Mahkeme'den YGS'nin iptaline ret

En güncel haberler burada....
Cevapla
Kullanıcı avatarı
göKhan.
Süper Yetkili
Süper Yetkili
Mesajlar: 2544
Kayıt: 12 Oca 2008 [ 17:09 ]

Mahkeme'den YGS'nin iptaline ret

Mesaj gönderen göKhan. »

Ankara 7. Bölge İdare Mahkemesi, YGS'nin iptali ve yürütmesinin durdurulması talebiyle açılan dava ile ilgili kararını verdi. Mahkeme YGS'nin iptal edilmesine yönelik talebi reddetti.

YGS'deki şifre iddiaları üzerine sınavın iptali istemiyle Konyalı bir öğrenci adına Ankara 7. İdare Mahkemesinde dava açan avukat Ahmet Gürol Şağban, sınavın iptali ve yürütmesinin durdurulmasını istemişti.

Davayla ilgili ilk incelemesini yapan Ankara 7. İdare Mahkemesi, yürütmenin durdurulması istemini reddetti.

Ankara 7. İdare Mahkemesi dün bir ara karar vererek, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından yürüttükleri soruşturmayla ilgili evrakı ve varsa bilirkişi raporunu talep etmişti.

Mahkeme yetkililerinden alınan bilgiye göre, dünkü ara kararla ilgili istenen belgelerin geldiği, heyetin bu belgeleri değerlendirdiği belirtildi. Mahkeme Başkanı ve iki üyenin katılımıyla yapılan değerlendirme sonucu yürütmenin durdurulması isteminin reddedildiği öğrenildi.

Heyet, İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun 27. maddesinin 2. fıkrasındaki “İdari mahkemeler, idari işlemin uygulanması halinde telafisi güç veya imkansız zararların doğması ve idari işlemin açıkça hukuka aykırı olması şartlarının birlikte gerçekleşmesi durumunda gerekçe göstererek yürütmenin durdurulmasına karar verebilirler” hükmündeki şartlar oluşmadığından, yürütmenin durdurulması isteminin reddedildiği bildirildi.

Davalı Şağban'ın, 7 gün içinde karara itiraz hakkı bulunuyor.

İtirazı, Ankara Bölge İdare Mahkemesi karara bağlayacak.

"DANIŞTAY’A GÖNDERİLMESİ İÇİN İTİRAZDA BULUNACAĞIZ"

Mahkemenin verdiği kara itirazda bulunmayacaklarını belirten avukat Ahmet Gürol Şağban, ”Bölge Mahkemesi’ne itiraz hakkımızdan feragat edeceğiz. Çünkü dosyasının bir an önce Danıştay’a gönderilmesi için itirazda bulunmayacağız. Danışta’ya gitmesi için esas hakkında kararın biran önce verilmesi için pazartesi günü dilekçe vereceğiz” dedi.

Davayı, kamouyu nezninde kaybetmediklerini belirten Şağban, ”Savcılığın takipsizlik kararından sonra, bizim ileri sürdüğümüz itiraz nedenlerinin incelenmediği kanısındayız” dedi.

BAŞSAVCILIK 'KOVUŞTURMAYA GEREK YOK' DEMİŞTİ

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, YGS'deki şifre iddialarıyla ilgili yürüttüğü soruşturmada 'kovuşturmaya gerek olmadığına' karar vermiş ve ÖSYM Başkanı Ali Demir hakkında 'görevi ihmal' suçundan soruşturma izni istemişti.Cevapla