olmadığı yönünde çıktı.
Samsun'un Alaçam ilçesinde ikamet eden emekli Türkçe öğretmeni Hasan Sancak, 2006 yılında gördüğü rüyasını 'Gıda Işınlama' konulu reklam senaryosu olarak yazarak daha sonra notere tasdik ettirmişti. Reklam senaryosu olarak yazdığı rüyasını, 2006'da ücret karşılığında devredebileceğini belirterek gönderdiği Coca Cola firmasınca senaryosunun izinsiz olarak kullanıldığını iddia ederek şikayetini yargıya taşımıştı.
Halen Samsun 3. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde yaklaşık 5 yıldır devam eden davayla ilgili dosya, mahkeme heyeti tarafından bilirkişi tarafından incelenmesi için Ankara Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi'ne gönderilmesine karar verilmişti.
Bugün Samsun 3. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde tekrar görülen davaya, davacı olan Hasan Sancak'ın avukatları ile karşı taraf olan Coca Cola İçeçek AŞ firmasının avukatı hazır bulundu.
Ankara Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’ne gönderilen dava dosyasının incelendiği belirtilerek okunan raporda, “Dava konusu reklam filminin senaryosunun davacı eseri ile aynı veya benzer olmadığı, bu nedenle davacının mali haklarına tecavüz vuku bulmadığı kanaat ve sonucuna ulaşılmıştır” açıklaması yer aldı.
Mahkeme heyeti, Hasan Sancak’ın vekili olarak davaya katılan avukatlar Yeter Filiz Tuncay ile Ziya Can Günvit’in raporunu henüz aldıklarını ve inceleyip beyanda bulunmak için süre talebinde bulundu.
Heyet bunun üzerine taraf vekillerinin varsa rapora karşı beyanda bulunmaları için 10 gün süre vererek duruşmayı 28 Nisan'a erteledi.
Bilirkişi raporunun verdiği karara tepki gösteren Hasan Sancak, “Objektif davranılmadı. İki reklam senaryosu karşılaştırıldığında ikisinin de aynı olduğu görülmekte. İkisi de rüyadır. İkisinde de uykudan uyanma ve yürüyerek buzdolabına gitme var. Benim senaryomda buzdolabında yiyecek, kullanılanda ise içecek aranmaktadır. İkisine de ulaşılamamaktayız, ben sanaldan market aramaktayım, reklam filminde ise teknoloji kullanılarak market aranmaktadır. Sonunda ikimiz de rüyadan uyanmaktayız. Daha sonra da bunun bir rüya olduğu anlaşılmaktadır. Bu kadar benzerlik bilirkişi tarafından nasıl görülemez ve dikkate alınamaz merak ediyorum. Bu karara itirazda bulunacağım.” açıklamasında bulundu. CHA
HABERİM,ALAÇAM HABER MERKEZİ’NDEDİR.
LİNKİ GÖREBİLMEK İÇİN LÜTFEN KAYIT OL VEYA GİRİŞ YAP!

HASAN SANCAK
ALAÇAMLI HALK ŞAİRİ
REKLÂM YAZARI
(EĞİTİMCİ-GAZETECİ)

Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Mesaj gönderen VSaBaH »

Hocam iyi de şöyle bir durum var...

Siz bi rüya gördünüz değil mi? Bu rüyayı da hiç bir eser (reklam, film, kitap, makale vs.) haline getirmeden gidip notere onaylattınız. Daha sonra da rüyanızın bir benzerinin 8-9 yıl sonra bir Kola firması tarafından kullanıldığını iddia ediyorsunuz...

Şimdi size soruyorum;
Kola firması sizin rüyanıza nasıl ulaşmış olabilir? Yani kola firması sizin fikirlerinizi nereden çalıp, kullanmış olabilir?

İşte bana saçma gelen durum bu!

Keşke kazansanız yani elin İsrail'lisine karşı bir darbe vurulmasını tabii ki isteriz ama bu gerçekten hayalperest bir düşünce gibi geliyor bana. Üstelik bir reklam çekmek bu kadar kolay olmasa gerek. Bu senaryonun senaristi üretti bu düşünceyi belki...
 !
REKLAMLARA YAPILAN TIKLAMA BİZİM TEK GELİR KAPIMIZDIR. LÜTFEN ADBLOCK TARZI EKLENTİLERLE REKLAMLARI ENGELLEMEYELİM. BİZE EN GÜZEL TEŞEKKÜRÜ BU ŞEKİLDE YAPABİLİRSİNİZ. TEŞEKKÜRLER...

Resim

Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Mesaj gönderen VSaBaH »

Çalındığını iddia ettiğiniz rüya:
İkisi de rüya senaryosu. Ben rüyayı yatakta görüyorum. Reklamdaki genç koltukta rüya görüyor. Ben rüyamda yattığım yerden kalkıyorum. Reklamdaki genç de yattığı yerden kalkıyor. Ben bulunduğum yerden kalktıktan sonra bir şey arıyorum. O da bir şey aramaktadır. Benim açlık ihtiyacım var. Reklamdaki gencin susuzluk ihtiyacı var. Ben buzdolabının kapağını açıp yiyecek arıyorum. Reklamdaki genç buzdolabında içecek arıyor. Ben buzdolabında yiyecek bulamıyorum. O da içecek bulamamaktadır" diyerek, "Aramam devam etmektedir. Reklamdakinin de araması devam etmektedir. Ben internete yönelip açlığı gidermek için bir dükkan arıyorum. Reklamdaki gençte susuzluğunu gidermek için yürüyerek dükkan aramaktadır. Uzun uğraşlardan sonra hem yiyeceğe hem de içeceğe ulaşıyorum. Reklamdaki de içeceğe ulaşmaktadır. Ben bulunduğum yerden uyanıyorum. Reklamda oynayan kişide bulunduğu yerden uyanmaktadır. Rüyam ile reklam senaryosu bu kadar benzemektedir. Hakkımı sonuna kadar arayacağım.

