12 yaşında kitap yazdı

En güncel haberler burada....
Kullanıcı avatarı
DMücahit
Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

12 yaşında kitap yazdı

Mesaj gönderen DMücahit »

12 yaşında kitap yazdı

Sakarya'da, 12 yaşındayken yazdığı kitaba yayınevlerinin ilgi göstermediği Leyla Aybüke Gencer'e destek veren ailesi, çocuklarının yazdığı kitaptan 5 bin adet bastırarak valiliğe bağışladı.
10 Mart 2007

''Mutluluk Yasak'' adını verdiği, bir köpeğin öyküsünü anlattığı kitabını 12 yaşındayken kaleme alan Leyla Aybüke Gençer (15), ailesinin teşvikiyle yazmaya başladığını söyledi. Gençer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilk kitabını yazdığında henüz 12 yaşında olduğunu ve kimsenin kendisinden kitap yazmasını beklemediğini belirtti.

Yaz tatilinde kitabını kaleme aldığını kaydeden Gençer, şunları söyledi: ''Tatildeydim, kendimi geliştirmek amacıyla bir şeyler yapmak istedim. Babam da 'kendini geliştirmek için resim yap, şiir yaz' dedi ve beni teşvik etti. Zaten ben de boş zamanlarımı iyi şeyler için değerlendirmek istiyordum. Birden yazmaya başladım. Kitabımı okuyanlar çok şaşırdı.''

-''HAYVANLARLA İLGİLİ BİR ŞEYLER YAPMAK İSTEDİM''-

Hayvanlara özel ilgisi olduğunu ifade eden Gençer, bu nedenle kitabında hayvan sevgisini işlediğini kaydetti. Gençer, şöyle devam etti: ''Kitabımın konusu, hayvan sevgisi. Bir köpeğin özgürlüğü için verdiği mücadeleyi anlatıyorum. Apartmanda oturduğumuz için evcil bir hayvanım yok. Hayvanları çok sevdiğim için onlarla ilgili bir şeyler yapmak istedim.''

Anne Hülya Gençer (42) de kızının yazdığı kitabı bastırmak için yayınevlerine başvurduğunu belirterek, şunları söyledi: ''Bir yayınevinde bana 'Çocuk kitap mı yazar? Şaka mı yapıyorsunuz? Çok iddialısınız' dediler. Ben iddialı değilim, bir kere okuyun dedim. Okuma zahmetinde bile bulunmayanlar oldu. Yetenek öldürmekte üzerimize yoktur. Çocuklarımıza hiç önem vermeyiz ki. Belki çocuk çok güzel resim yapıyordur, müziğe yatkınlığı vardır ama önemsemeyiz. Bu yüzden yetenekli gençlerimiz kendilerini ifade edemiyorlar.''

Aybüke'nin kitabını tamamladıktan sonra ilk olarak annesine okuttuğunu kaydeden baba Berat Gençer ise kitabı kendisinin de okuduğunu ve basılmaya değer bulduğunu söyledi. Berat Gençer, ''Kitabı bir de arkadaşıma okuttum. Leyla'nın babası olduğum için taraflı düşünmemek mümkün değil. Arkadaşım 'Kitap mükemmel, yabancı dile de çevirelim' dedi. Yabancı dile çevirme düşüncemiz var ama bunları organize etmek çok güç'' dedi.

Baba Gençer, yayınevlerinin kitabı basmayı kabul etmemesi üzerine bir matbaayla anlaştıklarını ve kitaptan 5 bin adet bastırdıklarını bildirdi. Sakarya Valisi Nuri Okutan'ın kitapsever olduğunu bildiklerini kaydeden anne Hülya Gençer, ''Okuyan Şehir Sakarya'' kampanyasına katkıda bulunmak istediklerini söyledi.

Sakarya Valiliğine kızlarının yazdığı kitaptan 5 bin adet bağışladıklarını belirten Gençer, şöyle konuştu: ''Zaman zaman kızım başka yerlere de bağışlar yaptı. Yeter ki insanlar okusunlar diye hiçbir ücret alınmadı şimdiye kadar. Hep bağışladık kitaplarını. 5 bin küsur basıldı, bütün basım masraflarını biz üstlendik.''

Kullanıcı avatarı
Ak_23
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Mesaj gönderen Ak_23 »

valla helal olsun bee DMücahit nerden bulun bunları..