Profesörden tavsiye: Bu yağmurlarda ıslanın!

En güncel haberler burada....
Kullanıcı avatarı
göKhan.
Süper Yetkili
Süper Yetkili

Profesörden tavsiye: Bu yağmurlarda ıslanın!

Mesaj gönderen göKhan. »

Hacettepe Üniversitesi Çevre Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemal Saydam, son dönemde Türkiye genelinde görülen yağmurların Sahra Çölü tozlarından kaynaklandığını ve bereketin göstergesi olduğunu belirterek, vatandaşlara bu yağmurda dışarı çıkarak ıslanması tavsiyesinde bulundu.

AA muhabirine bilgi veren Prof. Dr. Saydam, son dönemde yağan yağmurların bereket göstergesi olduğunu ifade etti.Resim

Son dönem yağışlarının arkasında Sahra Çölü tozlarının bulunduğunu anlatan Saydam, ''Bu yağışların bereketli olmasını bu tozlar yapıyor. Bu nedenle her yer bereket dolacak. Ürünler artacak, barajlar dolacak'' açıklamasında bulundu.

Yağışları ''normal mevsim yağışları'' olarak değerlendiren Saydam, iklim değişikliği açıklamalarının da yersiz olduğunu söyledi.

Vatandaşlara ''Çıksınlar, bu yağmurda ıslansınlar'' önerisinde bulunan Saydam, bu önerinin Kur'an-ı Kerim'de de yer aldığını belirtti.

HÜ Çevre Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Saydam, şöyle konuştu:

''Yağışlarla birlikte, hem demir, hem mangan, hem çinko, diğer elementler ve de en önemlisi aminoasitler yağıyor. Amino asitler de proteinin temel taşı. Örneğin şu günlerde ülkemizde yağan yağmur bereketin ta kendisi. Bu yağmuru herkese tavsiye ediyoruz. Bu yağmurun bekletilmeden içilmesi gerekiyor. 'Bu yağmuru bekletelim, kaynatalım da içelim. İçinde kir pis vardır' dendiğinde o zaman şişe suyu ile hiç bir farkı kalmıyor. Bu yağmurlarda, yağmur suyunu hiç bekletmeden içmek ve yağmur altında durmak önemli. Gökten yağan vitamin bile denilebilir.''

Prof. Dr. Saydam, ''Havadan Tozdan'' kitabında, bu yağışların neden ve nasıl ''bereketli'' sıfatını kazandığını adım adım anlattığını sözlerine ekledi.