Barbie'nin kirli sırrı!

En güncel haberler burada....
Cevapla
Kullanıcı avatarı
göKhan.
Süper Yetkili
Süper Yetkili
Mesajlar: 2544
Kayıt: 12 Oca 2008 [ 17:09 ]

Barbie'nin kirli sırrı!

Mesaj gönderen göKhan. »

Dünyanın en sevilen oyuncaklarından biri olan Barbie bebeklerin 'kirli' sırrı ortaya çıktı.

Çevreci Greenpeace örgütünün yaptığı çalışmaya göre, Barbie bebeklerin renkli paketlerinin kağıtları, Endonezya'nın Sumatra adasındaki bakir ve tehlike altındaki yağmur ormanlarından kesilen ağaçlardan üretiliyor. Yağmur ormanlarındaki bu tehlike, burada yaşayan kaplanlar ve orangutanlar gibi çok sayıdaki savunmasız türü de riske atıyor.


Resim

Rapora göre, suçlular arasında yalnızca Barbie'nin üreticisi Mattel yok. Disney'in Uyuyan Güzel, Sinderella, Pamuk Prenses gibi oyuncak figürlerinin yanı sıra Hasbro ve Lego ürünlerinin paketleri de tehlike altındaki yağmur ormanlarındaki ağaçlardan üretiliyor.

Greenpeace, İngiltere, Hollanda, Almanya, ABD ve Avustralya'dan Mattel üretimi 30 Barbie bebek satın alarak, bunların paketlerini laboratuvarda inceletti. Testlerde pakette kullanılan odun liflerinin türü belirlendi. Uzun lifler, tropik bölgelerdeki ağaçlardan elde edilirken, 30 ürünün tamamının yağmur ormanlarındaki ağaçlardan elde edildiği tespit edildi. Örgüt, Barbie'nin üreticisi Mattel'e bu derhal yıkımı durdurma çağrısı yaptı.Kullanıcı avatarı
sato54
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi
Mesajlar: 726
Kayıt: 27 Mar 2009 [ 21:14 ]

Barbie'nin kirli sırrı!

Mesaj gönderen sato54 »

Yapmur ormanları dünyanın büyük bir bölümünüm oksijen ihtiyacını karşılıyor bunu yapmaları tam bir duyarsızlık yazıklar olsun Hasbro'ya Lego'ya Mattel'ede :hayiir: :huh:

Kullanıcı avatarı
HayLaz_EjDer54
Süper Yetkili
Süper Yetkili
Mesajlar: 1382
Kayıt: 14 Ağu 2009 [ 20:02 ]

Barbie'nin kirli sırrı!

Mesaj gönderen HayLaz_EjDer54 »

Hasbro bende seni bir şey zannediyordum :hayiir: :hayiir:

Cevapla