türkçe nin evrimi!

Fıkraları paylaşma yeri...
Kullanıcı avatarı
AsilKan
Ayrıcalıklı Üye
Ayrıcalıklı Üye

türkçe nin evrimi!

Mesaj gönderen AsilKan »

Değişen Türkçe

- Sene: 1965 - 'Karşıma aniden çıkınca ziyadesiyle şaşakaldım. Nasıl bir eda takınacağıma hükum veremedim, adeta vecde geldim. Buna mukabil az bir müddet sonra kendime gelir gibi oldum, yüzünde beni fevkalade rahatlatan bir tebessüm vardı. Üstümü başımı toparladım, kendimden emin bir sesle 'akşam-ı şerifleriniz hayrolsun' dedim.'

- Sene: 1975 - 'Karşıma aniden çıkınca fevkalade şaşırdım. Nitekim ne yapacağıma hükum veremedim, heyecandan ayaklarım titredi. Amma ve lakin kısa bir süre sonra kendime gelir gibi oldum, nitekim yüzünde beni ferahlatan bir tebessüm vardı. Üstüme çeki düzen verdim, kendimden emin bir sesle 'hayırlı akşamlar' dedim.'

- Yıl: 1995 - 'Karşıma birdenbire çıkınca çok şaşırdım. Fena halde kal geldi yani. Ama bu iş bizi bozar dedim. Baktım o da bana bakıyor, bu iş tamamdır dedim.. Manitayı tavlamak için doğruldum, artistik bir sesle 'selam' dedim.'

- Yıl: 2006 - 'Abi onu karşımda öyle görünce çüş falan oldum yani. Oğlum bu iş bizi kasar dedim, fena göçeriz dedim, enjoy durumları yani. Ama concon muyum ki ben. Baktım ki o da bana kesik. Sarıl oğlum dedim, bu manita senin.. 'Hav ar yu yavrum?' dedim.'

- Yer: 2026 - 'When I sow her, ben çok yani öyle işte birden.. Off, I don't know man yaa.. Ama o da bana öyle baktı, if so aşık len bu manita. 'Hay baby' dedim.' (* 3 Ekim Derneği'nden)

--------------------------------------------------------------------------------

Tıpta ilerleme

M.Ö. 2000..... Al bu otu ye.

M.S. 1000...... O ot kötü, gel bu duayı oku.

M.S. 1250...... O dua batıl inanç, al bu iksiri iç.

M.S. 1500...... O iksirin ne faydası var, al bu hapı yut.

M.S. 1750...... O hap etkisiz, al bu antibiyotiği iç.

M.S. 2000...... O antibiyotik kimyasal, al bu otu ye.

(yukarıdaki yazı aksam gazetesi yazarlarından ŞAKİR SÜTER in sitesinden alıntıdır)