İş adamı Kadir Has Vefat Etti

En güncel haberler burada....
Kullanıcı avatarı
Fatma Anne
Forum Annesi
Forum Annesi

İş adamı Kadir Has Vefat Etti

Mesaj gönderen Fatma Anne »

Kadir Has Üniversitesi heyet toplantısı sırasında rahatsızlanarak Amerikan Hastanesi'ne kaldırılan ünlü iş adamı Kadir Has vefat etti.

Has helikopterle getirildiği hastanede kroner yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alınmıştı.

Kadir Has, 24 Mart Cumartesi günü devlet töreniyle son yolculuğuna uğurlanacak. Kadir Has için cenaze namazı Fatih Camii'nden kılınacak.

KADİR HAS KİMDİR?

1921 yılında Nuri-Zekiye Hasoğlu'nun çocukları olarak Kayseri'de doğdu. 1942 yılında Boğaziçi Lisesi'nden mezun oldu. Kayseri'nin tanınmış ailesi ve eşrafından olan Mehmet-Şehime Germirli'nin kızı Rezan Hasoğlu ile 1942 yılında evlendi.

Babası Nuri Hasoğlu, Adana'da yoktan başlayıp kurduğu birçok fabrika ve ticari kuruluşlarla ülkenin sayılı zenginleri ve Akbank'ın kurucuları arasında yer aldı. Mercedes otobüs ve kamyon fabrikası'nı kurdu ve uzun yıllar Yönetim Kurulu Başkanlığı ve üyeliği görevlerini yürüttü. Türkiye'deki ilk Coca-Cola Fabrikasını kurdu. Koç ailesiyle birlikte Bursa'da Karsan adıyla Peugeot minibüs fabrikasının ortakları arasında yer aldı. Fransızların meşhur Michelin Lastikleri'nin Türkiye distribütörlüğünü üstlendi.

Kadir Hasoğlu, Sabancı Ailesi'nden sonra Akbank'ın en büyük kurucu hissesine sahiptir. Eğitime ve öğretime verdiği katkılarla, gelecek nesillerin en iyi şart ve ortamlarda yetişmesi için gösterdiği çaba ve gayretlerden dolayı, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Senatosunun 16 Nisan 1998 tarihli toplantısında alınan kararla 1 Haziran 1998 tarihinde Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Eğitim Yönetimi-Planlaması ve Ekonomisi alanında Onursal Doktora payesi; ayrıca Marmara Üniversitesi Senatosunun 8 Temmuz 1997 tarihli toplantısında alınan kararla 30 Haziran 1998 tarihinde Atatürk Eğitim Fakültesinin Türk eğitimine yaptığı maddi ve manevi katkılardan dolayı Fahri Doktorluk payesi verilmiştir.

Kadir Hasoğlu ve Rezan Hasoğlu, 1991 yılında kurdukları Türk Eğitimine Özgü Kadir HAS Vakfı-HASVAK ile başta eğitim ve sağlık olmak üzere, ülke kalkınmasına yönelik önemli hayır işlerine yöneldikleri gibi, vasiyetleri gereği tüm servetlerini adı geçen vakfa bağışladılar.

Kullanıcı avatarı
Fatma Anne
Forum Annesi
Forum Annesi

Mesaj gönderen Fatma Anne »

Ülkemizin yetiştirdiği gerçek değerlerinden birini kaybettik. :( Ülkemizin başı sağolsun! Toprağın bol,mekanın cennet olsun,nur içinde yat.
En son Fatma Anne tarafından 23 Mar 2007 [ 00:24 ] tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
AsilKan
Ayrıcalıklı Üye
Ayrıcalıklı Üye

Mesaj gönderen AsilKan »

allah rahmet eylesin..

eğitime verdiği destekle çoğu kimselere okuma imkanı sağlayan grçrk bir anadolu insanını kaybettik.. başımız sağolsun

Kullanıcı avatarı
Ak_23
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Mesaj gönderen Ak_23 »

allah rahmet eylesin.onun gibi bir adamı bir daha bulamayızz

Kullanıcı avatarı
Gökl-l@N
Ayrıcalıklı Üye
Ayrıcalıklı Üye

Mesaj gönderen Gökl-l@N »

Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun ...

gerçekten bu ülke için güzel şeyler yaptı Allah ondan razı olsun

Kullanıcı avatarı
Ak_23
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Mesaj gönderen Ak_23 »

aminnn

Kullanıcı avatarı
VSaBaH
Tasarımcı Yönetici
Tasarımcı Yönetici

Mesaj gönderen VSaBaH »

Kadir Has kendisini örnek almamız gereken bir işadamı, bir eğitim gönüllüsü ve en önemlisi de çok değerli bir insandı.. Sakıp Sabancı'dan sonra ölümüne gerçekten üzüldüğüm işadamlarından biri..

Parayı sadece kendisi için kazanmayanlardan..

Mekanı cennet olsun...
 !
REKLAMLARA YAPILAN TIKLAMA BİZİM TEK GELİR KAPIMIZDIR. LÜTFEN ADBLOCK TARZI EKLENTİLERLE REKLAMLARI ENGELLEMEYELİM. BİZE EN GÜZEL TEŞEKKÜRÜ BU ŞEKİLDE YAPABİLİRSİNİZ. TEŞEKKÜRLER...

Resim

Kullanıcı avatarı
En[G]in
Fanatik Üye
Fanatik Üye

Mesaj gönderen En[G]in »

Bidaha zor buluruz onun gibi birisini..sınırsız sayıda yardımları war ... Türkiye'nin başı sağolsun

Allah Rahmet eylesin..Mekanı cennet olsun