BALIKESİR'DE 5.2 'LİK DEPREM

En güncel haberler burada....
Kullanıcı avatarı
beşiktAŞK
Ayrıcalıklı Üye
Ayrıcalıklı Üye

BALIKESİR'DE 5.2 'LİK DEPREM

Mesaj gönderen beşiktAŞK »

Balıkesir’de 5.2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Herhangi bir can ve mal kaybına yol açmayan deprem çevre illerden de hissedildi.
Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsünden alınan bilgiye göre, saat 21.15’te merkez üssü Kuş Gölü olan 5.2 büyüklüğünde deprem kaydedildi. Deprem çevre illerde de hissedildi. Depremin Bursa, Kütahya ve Balıkesir’de de hissedildiği belirtildi. “Şiddetlice” sınıfına giren deprem, İstanbul’da da hissedildi.
Balıkesir Valisi Selahattin Hatipoğlu, depremde can ve mal kaybının olmamasının sevindirici olduğunu bildirdi.

Hatipoğlu, yaptığı açıklamada, Manyas Kuş Gölü’ne komşu olan Balıkesir’in Manyas, Bandırma ve Gönen ilçelerinde daha fazla hissedilen depremde herhangi bir can kaybının olmadığını, şu anda köylerde de araştırmaların devam ettiğini kaydetti.

Balıkesir İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Alaattin Katı da “Bize ulaşan herhangi bir olumsuzluk yok” dedi.

PROF. DR. GÖRÜR: İSTANBUL DEPREMİYLE BİR BAĞLANTISI YOK
İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maden Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, Balıkesir’deki depremin Gönen-Manyas hattında meydana geldiğini ve beklenen İstanbul depremiyle bir bağlantısı olmadığını söyledi.

Görür, yaptığı açıklamada, bu akşamki depremin Gönen-Manyas kesimindeki fay hattında, küçük denilebilecek bir deprem olduğunu kaydetti.

Kuzey Anadolu Fayı’nın, Türkiye’nin en tehlikeli fayı olduğunu, Marmara’nın da içinden geçtiğini, İstanbul için asıl büyük depremi bu denizin içerisinde olan kol üzerinde beklediklerini ifade eden Görür, şöyle devam etti:

“Kuzey Anadolu Fayı, Bolu’nun doğusundan başlayarak ikiye ayrılır. Biri İzmit Körfezi üzerinden Marmara’nın içinden geçer, Şarköy’den Saroz Körfezi’ne gider. Diğer kolu da Bolu’dan ayrılarak İzmit, Bursa’nın da güneyinden daha sonra Manyas Gölü üzerinden Biga Yarımadası’na doğru uzanır. İşte şimdi gerçekleşen deprem, Gönen-Manyas hattında meydana gelmiştir. Orada da kırıklar var. Marmara Bölgesi’ni değerlendirecek olursak, bu bölge bir gerilim hattında ve Marmara Denizi’nde biz bir deprem bekliyoruz. Bir enerji birikimi var. Özellikle de Gelibolu, Tekirdağ’ın güneylerinde, Tekirdağ’dan Adalar’a kadar uzanan bu kuzey hat üzerinde önemli bir gerilim görüyoruz. Asıl büyük depremi de biz bu hat üzerinde bekliyoruz. Güneydeki kol üzerindeki bir depremin meydana gelmesi ve az miktarda enerji boşaltılması normaldir. Bu depremin beklenen İstanbul depremiyle bir bağlantısı yoktur.”

PROF. DR. TUTKUN’DAN DEĞERLENDİRME
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Mühendislik Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Zeki Tutkun, Balıkesir’de meydana gelen ve Çanakkale’de de hissedilen depremin, “Kuzey Anadolu Fay Hattının orta kolunun bir branşı olduğunu” söyledi.

Prof. Dr. Tutkun, yaptığı açıklamada, o yöredeki tüm göllerin oluşumunun faylarla ilgili olduğunu bildirdi.

Depremin bölgede, yeni bir risk oluşturabilecek deprem olmadığını kaydeden Prof. Dr. Tutkun, “Bu deprem, Kuzey Anadolu Fay Hattının orta kolunun bir branşıdır. Bunlar o bölgede her zaman olabilecek tipte depremlerdir. Telaş yapmaya gerek yok. Bu, kesinlikle Marmara Denizi’nin içinde oluşması beklenen depremin habercisi değil, ayrı bir depremdir” dedi.

Prof. Dr. Tutkun, asıl dikkat edilmesi gerekenin Marmara Denizi’nin içinde oluşabilecek aktiviteler olduğuna dikkat çekerek, Balıkesir’deki depremin artçı veya öncü bir deprem olarak algılanamayacağını kaydetti.

Kullanıcı avatarı
Fatma Anne
Forum Annesi
Forum Annesi

Mesaj gönderen Fatma Anne »

Bu deprem Eskişehirden hissedildi mi bilmiyorum ama biz hissetmedik. Bayağı da şiddetliymiş. :-( Allah korusun. Ben de şimdi burdan öğrendim. Paylaşım için sağol, xA_Fx,

Kullanıcı avatarı
MaviGitar
Ayrıcalıklı Üye
Ayrıcalıklı Üye

Mesaj gönderen MaviGitar »

istanbulda hissedildi! :shock: korktuk biraz

Kullanıcı avatarı
Emae_
Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

Mesaj gönderen Emae_ »

Sakaryada da hissedilmiş ben duymadım uyuyodum ama annemler korkmuş