Tarihi koklayarak okuyacaklar

En güncel haberler burada....
Kullanıcı avatarı
Fatma Anne
Forum Annesi
Forum Annesi

Tarihi koklayarak okuyacaklar

Mesaj gönderen Fatma Anne »

LİNKİ GÖREBİLMEK İÇİN LÜTFEN KAYIT OL VEYA GİRİŞ YAP!
KAPADOKYA MESLEK YÜKSEKOKULU

REKTÖRLÜK

ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLER

Kontenjan açığı bulunan Kapadokya Meslek Yüksekokulu, ÖSYM'nin yapacağı ek yerleştirmelerin ardından yaklaşık 210 öğrencisini kucaklayacak.

Kapadokya Meslek Yüksekokulu (KMYO), yeni öğrencilerini bekliyor. Geçen yıl, 70 öğrencisi bulunan okul, ÖSYM tarafından önümüzdeki günlerde yapılacak ek yerleştirmeler ile birlikte yaklaşık 210 gence kapılarını açacak.

İlke Eğitim ve Sağlık Vakfı tarafından 2005'te kurulan okulda öğrenciler, tarihi mekânlarda eğitim alıyor. Okulun 7 bölümü var; Turizm ve Otel İşletmeciliği, Mutfak Sanatları Yönetimi (Aşçılık), Turizm Rehberliği, Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği, Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama, El Sanatları, Şarap Üretim Teknolojisi ve Bağcılık.
Eğitim kapsamını Kapodakya Kalkınma Planı'na göre şekillendiren KMYO, bölgeden genç nüfusun göçünü önlemeyi, eğitilmiş gençleri yörede tutmayı, iş edindirmeyi amaçlıyor.

Üniversite sanayi işbirliği

KMYO, üniversite sanayi işbirliğine de güzel bir örnek veriyor aslında. Okuldaki her bölümün sanayi-hizmet sektöründe birer hâmisi, 'mentor'u var. Bu mentorlar, öğrencinin eğitimi ile 'gerçek dünya' birlikteliğini sağlamakla görevli. Bağcılık şarapçılıkta Turasan; Çömlekçilik seramikte Anadolu; Halıcılıkta Sentez; Otelcilik de Dedeman; Sivil havacılıkta Hazerfen ve Top Air; Seyehat acentalığında Babil Turizm; Ahçılık da da Ece Bar'ın sahibesi Ece Aksoy, mentor olarak belinlenmiş.

Okul 12 ay boyunca açık. Öğrenciler haftada 7 gün, 24 saat okulda kalıyor, yazın mentorların denetiminde 2 ay staj yapıyor. Haftada 12 saat İngilizce öğretiliyor. Bu yıl ayrıca Rusça eğitimi de başlatılacak.

Bir öğretim yılı için 5 milyar

KMYO ile Rusya, Ukrayna, Japonya üniversiteleri arasında eğitim işbirliği yapılıyor. Tarih, filoloji, arkeoloji, biyoloji alanlarında akademik performansları dikkat çekici, Kazan Devlet Üniversitesi, Kazan Devlet Pedagoji Üniversitesi, Moskova Uluslararası Turizm Akademisi, Ukrayna Bilimler Akademisi, Japon Nagoya ve Tokyo üniversitelerinden bilim adamları KMYO'da ders verecek.

Kapodakya meslek yüksek okulunda bir öğretim yılı fiyatı 5 milyar. Bölgedeki öğrencileri özendirmek için bu fiyat biraz daha düşük. 4 milyar.

KMYO ile ilgili ayrıntılı bilgi LİNKİ GÖREBİLMEK İÇİN LÜTFEN KAYIT OL VEYA GİRİŞ YAP! adresinde.

Kaynak: Milliyet Gazetesi - İnsan Kaynakları eki