Reklamın gerçeği;
LİNKİ GÖREBİLMEK İÇİN LÜTFEN KAYIT OL VEYA GİRİŞ YAP!

Ben hiç bir benzerlik göremedim şahsen...

Coca Cola'nın reklamındaki ana fikir dünyada son kolanın kaldığı fikri... Dolabı açıp yiyecek bulamaması veya nette araması değil hocam...
 !
REKLAMLARA YAPILAN TIKLAMA BİZİM TEK GELİR KAPIMIZDIR. LÜTFEN ADBLOCK TARZI EKLENTİLERLE REKLAMLARI ENGELLEMEYELİM. BİZE EN GÜZEL TEŞEKKÜRÜ BU ŞEKİLDE YAPABİLİRSİNİZ. TEŞEKKÜRLER...

Resim

Kullanıcı avatarı
REKLAM YAZARI
Aktif Üye
Aktif Üye

Yazımın keşke hepsini okusaydınız.1 Aralık 2000' de ulusal televizyonlar beni dünya ve Türkiye'ye flaş haber olarak duyurdular.Bu konu ile ilgili olarak bütün ulusal gazetelerin haber yazısı mevcuttur.İyi okursanız,benzerlilkleri fark edersiniz.Benim 50 tanesi noter onaylı 1500 reklam senaryom,3 tanesi çıkan elli taneden fazla şiir kitabım mevcuttur.Sanalda binlerce sayfam bulunmaktadır.1250 tane reklam yazarının mail adresi vardır.
ULUSAL TELEVİZYONLAR KORKULARINA HABER YAPAMIYORLAR.
SEVGİ SINIRLARI İÇİNDE TARTIŞMAK,İNSANLARA RUH GÜZELLİĞİ VERİR.650 forum sitesine üyeyim.
SAYGILARIMLA.

Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Mesaj gönderen VSaBaH »

REKLAM YAZARI yazdı:Yazımın keşke hepsini okusaydınız.1 Aralık 2000' de ulusal televizyonlar beni dünya ve Türkiye'ye flaş haber olarak duyurdular.Bu konu ile ilgili olarak bütün ulusal gazetelerin haber yazısı mevcuttur.İyi okursanız,benzerlilkleri fark edersiniz.Benim 50 tanesi noter onaylı 1500 reklam senaryom,3 tanesi çıkan elli taneden fazla şiir kitabım mevcuttur.Sanalda binlerce sayfam bulunmaktadır.1250 tane reklam yazarının mail adresi vardır.
ULUSAL TELEVİZYONLAR KORKULARINA HABER YAPAMIYORLAR.
SEVGİ SINIRLARI İÇİNDE TARTIŞMAK,İNSANLARA RUH GÜZELLİĞİ VERİR.650 forum sitesine üyeyim.
SAYGILARIMLA.

Hocam haklı olabilirsiniz... Yani saydıklarınıza lafım yok. Ben sadece reklam hakkında yorum yapıyorum. Bence de reklamda benzerlik yok. Yani sadece uykudan uyanması ve dolaba bakması benziyor. Ondan sonrası tamamen farklı. Siz netten aramışsınız yiyecek. Adamlar ise dünyadaki son kola hayali kurmuşlar. Yani bence uzaktan yakından alakası yok. Ha sizin
reklam birebir kopyalanmıştır ona lafım olmaz ama bu reklamdan bence bir sonuç elde edemezsiniz...

Bu da bu sektörün açığı... Nokia isimi tescil olduğu için Nokio, Nakia gibi markalar çıkarmak ne kadar yasalsa sizin reklamınızın bir bölümünün de benzer olması o kadar yasal diye düşünüyorum ki o benzerliği bile sizden esinlendiklerini sanmıyorum. Sonuçta dünyada tek kalan kola ancak rüyalarda olur ve onunda baş senaryosu o şekilde olmalıdır...

Keşke kazansanız ama umut bağlamanızı istemem şahsen....
 !

Resim

Kullanıcı avatarı
REKLAM YAZARI
Aktif Üye
Aktif Üye

En kısa yoldan iki rüya reklamının benzerlikleri:
 -ikisi de bir rüya reklamıdır.
-ikisi de yatakta yatmaktadırlar.
-ikisi de, uykudan uyanmaktadırlar.
-ikisi de yataktan kalkarak, yürümektedirler.
-çünkü birisinin açlık. Diğerinin susuzluk ihtiyacı vardır.
-bunun için buzdolabının kapağı açılarak,içinde yiyecek ve içecek aranmaktadır.
-buzdolabında yiyecek ve içecek bulunmamaktadır.
-yiyecek ve içecek bulmak için ikisi de market aramaktadırlar.
-ikisi de uykularından uyanmaktadırlar.